Suv bonus suv bannery 1140x190 02
Thumb hlavny3 resize processed 640x420 Thumb dsc 7514 resize 650x363 Thumb dsc 6121 resize 226x300 Thumb dsc 6171 resize 202x300 Thumb dsc 6257 resize 188x300 Thumb dsc 6325 resize 218x300 Thumb dsc 6388 resize 199x300 Thumb dsc 6402 resize 300x183 Thumb dsc 6189 resize 300x199 Thumb dsc 6307 resize 300x204 Thumb dsc 6083 resize 300x212 Thumb dsc 7345 resize 650x380 Thumb dsc 7091 resize Thumb hlavny2 resize 650x379 Thumb tento urcite pouzi vacsi resize kopie 650x308 Thumb 1762 large dsc 7514 resize Thumb 1761 large dsc 7356 resize Thumb 1760 large dsc 7267 resize Thumb 1759 large dsc 6402 resize Thumb 1758 large dsc 6388 resize Thumb 1757 large dsc 6354 resize Thumb 1756 large dsc 6325 resize Thumb 1755 large dsc 6307 resize Thumb 1754 large dsc 6301 resize Thumb 1753 large dsc 7345 resize Thumb 1752 large dsc 7302 resize Thumb 1747 large dsc 6257 resize Thumb 1745 large dsc 6189 resize Thumb 1743 large dsc 6182 resize Thumb 1741 large dsc 6171 resize Thumb 1739 large dsc 6138 resize Thumb 1737 large dsc 6121 resize Thumb 1735 large dsc 6083 resize Thumb 1731 large tento urcite pouzi vacsi resize kopie Thumb 1730 large hlavny3 resize Thumb 1729 large hlavny2 resize Thumb 1728 large dsc 7400 resize Thumb 1727 large dsc 7189 resize Thumb 1726 large dsc 7091 resize Thumb 1725 large dsc 6966 resize

Zamotaný duel

Pod návalom emócií pôvodne jednoznačný duel sa riadne zamotal. Opäť sa potvrdilo, že je veľký rozdiel posudzovať autá skúšané v rôznych časoch na rôznych miestach a hodnotiť ich na tom istom mieste v rovnakom čase. Čím dlhšie sme obe autá porovnávali vo viacerých disciplínach, tým viac hviezda nášho favorita bledla.

Dopredu sa priznávam, že mojím favoritom bol od začiatku Range Rover Evoque. Od prvej jazdnej skúsenosti s ním začiatkom augusta je pre mňa hitom rozvíjajúceho sa nového segmentu. Spôsobili to emócie, ktorých šíri okolo seba celý arzenál. Čo si budeme hovoriť… Veď dizajn priniesol veľkú slávu už nejednému autu. Vďaka nemu sa aj najmenší Range Rover po celom svete predáva ako teplé rožky. Na Slovensku sa už objednávajú autá, ktoré vyrobia v máji budúceho roku. Odkedy prišiel Evoque na náš trh, vždy keď vôjdem do predajne v sídle importéra a chcem prehodiť pár slov s kamáratom predajcom, neviem sa k nemu dostať, pretože vždy sa venuje zákazníkovi. Je to priam neuveriteľné ako dokáže dizajn osloviť našincov. Prvým autom, na ktoré silno zareagovali podľa vonkajšieho vzhľadu bola Kia Sportage. Evoque spôsobil podobný ošiaľ vo vyššej cenovej kategórii.

Audi som pred našim duelom považoval za menej atraktívny, najmä kvôli rozporuplným tvarom karosérie. Nemôžem si pomôcť, ale na mňa pôsobí toto auto disproporčne. Pri pohľade spredu ma ruší smerom dolu sa rozširujúci predný nárazník, ktorý v kontraste s relatívne štíhlou stavbou karosérie pôsobí príliš mohutne. Nepáčia sa mi tiež dlhé previsy. Nech mi v Audi odpustia, ale keď tieto dve autá postavíte vedľa seba, Evoque vyzerá ako dokonalé umelecké dielo s ideálnymi proporciami dotiahnuté do najmenšieho detailu.

Range Rover Evoque

Pohľad do cenníka

Audi ponúka model Q3 so všetkými motormi iba v jednej, pomerne bohatej základnej výbave, ku ktorej sa všetky ďalšie prvky doobjednávajú individuálne podľa požiadaviek zákazníka. Nami testovanú verziu 2.0 TDI 130 kW výrobca navyše dodáva iba s pohonom quattro a 7-stupňovou automatickou prevodovkou S-Tronic. Testovaný model preto stojí od 36.400 €, pričom obsahuje už všetky elektronické bezpečnostné systémy vrátane elektromechanickej parkovacej brzdy a asistenta pre rozjazd do kopca, systém stop/ štart, všetky airbagy okrem hlavových vpredu a vzadu a zadných bočných, manuálnu klimatizáciu, diaľkové ovládanie vonkajších spätných zrkadiel a všetkých bočných okien, determálne sklá, 17-palcové kolesá a ďalšie prvky.

Range Rover Evoque stojí 39.813 € a za 6-stupňovú automatickú prevodovku musíte doplatiť 2.366 €. Systém Terrain Response má v štandardnej výbave a v porovnaní s Audi má aj asistenta na zjazd zo svahu HDC. V základe má už automatickú klimatizáciu a nie manuálnu ako Audi, s testovaným motorom ho výrobca štandardne obúva na 17-palcové kolesá a veľa ďalších vecí sa už potom dokupuje v balíkoch. Takže v porovnaní s Audi vychádza Range Rover podstatne drahšie, ale vzhľadom na množstvo emócií, ktoré z neho vyžarujú, si to asi môže dovoliť.

Interiér

Kvalita materiálov a dielenského spracovania je v Audi tradične špičková. K dispozícii som mal podstatne slabšie vybavený model než Range Rover, ale na materiáloch sa to neprejavilo. Audi hrá v tejto oblasti prvú ligu a je jedno, či si ho kúpite v základnej alebo plnej výbave. V rámci danej cenovej hladiny ponúka to najlepšie. Aby to nevyznelo tak, že Range Rover je na tom horšie. To určite nie! Po stránke kvality tiež drží latku veľmi vysoko. V jeho prípade je to však za dané peniaze povinnosť. Akákoľvek iná skutočnosť by bola trapasom. Audi má výborne tvarované predné sedadlá, ktoré dobre podopierajú chrbát aj stehná nôh. Sedí sa v nich veľmi pohodlne, možno ešte lepšie než Range Roveri. Na pozícii za volantom mi však prekáža príliš kolmá poloha stĺpika riadenia, ktorá mi znemožňuje nastaviť si volant podľa vlastných predstáv. Kompromis som našiel, ale nebolo to ideálne. Škoda, lebo volant má inak pekný tvar, radosť držať ho v rukách. Nádherný volant má aj Range Rover. Viacerí kolegovia boli potešení, že nie je taký veľký ako vyzerá na fotografiách. Poloha za volantom je jedna z najlepších.

Predné sedačky nemajú chybu. Dlhý sedák a výrazné bočné vedenie poskytujú telu oporu v každej jazdnej situácii.

Nikto z nás nečakal, že v Audi sa bude vzadu sedieť pohodlnejšie než v konkurenčnom aute Range Rover Evoque.

7-stupňový dvojspojkový automat výborne ladí s motorom.

Cestovný komfort vzadu obmedzuje v Evoque nízky posed a stúpajúca podlaha pod nohami.

Najväčším problémom modelu Evoque je ospalý 6-stupňový automat.

Sedadlá sú robustné a dobre podopierajú chrbát hlavne v oblasti ramien. Kvôli polohe volantu a širšiemu operadlu u mňa v hodnotení posedu za volantom vyhráva Evoque. V hodnotení pohodlia sedenia pre zadných pasažierov sa karta obracia. Audi je užšie, ale komfort cestovania majú v ňom dvaja dospelí neporovnateľne lepší. Vo využívaní vnútorného priestoru sú nemeckí inžinieri majstrami svojho remesla. Audi boduje vyšším posedom, dlhšími sedákmi a hlbokým priestorom pre chodidlá. Zatiaľ čo v Evoque podlaha smerom k predným sedadlám nezmyselne stúpa a pasažierom s dlhými nohami spôsobuje diskomfort, v Audi majú pasažieri pre chodidlá dve hlboké jamy. Priestor pre kolená v tomto prípade nerozhoduje, hoci ani v ňom Evoque neexceluje.

Bočné dvere zakrývajú prahy len čiastočne.

Dokonalé prekryté prahy. Pri nastupovaní do Audi si nohavice neušpiníte.

Jazýček na myskách váhy preklápa v prospech Audi vyšší posed a veľký priestor pre chodidlá. Jediný parameter, v ktorom je Range Rover vzadu lepší, je výška nad hlavou (+ 30 mm) a samozrejme šírka. Kabína Range Rover je celkovo vzdušnejšia. Audi je užší v oblasti lakťov aj ramien. Keď sa nad interiérmi zamyslím globálne, lepšie premyslenú kabínu má Audi. S vyšším posedom vpredu aj vzadu, vpredu s väčšou rezervou nad hlavami pasažierov, vzadu s dlhšími a vyššími sedákmi a jednoznačne pohodlnejšou polohou sedenia. Lepšie má tiež riešené odkladacie boxy vo dverách a dôslednejšie tiež chráni svoje prahy pred znečistením. Kompletne ich prekrývajú dvere, vďaka čomu ani na najšpinavších cestách nehrozí, že by ste si pri vystupovaní z auta znečistili nohavice. Podľa údaja výrobcu väčší batožinový priestor ponúka Range Rover (575 l, Audi 460 l). Nemecké auto oberá o nezanedbateľnú časť prepravnej kapacity parádička v podobe hrubého zadného veka s integrovanými koncovými svetlami a šikmá zadná časť. Obe testované vozidlá vozia pod podlahou dojazdovú rezervu.

Evouque – Batožinový priestor má objem 575 l.

Kufor Audi (460 l) oberá o väčší objem šíkmý sklon zadných stĺpikov a zadné veko.

Päťboj

Jazdné vlastnosti testovaných vozidiel sme dôkladne preverili v 5 disciplínách. Tri dni sme od rána do večera jazdili po asfaltových cestách, šotoline aj ľadovej ploche zimného štadióna v Brezne. Na Slovakia Ringu sme si s nimi zajazdili na čas a preverili sme ich terénne schopnosti na novom off-roadovom polygóne. Prvý rozdiel medzi testovanými autami pri jazde po asfalte cítiť alebo skôr počuť na odhlučnení kabíny. V Audi je podstatne menší aerodynamický hluk, určite aj vďaka štandardne montovanému zvuk izolujúcemu čelnému sklu. Bubnovanie kolies vodič vníma v oboch autách približne rovnako, čiže podvozky sú odhlučnené zhruba na rovnakej úrovni, ale karosériu má lepšie izolovanú Audi.

Audi Q3

Rozdiel je tiež v naladení podvozkov. Range Rover jazdil na adaptívnych tlmičoch, Audi na štandardnom podvozku s oceľovými pružinami. Zatiaľ čo Audi má bližšie ku klasickému hatchbacku, čo prezrádza poddajnejšie, mäkšie pruženie a celkovo lepšia kvalita jazdy, Range Rover pôsobí tuhším, športovejším dojmom. Podvozok Audi dovolí karosérii väčšie pohyby. Range Rover drží kmity karosérie viac na uzde. Rozdiel v absorbovaní kmitov karosérie medzi oboma autami je asi taký veľký ako medzi súťažnými špeciálmi skupiny N a WRC – v pretekárskej terminológii. Range Rover má veľkú oporu v širokých nápravách, teda vo veľkom rozchode kolies, ktoré sú umiestnené v rohoch karosérie. To mu dodáva tuhosť a výbornú stabilitu, ale zároveň to nevylučuje vysokú úroveň jazdného komfortu.

Aby som to vysvetlil zrozumiteľnejšie, ako idú tieto dva protiklady dokopy. Tlmiče pruženia nemajú v tomto prípade priamy vplyv na pohyby, teda stabilitu karosérie. Evoque sa minimálne nakláňa a pritom bravúrne absorbuje všetko čo mu povrch prinesie pod kolesá. Ako WRC špeciál so šotolinovým podvozkom (nešoféroval som WRC, ale viackrát som sa viezol na sedadle spolujazdca po šotoline a pocit z filtrovania nerovností bol veľmi podobný). Pre naše cesty je to ideálny podvozok, zvlášť ak máte radi dynamickejšiu jazdu. Audi je stavaný vyslovene na asfalt. Je užší, komfortnejší a v zákrutách agilnejší. Podvozok Range Rover je predsa len robustnejšie stavaný a viac znesie vo vysokom tempe na rôznych povrchoch. Mám pocit, že v poslednom čase už pomaly každý výrobca považuje svoje SUV za športové alebo minimálne športovo jazdiace. Pre mňa je Evoque skutočne športovo jazdiace SUV, pretože jeho vyššie ležiace ťažisko ani pohotovostná hmotnosť 1,7 t ma neoberá o radosť z jazdy.

Na ľade

Na čistej ľadovej ploche ťahal Evoque za kratší koniec. Dôvodom je elektronika pedála akcelerátora a prevodovky. Neumožňoval potrebne dávkovať výkon plynovým pedálom. Na ľade som mohol opisovať kruh iba bez akcelerácie, pretože akékoľvek pridanie plynu ma tlačilo nosom von. Prenesené do praxe, Evoque pri zatáčaní na snehu a ľade musí jazdiť vždy pod hranicou šmýkania aby zatočil a výhodu trakcie štvorkolky možno využiť iba pri jazde priamym smerom. Audi aj napriek tomu, že nemá klasické quattro ale medzinápravovú spojku haldex, reaguje o poznanie lepšie a výraznejšie pridanie plynu má snahu natočiť auto do zákruty.

V skúške trakcie obe auta zvádzali vyrovnaný súboj. Dokonca Evoque keď sa pohne, plynulo rozdeľuje krútiaci moment bez šklbania a auto je veľmi stabilné v priamom smere. Kým sa však elektronika aj s prevodovkou rozhodnú čo robiť, chvíľu to trvá. Ak to teda zhrniem, Audi je na ľade obratnejším vozidlom, ktoré sa správa menej nedotáčavo. Do úzkych uličiek zasneženého mesta, pri parkovaní, pohýňaní sa z miesta a trocha radosti na snehu je Audi lepší. Range Roveru pasujú široké cesty, dlhšia jazda a šofér na snehu vždy jazdiaci pod hranicou priľnavosti.

Slovakia Ring

Jazda na čas po okruhu sa stala achilovou pätou favorita. Motor vozidla Range Rover dáva väčší výkon, jeho adaptívny podvozok ponúka dokonca športový režim, kedy tlmiče ešte viac stuhnú, zrýchlia sa rekacie na pohyb akcelerátorom a stuhne aj riadenie, ktoré potom paradoxne pôsobí umelejším dojmom než bežne. Ani to mu ale nepomohlo k víťazstvu nad Audi. Q3 mu vďaka rýchlejším reakciám na akcelerátor a rýchlej prevodovke od štartu utiekol asi o 200 m a na každom výjazde zo zákruty sa mu stále viac vzďaľoval. Evoque tak už v prvom kole výrazne zaostal a nemalo zmysel v skúške pokračovať.

Range Rover má najväčší problém s prevodovkou a málo citlivým pedálom akcelerátora, ktorý nedokáže silu jemne dávkovať. Najviac to badať na šotolinových cestách, v teréne a na okruhu. Automat je zase pomalý, motor oberá o dynamiku (vôbec z neho necítiť výkon 140 kW/190 k, aspoň nie s manuálom) a zvyšuje aj jeho palivovú spotrebu. Range Rover vždy vedel postaviť výborné podvozky, ale motory a prevodovky bral zakaždým od niekoho iného a niekedy sa mu ich podarilo pekne zladiť, inokedy nie. Evoque je prípad, kde to neladí. Pritom výrobca rovnaký motor kombinuje aj s novou 8-stupňovou automatickou prevodovkou ZF. Test tejto kombinácie použitej v limuzíne Jaguar XF prinášame na inom mieste tohto vydania a boli sme z nej nadšení. Prečo teda Land Rover nepoužil 8-stupňový automat aj do modelu Evoque? Odpoveď by nám asi vedeli dať marketingoví pracovníci. Veď treba si nechať priestor na inováciu počas životného cyklu… Nie je nevyhnutné vystrieľať všetky patróny hneď na začiatku.

Audi má motory aj prevodovky z vlastného vývoja a na modeli Q3 to cítiť. Motor aj prevodovka spolu výborne ladia, čo potvrdzujú spontánne reakcie na akcelerátor, veľmi vnímavé reakcie prevodovky na prácu s akcelerátorom a tiež podstatne lepšia dynamika a palivová spotreba. Rozdiel viac ako 2 l/100 km v prospech Audi nie je málo. V teréne samozrejme jasne dominuje Range Rover, ktorý má lepšie prepracovanú elektroniku pohonu 4×4 pri jazde v priamom smere vďaka systému Terrain Response. Pohýňanie sa v kopci na povrchu s ťažkými adhéznymi podmienkami, hrabanie sa v čomkoľvek a brodenie je jeho parketa.

Resumé

Range Rover Evoque je nádherné auto ponúkajúce more emócií, na prvé zvezenie najlepšie v segmente. Pokiaľ ho nezačnete porovnávať s konkurenciou. Potom vyplávajú na povrch vlastnosti, ktoré váš názor začnú meniť. Napríklad, že v niektorých schopnostiach je predsa len slabší než jeho rivali. Hoci sa mi Audi veľmi nepáči a neviem si predstaviť vlastniť ho, musím uznať, že postavený je veľmi rozumne a prakticky. Ideálne auto pre tých, ktorí hľadajú neobyčajne agilné, ľahko manévrovateľné športovo-úžitkové vozidlo ponúkajúce priestor na úrovni kompaktnej triedy. Audi Q3 ma v praxi príjemne prekvapil. V priamom porovnaní oboch vozidiel vyhráva teda Audi Q3. Napriek tomu ja by som sa predsa len rozhodol pre Range Rover Evoque. Z pohľadu bežného užívateľa a bežného jazdenia nie sú jeho nedostatky nestráviteľné. Počkal by som si však na verziu s novou 8-stupňovou automatickou prevodovkou alebo by som bral vozidlo s manuálnou prevodovkou.

Technické údaje
Model Audi Q3 2.0 TDI 130 kW Range Rover Evoque 2.2 SD4
Zdvihový objem valcov [cm3] 1968 2179
Výkon [kW/k] 130/177 140/190
Pri otáčkach [1/min] 4200 3500
Krútiaci moment [Nm] 380 420
Pri otáčkach [1/min] 1750-2500 1750
Maximálna rýchlosť [km/h] 212 195
Zrýchlenie 0-100 km/h [s] 8,2 8,5
Emisie CO2 [g/km] 156 174
Prevodovka 7AT 6AT
Pohotovostná hmotnosť [kg] 1660 1715
dĺžka/šírka/výška [mm] 4385/1831/1608 4355/1965/1635
Rázvor náprav [mm] 2603 2660
Svetlá výška podvozka vpredu [mm] 170 215
Svetlá výška podvozka vzadu [mm] 170 240
Objem palivovej nádrže [l] 64 60
Objem batožinového priestoru [l] 460/1365 575/
Výrobcom udávaná spotreba [l/100 km] 5,9 6,5
Nameraná spotreba počas testu [l/100 km] 7,7 9,9
Cena testovaného modelu od [€] 36.400 39.813

Autor: Michal Karpat
Foto: Daniel Hlinka