Kia 1140x190 2
Thumb volkswagen meb e1552037418305 Thumb vw meb platforma autozurnal.com 1 Thumb vw meb vylepsenie Thumb vw meb platforma autozurnal.com 2 Thumb vw id3

Volkswagen vylepší platformu MEB: Vyšší výkon, dojazd a rýchlejšie nabíjanie

Volkswagen chystá evolučné vylepšenie čisto elektrickej platformy MEB vrátane ďalších technických súčastí. Výsledkom bude dojazd až 700 km.

Zdokonalený technický základ by mal nasadiť do nových čisto elektrických modelov, no niektoré vylepšenia by mohli dostať aj majitelia súčasných vozidiel. Volkswagen (vrátane značiek Audi, Škoda, Cupra...) totiž využíva tzv. OTA (over the air) aktualizácie, ktoré môžu odlišným softvérovým nastavením vylepšiť napr. rýchlosť nabíjania, manažment chladenia batérie a ďalšie...

Volkswagen ohlásil, že súčasný výkon rýchlonabíjania s hodnotou 125 kW by sa mal v budúcnosti zvýšiť na viac ako 200 kW. Ruka v ruke s tým dôjde aj ku skráteniu doby nabíjania batérií, použitých v modeloch stojacich na MEB platforme. To však nie je všetko. Koncernové "električky" dostanú aj vyšší výkon. Ten síce značka v oficiálnej prezentácii nešpecifikovala, no pochválila sa zrýchlením na stovku za 5,5 s. Takéto číslo však budú dosahovať "top" modely v najvyššej výkonovej verzii. Štandardné modely sa budú držať viac pri zemi. 

Prvým sériovým modelom postaveným na platforme MEB bol VW ID.3.

Okrem čisto nových elektrických modelov by vylepšené základy a techniku mali dostať aj faceliftované modely dnes dobre známych mien ako ID.3, ID.4, ID.5 a ich ekvivalenty od ostatných koncernových značiek. V roku 2025 sa tiež očakáva príchod najmenšieho elektrického hatchbacku ID.2 a  stredne veľkého sedanu Aero B, ktorý bude alternatívou a tiež nástupcom Passatu sedan. Okrem toho vznikne na platforme MEB aj elektromobil Fordu, s ktorým VW spolupracuje pri vývoji úžitkových, ale aj osobných automobilov.

Odporúčame: