Ev6 autozurnal.com 1140x190px

Forester v losom teste prekvapil! Natrel to Golfu GTI aj BMW M235i (VIDEO)

Losí test je už roky skúškou bezpečného správania auta pri núdzovom manévri. Má škandinávske korene, keďže na tamojších cestách nie je problém stretnúť veľmi vysokú zver, ktorej sa treba vyhnúť a následne rýchlymi rukami vrátiť auto späť do jazdnej dráhy. Naposledy zažiarilo Subaru Forester. Test zvládlo absolvovať vyššou rýchlosťou ako niektoré športové autá.

Video:


Ak by ste si mysleli, že nízke auto so športovým podvozkom je zárukou úspechu a prejazdu vysokou rýchlosťou, youtube kanál km77 vás niektorými videami prekvapí. V poslednej dobe sa stáva pomerne často, že aj športové modely v losom teste (alebo ak chcete v normovanom teste dynamiky ISO 3888-2: 2011) zlyhajú. Jednoducho, nedokážu zvládnuť manéver rýchlosťou 77 km/h, ktorá je považovaná za akýsi zlatý štandard. Ak auto zvládne losí test v nižšej rýchlosti, avšak minimálne 70 km/h, ešte stále testom prešlo, no ako dobrý výsledok to považovať nemôžeme.

Prečítajte si tiež:

Nové boxer motory Subaru: Posledné svojho druhu?

TEST Subaru Forester e-Boxer: Prichádza doba elektrická

Často je problémom nedotáčavosť, testované auto sa následne do poslednej "bránky" nevojde a pilot musí znížiť rýchlosť. Aj o pretáčavosti by vedeli testovací jazdci rozprávať, jedným z príkladov je prekvapivo napr. aj VW Passat.  No a potom sú tú autá, ktoré milo prekvapia. Naposledy nás potešil pohľad na Subaru Forester. "Lesník" nepatrí medzi športové autá, no pri losom teste zahviezdil. Zvládol ho totiž lepšie ako napr. športové BMW M235i xDrive (68 km/h) alebo Golf GTI predchádzajúcej generácie (73 km/h). Forester za to okrem pedantne naladeného podvozku a stabilzačného systému ESP vďačí plochému boxer motoru, symetrickému pohonu 4x4 a umiestneniu batérie mild-hybridu čo najnižšie. Z toho ťaží ťažisko, ktoré je nižšie ako pri konkurenčných, podobne veľkých SUV.

Forester pri prvom prejazde testovacieho pilota zaskočil nedotáčavosťou, no následne už manéver zvládol rýchlosťou 77 km/h, čo je slušná hodnota. O to viac na stredne veľké SUV. Jasné, Forester sa nakláňal viac a bol výrazne nedotáčavý. Neznamená to, že má športovejšie jazdné vlastnosti ako vyššie spomenuté autá. No ak by ste na ceste stretli poriadne vysokú zver, po vyhýbacom manévri by ste sa späť do jazdného pruhu vrátili s Forestrom bezpečnejšie a vo vyššej rýchlosti. 

Pre porovnanie, pozrite si ako zvládli losí test spomínané BMW M235i xDrive alebo Golf GTI:

 

Advertisement