Kia 1140x190

Zomrel bývalý šéf skupiny FIAT Chrysler, Sergio Marchionne

Niekdajší generálny riaditeľ skupiny FIAT Chrysler Automobiles Sergio Marchionne zomrel vo veku 66 rokov. Správu potvrdila rodina Agnelliovcov, ktorá v koncerne drží kontrolný podiel.

Sergio Marchionne sa narodil v Chieti, približne dvesto kilometrov severozápadne od Ríma. Keď mal trinásť rokov, presťahoval sa s rodinou do Kanady. Z účtovníka a daňového experta sa rýchlo stal uznávaný obchodník. Na rodné Taliansko nikdy nezanevrel.

Keď v roku 2004 preberal vedenie v automobilke FIAT, niekdajší turínsky gigant balansoval nad priepasťou. O desať rokov neskôr kúpil krachujúci Chrysler a vytvoril skupinu FIAT Chrysler Automobiles (FCA) - siedmeho najväčšieho výrobcu áut na svete. Hodnota akcií koncernu FCA od založenia stúpla o bezmála 350 percent.

Sergio Marchionne neváhal utlmiť značku Lancia, za čo ho Taliani kritizovali. Tvrdý biznismen vedel, že rozhadzovanie peňazí si nemôže dovoliť a radšej uprednostnil rozvoj perspektívnejšej Alfy Romeo. 

Marchionne sa nedávno pochválil úspešným prvým polrokom, v ktorom bola skupina FCA zisková. Predstavil produktový plán jednotlivých značiek do roku 2022 a 26. júna v Ríme odovzdal upravené Jeepy Wrangler talianskym karabiniérom. To bolo zároveň jeho posledné verejné vystúpenie. "Muž v čiernom vlnenom svetri" ako Sergia Marchionneho zvykli prezývať pre jeho typickú "rovnošatu", plánoval na jar budúceho roka odísť do dôchodku. Napokon sa ho nedožil.

Na začiatku bola operácia pravého ramena, ktorú podstúpil koncom júna. Že niečo nie je v poriadku, sa prevalilo o tri týždne neskôr. V polovici júla sa začali šíriť klebety, že vedenie koncernu hľadá za Marchionneho náhradu. Zdravotný stav 66-ročného Kanaďana talianskeho pôvodu sa skomplikoval. Upadol do kómy a život mu nezachránil ani prevoz z Turína do univerzitnej nemocnice v Zürichu. Tam zomrel.

Talianske médiá špekulujú, že Marchionne trpel rakovinou. Počas chirurgického zákroku utrpel náhlu cievnu mozgovú príhodu.

"To, čoho sme sa obávali, sa bohužiaľ stalo. Sergio Marchionne, muž a priateľ, odišiel," uviedol predseda predstavenstva FIAT Chrysler Automobiles John Elkann. 

Merchionne žil s partnerkou Manuelou Battezatta a mal dve deti. 

Posledné verejné vystúpenie Sergia Marchionneho (26.6. 2018)