Kia 1140x190
Thumb 01 vod kov   aha  quantron 1  1 Thumb 03 quantron qhm fcev fuel cell scaled Thumb 04 quantron qhm fcev interior Thumb 02 quantron qhm fcev render components Thumb 06 quantron qhm fcev  1 Thumb 1

Vodíkový ťahač QUANTRON

Popri tradičných výrobcoch úžitkových vozidiel vystavovali na jesennom veľtrhu IAA 2022 zaujímavé modely aj noví hráči v oblasti elektrickej mobility. Jedným z nich je nemecká spoločnosť QUANTRON.

Špecialista na udržateľnú mobilitu ľudí a tovarov robí konverzie dieselových vozidiel na elektrické, ale stavia aj vlastné projekty s nulovými emisiami. Teraz QUANTRON predstavil dve verzie e-truckov založené na vodíkovej, resp. batériovej elektrickej platforme, ktoré majú v súčasnosti jeden z najdlhších dojazdov.

Svetovú premiéru absolvoval ťahač pre ťažkú diaľkovú dopravu QUANTRON QHM FCEV 44-1000 vyvinutý v spolupráci s jedným zo špičkových svetových expertov na vodík Ballard Power Systems. Charakterizuje ho celý rad najmodernejších komponentov vrátane novovyvinutého palivového článku FCmove™-XD 120 kW od spoločnosti Ballard a integrovanej elektrickej nápravy eGen Power® 130D od AllisonTransmission. S nádržou na 54 kg vodíka je jeho jazdný dosah okolo 700 km (v závislosti od zaťaženia a topografie). Pri kapacite nádrží 116 kg, ktoré sú umiestnené v ráme a za kabínou, sa dojazd zvýši až na 1500 km na jedno naplnenie. Ako voliteľnú výbavu ponúka QUANTRON na všetky vozidlá radu QHM aerodynamickú súpravu (na snímke), ktorá predlžuje jazdný dosah o 10 %. Prvé vozidlá je výrobca schopný dodať v 2. štvrťroku 2023. Základné technické parameter vozidiel s palivovými článkami: permanentný výkon elektromotora 400 kW, maximálny výkon 550 kW, kapacita batérie 118 kWh, výkon palivových článkov 240 kW. Konfigurácia náprav 4x2 alebo 6x2.

Batériový elektrický pohon ponúka QUANTRON v modeloch QHM BEV 44-400 (ťahač návesov) a QHM BEV 27-400 (šasi s kabínou pre širokú paletu nadstavieb). Vysokonapäťovú batériu s maximálnou kapacitou 392 kWh možno nabíjať jednosmerným prúdom zariadením s výkonom až 350 kW, vozidlo má dojazd 350 km – v závislosti od celkovej hmotnosti a náročnosti trasy. Pre výrobcov nadstavieb ponúkajú e-trucky QUANTRON najvyššiu úroveň štandardizácie a keďže základné vozidlo je dobre známe medzi nadstavbármi v celej Európe, je možné bez problémov namontovať a používať mnohé osvedčené nadstavby. Dôležité je aj to, že pri ťažkých vozidlách QHM BEV sa elektrifikácia vykonáva bez zmeny technológie pomocných pohonov.Trucky z radu QHM BEV si už možno objednať.