Kia 1140x190
Thumb 1g Thumb 2g Thumb 3g Thumb 4g Thumb 5g Thumb 6g

Autonómne autá Google vyrobí Fiat

Google auto nebude mať podobu malého dvojmiestneho vajíčka, ale rodinného vanu.

Zástupcovia značiek údajnú dohodu nekomentujú, talianske médiá o nej hovoria ako o hotovej veci. Internetový gigant Google sa pri vývoji a výrobe autonómneho vozidla spojí s koncernom Fiat-Chrysler Automobiles.

Podľa talianskeho listu La Repubblica je otázkou hodín až dní, kedy bude partnerstvo oficiálne prezentované.

Šéf FCA Sergio Marchionne tak konečne ulovil veľkú rybu. Dostane sa ku know-how pre autonómnu jazdu, čo môže byť z pohľadu budúcnosti koncernu kľúčové.

Google síce technológiu pre autá bez šoféra má, ale chýbajú mu skúsenosti s automobilmi ako takými. Pre americkú firmu by nebolo rentabilné, vyvíjať od základu podvozok, poháňacie jednotky a ďalšiu techniku. Toto všetko dodá Fiat a Chrysler.

Konkrétne, ako základ pre autonómne vozidlo Google poslúži minivan Chrysler Pacifica. Taliani odhadujú, že potrvá približne rok, kým konkštruktéri sériové auto upravia a dostatočne otestujú. Následne sa prvé stovky kusov dostanú do predaja. Veľkosériová výroba má podľa plánov nabehnúť v rokoch 2019 až 2020.

Hotové vozidlo bude niesť logo Google, ale s dodatkom, že výrobcom je Fiat-Chrysler Automobiles. 

Pripomeňme, že Google testuje samotnú technológiu autonómnej jazdy už siedmy rok. Malé vajíčkovité prototypy prezývané "koala cars" najazdili viac ako štyri milióny kilometrov.