Vw limited 1140x190  1
Thumb iveco eway h2 1 Thumb iveco eway h2 3 Thumb iveco eway h2 2

Vodíkový autobus IVECO E-WAY H2

Na veľtrhu Busworld, ktorý prebieha od 7. do 12. októbra v Bruseli, spoločnosti IVECO BUS a Hyundai Motor Company predstavili vo svetovej premiére model E-WAY H2 – mestský autobus s palivovými článkami.

Vlani v júli IVECO BUS a Hyundai Motor Company (zastúpená obchodnou značkou HTWO) oznámili partnerstvo pri vývoji autobusu na vodíkový pohon. Spolupráca obidvoch spoločností pri prechode na uhlíkovú neutralitu sa ukázala ako veľmi úspešná: Dnes predstavujú model E-WAY H2 s palivovými článkami, ktorý rozšíri riešenia IVECO BUS pre mestskú dopravu bez emisií.

Pre distribúciu energie a dosiahnutie najvyššej účinnosti vyvinuli v IVECO BUS novú hybridnú koncepciu, ktorá využíva výhody palivových článkov od spoločnosti Hyundai a vlastné batérie z produkcie FPT Industrial. Vyspelý systém palivových článkov je inštalovaný v zadnej časti vozidla a napájaný zo 4 nádrží s vodíkom umiestnených na streche. Vozidlo má 310-kilowattový elektromotor SIEMENS ELFA 3 a batériu s kapacitou 69 kWh – na predĺženie dojazdu a zníženie spotreby vodíka. S takouto pohonnou sústavou vozidlo dokáže v bežných podmienkach prejsť až 450 km. Nový softvér eVeCoP (Electric Vehicle Control Platform) vyvinutý vo vlastnej réžii IVECO BUS umožňuje optimalizovať stratégiu využívania vodíkovej energie a dosiahnuť tak čo najvyššiu účinnosť.

Nízkopodlahový 12-metrový E-WAY H2 je dispozícii v dvoj- alebo trojdverovej verzii a prepraví až 115 cestujúcich. Vyrábať ho budú závody v meste Annonay (Francúzsko) a vo Foggii (Taliansko).