Vw limited 1140x190 1
Thumb dacia bigster concept 12 Thumb dacia bigster concept 2  k pia Thumb dacia bigster concept 3  k pia Thumb dacia bigster concept 4  k pia Thumb dacia bigster concept 5  k pia Thumb dacia bigster concept 6  k pia Thumb dacia bigster concept 7  k pia Thumb dacia bigster concept 8  k pia Thumb dacia bigster concept 9  k pia Thumb dacia bigster concept 10  k pia Thumb dacia bigster concept 11  k pia Thumb dacia bigster concept Thumb dacia bigster concept 1

Dacia predstaví tri nové autá, vrátane kompaktného SUV. Ohlásila úzku spoluprácu s Ladou!

Okrem plánov Renaultu na najbližšie roky sme sa dnes dozvedeli aj novinky z dielne Dacie. Tá predstaví do roku 2025 celkovo tri nové autá, vrátane nového zástupcu v segmente C-SUV. Jeho predobrazom je štúdia Bigster.

Dacia Bigster je predobrazom jednej z horúcich noviniek rumunskej značky. Meno sériového modelu zatiaľ nepoznáme, no vieme niekoľko detailov. Rozmermi má byť o triedu väčším zástupcom ako súčasný Duster, na dĺžku ho bude prerastať o zhruba 30 cm (4,3 m vs 4,6 m). Dokonca má byť dlhší ako Renault Kadjar (4,5 m). Podľa značky pôjde ešte stále o dostupné auto s veľmi dobrým pomerom ceny a hodnoty, no vzhľadom na nasadenie hybridnej techniky pod kapotou očakávame trochu vyššie ceny, na aké sme boli doteraz pri Dacii zvyknutí.

Produkčná verzia Bigstera síce nebude vyzerať tak odvážne ako štúdia, no veľa dizajnových prvkov preberie. Stáť bude na modernej platforme CMF-B materského Renaultu. Smutnou správou môže byť, že táto platforma (zatiaľ) nepočíta s nasadením určitej podoby pohonu 4x4. Sériový Bigster by tak mohol prísť len s pohonom prednej nápravy, na dostupné SUV s výbornými schopnosťami v teréne v štýle Dusteru tak môžeme zabudnúť. Potešiť však môže až sedemmiestne prevedenie interiéru.

Dacia a Lada na jednej lodi

Daciu ako takú čaká užšia spolupráca s ruskou Ladou. Obidve značky majú podľa vedenia veľa spoločného a budú tak väčšmi zdieľať techniku s využitím platformy CMF-B. Z celkovo štyroch rôznych podlahových plošín tak prejdú na jednu, čo ušetrí náklady a zdroje. Do roku 2025 predstavia spolu sedem nových áut. Renault im taktiež "požičia" hybridnú technológiu E-Tech. To je dôležité najmä pre Daciu, ktorá si hybridmi zníži flotilové emisie CO2 v emisiami posadnutej Európe. Znamená to ale drahšiu techniku pod kabátom a tým pádom aj vyššie ceny. Značka však sľubuje, že na svoje dostupné korene nezabudne. Okrem toho počítajú aj s nasadením spaľovacích motorov prispôsobených pre palivo LPG. "Klasické" spaľovacie motory bez elektrifikácie (okrem verzií na LPG) však s príchodom nových modelov v Európe dostanú pravdepodobne úplnú stopku.