Tonale 1140x190
Thumb motor 1.5 tsi evo2 Thumb volkswagen t roc cabriolet 2022

Volkswagen vylepšil motor 1.5 TSI. Verzia evo2 má byť ešte úspornejšia

Volkswagen v roku 2021 oznámil, že končí s vývojom úplne nových spaľovacích motorov. Súčasná generácia motorov musí s minoritnými úpravami vydržať až do čias, kedy budeme jazdiť čisto v elektrických autách. Vylepšením prešiel turbobenzínový štvorvalec 1.5 TSI konštrukčného radu EA211, ktorý prichádza vo svoje druhej evolúcii s označením "evo2".

Turbobenzínový motor 1.5 TSI evo2 tak nie je od podlahy nanovo postaveným agregátom, ale evolúciou jedného z najlepších a najúspornejších motorov v tejto objemovej a výkonovej kategórii. Na našich testovacích tratiach sa nám pravidelne darí jazdiť s ním za menší prídel benzínu ako s majoritou litrových trojvalcových motorov. Prepracovaný motor má byť ešte úspornejší a emisne čistejší. Snáď aj dynamika ostane aspoň na pôvodnej úrovni a motor nebude "pridusený", keďže max. výkon 110 kW (150 k) má zachovať aj verzia evo2.

Ako prvý dostane vylepšený motor 1.5 TSI evo2 model T-Roc a T-Roc Cabriolet.

Nižšej spotrebe a efektivite má napomáhať nový trojcestný katalyzátor, ktorý je spolu s časticovým filtrom OPF súčasťou jedného modulu. Vďaka tomu sa VW podarilo znížiť množstvo vzácnych kovov a zároveň umožnilo pripraviť sa na prísnejšie emisné predpisy, ktoré do Európy nevyhnutne dorazia ešte v tomto desaťročí.

Motor 1.5 TSI je známy aj funkciou ACT, ktorá odpája dva valce pri nízkej záťaži a aj vďaka tomu dokáže jazdiť s menším prídelom benzínu. Druhá evolúcia motora prinesie prepracovaný systém ACT, ktorý bude vedieť pracovať v širšom rozsahu, resp. bude častejšie odpájať dva valce. Zároveň automobilka zapracovala aj na prechode medzi 2-valcovým a 4-valcovým režimom, ktorý má byť nepostrehnuteľný. 

Prečítajte si tiež:

Aj Volkswagen končí s vývojom nových spaľovacích motorov

Popri turbodúchadle s variabilnou geometriou lopatiek má motor 1.5 TSI evo2 aj priame vstrekovanie paliva so vstrekovacím tlakom 350 bar, plazmou potiahnuté steny valcov pre zníženie trenia a mechanických strát a piesty s integrovanými chladiacimi kanálmi, vďaka ktorým mohli inžinieri optimalizovať a zefektívniť spaľovací proces.  

Motor 1.5 TSI evo2 je pripravený pre prevádzku s palivami vyrobenými z obnoviteľných zdrojov energie. Okrem toho novú evolúciu plánuje Volkswagen nasadiť aj do svojho plug-in hybridu, v ktorom doteraz pracuje ešte starší motor 1.4 TSI. Pri plug-ine s motorom 1.5 TSI evo2 je možný systémový výkon až 200 kW (272 k). Je pravdepodobné, že nová generácia VW Passat a Škody Superb dostanú túto pohonnú jednotku pri svojom debute v roku 2023. Prvýkrát sa však evo2 dočká sériového nasadenia v modeloch T-Roc a T-Roc Cabriolet.