Kia 1140x190
Thumb 01 vyspel  technol gie u etria a  10   paliva Thumb 02 vyspel  technol gie u etria a  10   paliva

Vyspelé technológie ušetria až 10 % paliva

Renault Trucks vyvinul pre svoje nákladné vozidlá ťažkej triedy paletu nových motorov, ktoré v spojení s vyspelými technológiami a so špecializovanými službami dokážu znížiť spotrebu až o 10%.

V priebehu tohto roka Renault Trucks zásadne inovoval svoje vozidlá radov T, T High, C a K. Modernizácie sa týkajú dizajnu, komfortu pri jazde aj života na palube. Francúzi pokračujú v tomto trende ponukou nových 11-litrových a 13-litrových motorov DE11 a DE13 Euro VI Step E, ktoré v kombinácii s novými technológiami a špecializovanými službami prinesú úsporu paliva až 10% v porovnaní s predchádzajúcou generáciou motorov Renault Trucks.

Pre ešte lepšiu účinnosť majú motory DE11 a DE13 piesty s inovatívne tvarovaným vnútrom, čo zlepšuje spaľovanie a nové sú i vstrekovače s vylepšenou presnosťou. Vývojári sa zamerali aj na zníženie strát spôsobených trením. Prepracovali ojnice, piesty a kľukový hriadeľ vrátane optimalizácie systému odvetrávania zmesi plynov a olejovej hmly. Motory sú vybavené novým vysokovýkonným turbodúchadlom so zdokonalenou odozvou a olejovým čerpadlom s variabilným prietokom v kombinácii s olejom s nízkou viskozitou. V neposlednom rade sa Renault Trucks rozhodol optimalizovať systém dodatočnej úpravy výfukových plynov a vyvinul novú riadiacu jednotku motora.

Voliteľný Turbo Compound

Pre dosiahnutie optimálneho výkonu si modely T, T High a C možno teraz objednať s motormi DE13 TC s technológiou Turbo Compound (na snímke), ktorá prináša významné úspory v spotrebe paliva – bez kompromisov v rýchlosti či ovládateľnosti vozidla. Prídavná turbína umiestnená za turbodúchadlom premieňa zvyškovú energiu vo výfukových plynoch na mechanickú energiu a prenáša ju na kľukový hriadeľ vo forme prídavného krútiaceho momentu. Systém Turbo Compound tak to umožňuje dosiahnuť väčší krútiaci moment pri nižších otáčkach motora. Na diaľnici, pri jazde s tempomatom a pri jazde do kopca sa dá udržiavať konštantná rýchlosť bez potreby podraďovať.

Optidriver preraďuje plynulejšie a svižnejšie

Prevodovka Optidriver novej generácie má nový riadiaci softvér s výpočtovými mechanizmami preraďovania a nový ovládač spojky pre plynulejšie a rýchlejšie zmeny prevodových stupňov. Na úsporách paliva sa podieľa aj Smart Torque Control, ktorý maximalizuje čas prevádzky v zóne s najlepšou účinnosťou motora – bez vplyvu na komfort ovládania vozidla. Renault Trucks tiež pokračuje vo vylepšovaní prediktívneho tempomatu Optivision.

V rámci podpory dopravcov ponúka výrobca softvér Optifleet (modul Check) na spravovanie vozidlového parku. Optifleet sleduje spotrebu paliva každého trucku a analyzuje štýly jazdy s cieľom určiť oblasti, v ktorých možno spotrebu vylepšiť. Renault Trucks navyše vyvinul kompletný školiaci program o princípoch racionálnej jazdy, aby pomohol svojim zákazníkom udržiavať spotrebu paliva pod kontrolou.