28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb new dacia spring 17 Thumb new dacia spring 1 Thumb new dacia spring 3 Thumb new dacia spring 2 Thumb new dacia spring 5 Thumb new dacia spring 4 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb new dacia spring 6 Thumb new dacia spring 7 Thumb new dacia spring 8 Thumb new dacia spring 9 Thumb new dacia spring 10 Thumb new dacia spring 11 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb new dacia spring 13 Thumb new dacia spring 14 Thumb new dacia spring 12 Thumb new dacia spring 16 Thumb new dacia spring 15 Thumb new dacia spring 18 Thumb new dacia spring 20 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb new dacia spring 21 Thumb new dacia spring 19 Thumb new dacia spring

Výrazne zmodernizovaná Dacia Spring 2024 je oveľa atraktívnejšia

Celkovo bolo od uvedenia na trh po celom svete zaregistrovaných viac ako 140 000 vozidiel Dacia Spring. Model získal tiež množstvo ocenení. Napríklad v roku 2022 bola jeho vynikajúca energetická účinnosť a uhlíková stopa ocenená maximálnym päťhviezdičkovým hodnotením nezávislého európskeho orgánu Green NCAP. 

Dacia Spring si našla svoje publikum, pretože spĺňa požiadavky na jednoduchú, cenovo dostupnú a efektívnu elektrickú mobilitu. Údaje zo systému konektivity vozidla ukazujú, že priemerne klienti modelu Spring najazdí denne v priemere 37 km pri priemernej rýchlosti 37 km/h. V 75 % prípadov je vozidlo nabíjané doma.

Nový Spring ťaží z nového dizajnu značky Dacia, ktorý bol prvýkrát použitý v najnovšej generácii modelu Duster. Premena je veľká aj v interiéri, kde boli prepracované takmer všetky prvky. Strecha je jedinou časťou karosérie, ktorá zostala zachovaná z predchádzajúceho modelu. Dizajn Springu zvýrazňujú moderné grafické polepy, ktoré zdobia prednú a zadnú masku vozidla vo výbave Extreme. K robustnejšiemu postoju nového Spring prispievajú 15" disky kolies z ľahkých zliatin, ktoré sú teraz štandardom pre verzie s motorom s výkonom 65 k.

Kryty prahov sú ľahké, jednoducho sa montujú, sú cenovo dostupné a jednoducho sa vymieňajú. Rovnako ako pri všetkých nových modeloch Dacia boli odstránené chrómované lišty. To platí aj pre strešné lišty, ktoré sú na vozidle používaného prevažne na krátke cesty všeobecne zbytočné a ich absencia ušetrí hmotnosť, zlepší aerodynamiku, a tým aj dojazd. Nový Spring je k dispozícii v šiestich farbách, vrátane nového metalického laku béžová Safari a metalického laku v tehlovo červenej farbe.

Spring je teraz vybavený digitálnym prístrojovým panelom so 7" displejom vo všetkých verziách a veľkom 10" centrálnom displeji multimediálneho systému vo vyšších úrovniach výbavy. Farby a materiály interiéru boli prepracované tak, aby ponúkali lepšiu kvalitu. Stupeň výbavy Extreme dostane robustné gumové koberčeky a prahy dverí so špecifickým dizajnom.

Nový Spring ponúka najlepšiu kapacitu batožinového priestoru vo svojej kategórii, najmenšej automobilovej triede (segment A) . Batožinový priestor s objemom 308 litrov (o 6 % viac ako u predchádzajúceho modelu) - so sklopenými zadnými sedadlami dokonca 1 004 litrov - je výrazne priestrannejší ako u konkurentov podobnej veľkosti a vyrovná sa vozidlám segmentu B. V porovnaní s konkurenčnými vozidla je batožinový priestor omnoho priestrannejší. Naviac ďalšie odkladacie priestory (dvojitá priehradka, schránky vo dverách atď..) s celkovým objemom takmer 33 litrov rovnako prekračujúce štandardy segmentu.

Dacia Spring má aj predný kufor, tzv. "frunk". Schránka pod prednou kapotou zväčšuje užitočný objem o 35 litrov. Stredová konzola môže byť vybavená držiakom nápojov vyrobeným 3D tlačou, čo je špičková technológia, ktorá je flexibilná a šetrí zdroje.

Media Control je multimediálny systém, ktorý sa štandardne dodáva do výbavových stupňov Essential a Expression a ktorý je možné ovládať z volantu, pričom informácie o médiách a telefónnych hovoroch sa zobrazujú na digitálnom prístrojovom štíte. Jeho súčasťou sú tiež dva reproduktory, pripojenie Bluetooth a USB port. Po pripojení k bezplatnej aplikácii Dacia Media Control môže vodič ovládať funkcie rádia/médií a pristupovať k ďalším funkciám, ako je navigácia, z displeja svojho telefónu, ktorého ergonómia je navrhnutá tak, aby dotvárala zážitok z jazdy.

Systém Media Nav Live, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy Extreme a na prianie sa dodáva vo výbave Expression, je vybavený veľkým centrálnym 10" dotykovým displejom, ktorý integruje online pripojenú navigáciu po dobu 8 rokov  s dopravnými informáciami v reálnom čase a vždy aktuálnymi mapovými podkladmi Európy. Ponúka aj bezdrôtové ovládanie systémov Apple CarPlay a Android Auto. Systém Media Nav Live je rovnako vybavený dvoma USB portmi.

Výbava novej Dacia Spring bola doplnená o nových jazdných asistentov, ktorí spĺňajú najnovšie európske bezpečnostné normy: automatické núdzové brzdenie (mestské/prímestské s detekciou vozidiel, chodcov, cyklistov a motocyklov), rozpoznávanie dopravných značiek s upozornením pred prekročením rýchlosti, asistent parkovania vzadu, núdzové brzdenie, upozornenie pred opustením jazdného pruhu, asistent udržiavania v jazdnom pruhu, systém sledovania pozornosti vodiča a núdzové volanie (eCall). Aby Dacia svojim zákazníkom uľahčila život, pridala tlačidlo " My Safety" pre rýchly prístup k preferovanej konfigurácii asistenčných systémov pre vodiča.

Spring je mimoriadne kompaktný (dĺžka 3,70 m) a má jeden z najlepších polomerov otáčania vo svojom segmente (obrysový polomer 4,80 m). Vysoká svetlá výška je výhodou na nespevnených cestách.

Spring rozširuje možnosti vďaka väčšej dostupnosti svojho najvýkonnejšieho motora s výkonom 65 k/48 kW. Tento motor je teraz cenovo dostupnejší, keďže je okrem výbavového stupňa Extreme k dispozícii už od nového výbavového stupňa Expression. Ponúka zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej ako 14 sekúnd. Cenovo dostupnejší a prispôsobený na mestské použitie je nový model Spring, vybavený motorom s výkonom 45 k, ktorý je dostupný vo výbavových stupňoch Essential a Expression (0 - 100 km/h za menej ako 20 sekúnd).

S pohotovostnou hmotnosťou 984 kg v najvyššej výbave Extreme je to jediný elektromobil v Európe, ktorý váži menej ako tonu. V porovnaní s predchádzajúcou verziou sa hmotnosť vozidla zvýšila len o 6 kg (t. j. o 0,6 %), a to aj napriek mnohým novým asistenčným systémom ADAS nariadeným predpismi, ako aj vylepšeniu štandardnej výbavy a spracovania.

Kompaktná batéria s kapacitou 26,8 kWh vo všetkých verziách ponúka dojazd viac ako 220 km. To je viac než dostatočný dojazd pre zákazníkov, ktorí podľa údajov systému konektivity vozidla denne prejdú v priemere 37 km. Nová Dacia Spring je po prvýkrát vybavená rekuperačným brzdením, ktoré sa aktivuje výberom režimu "B" prostredníctvom nového ovládača prevodovky.

Dacia Spring je štandardne vybavená 7kW nabíjačkou na striedavý prúd, ktorá umožňuje nabiť batériu z 20 % na 100 % za menej ako 11 hodín pomocou domácej zásuvky alebo za 4 hodiny pomocou 7kW wallboxu. Na požiadanie je k dispozícii 30 kW DC nabíjačka, ktorá umožňuje rýchle nabitie z 20 % na 80 % za 45 minút.

Dacia Spring vôbec po prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L ("Vehicle to load"), takže ju možno použiť ako zdroj energie na napájanie elektrických spotrebičov. Špeciálny adaptér, ktorý sa zapája do nabíjacieho konektora vozidla umiestneného pod mriežkou chladiča, poskytuje energiu štandardnej zásuvky 220 V/16 A. V súlade s ostatnými modelmi značky pribudla medzi verziami Essential a Extreme stredná úroveň výbavy Expression. Vo výbavách Expression a Extreme je k dispozícii motor s výkonom 65 k/48 kW, zatiaľ čo vo výbavách Essential je k dispozícii motor s výkonom 45 k/33 kW.

Základná a štandardná výbava:

Spring Essential : 7 " digitálny prístrojový panel, výškovo nastaviteľný trojramenný volant, posilňovač riadenia, Media Control so vstupom USB, obmedzovač rýchlosti, tempomat, ovládanie rádia na volante, diaľkové centrálne zamykanie, elektrické ovládanie predných okien, zadné parkovacie senzory, 12V zásuvka.

Spring Expression : ako Essential + manuálna klimatizácia, 15" kolesá (motor 65 k).

Spring Extreme : ako Expression + medené obloženie interiéru/exteriéru, elektricky ovládané spätné zrkadlá a zadné okná, multimediálny systém Media Nav Live  s 10" centrálnou obrazovkou, 2 porty USB a bezdrôtovým pripojením pre Apple CarPlayTM a Android AutoTM, obojsmerná nabíjačka V2L.

Nová Dacia Spring bude k dispozícii také v dvojmiestnej verzii Cargo.