Kia 1140x190
Thumb bez n c3 a1zvu Thumb in Thumb motor Thumb pal Thumb intr Thumb palub Thumb schof Thumb 54223 large titi Thumb 54222 large schof Thumb 54221 large palub Thumb 54220 large pal Thumb 54219 large motor Thumb 54218 large intr Thumb 54217 large in Thumb 54216 large bez n c3 a1zvu

Fuso Canter 3C15 AMT: „Automatická“ distribúcia

Japonské ľahké nákladné vozidlá Fuso Canter pokrývajú spektrum verzií od 3,5 do 7,5 ton a v tomto segmente je to jeden z mála modelov na našom trhu s kabínou trambusového typu.

Z aktuálnej ponuky sme vyskúšali 3,5-tonový variant s automatickou prevodovkou. Jasné, že ergonomické pracovisko je základom pohody pri práci. Špeciálne v distribučnom režime, keď vodič „ikskrát“ denne nastupuje a vystupuje. Potom sa počíta, že dvere Cantera s kabínou C (Comfort) sa otvárajú do uhla takmer 90º, schodík je iba 400 mm nad zemou a podlaha o 310 mm vyššie. V testovanom modeli bolo mechanicky odpružené sedadlo vodiča s bedrovou aj lakťovou opierkou a dvojsedadlo pre spolujazdcov so sklápacím prostredným operadlo (poslúži ako pracovný stolík). Nevýhodou kabíny trambusového typu aplikovanej na malom nákladiaku je, že „sedíte na motore“. Čiže sedadlo vodiča nemôže mať výškové nastavovanie. Pokiaľ ide o hlučnosť, decibely od hnacej sústavy sú solídne utlmené, rovnako vibrácie.

in

Asketický dizajn interiéru maskuje dobrú výbavu (airbag vodiča, vyhrievané spätné zrkadlá, klimatizácia, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, rádio s prehrávačom CD/MP3 + Bluetooth…).

Rozsah nastavenia výšky a vzdialenosti volantu mi vyhovoval, ovládacie páčky sú presne tam, kde ich prsty hľadajú. Dýzy ostrekovačov ústia priamo do líšt stieračov, takže čistia sklo veľmi dobre, no nepraktické je umiestnenie hrdla nádržky ostrekovačov na pravom boku prístrojovej dosky. Bez lievika nenalejete. Odkladacie priestory rozmiestnili dizajnéri všade, kde sa dalo, aj nad čelným sklom a na zadnej stene kabíny. Dobrá práca. Slnečnú clonu však spravili zbytočne širokú a keď ju sklopíte, zacláňa nielen slnko, ale aj vo výhľade na cestu.

Vďaka veľkým preskleným plochám, štíhlym predným stĺpikom kabíny a premyslenému uchyteniu optimálne veľkých vonkajších zrkadiel má vodič výborný prehľad o situácii okolo vozidla. Oceníte to v čase dopravnej špičky a pri dávaní prednosti sprava. Okrem toho Canter s rázvorom 2800 mm bol prekvapujúco obratný: Malý nákladiak s celkovou dĺžkou cca 6 metrov dokáže opísať kružnicu s priemerom iba 9,4 m. To som teda mrkal. Pritom aj obrysový priemer otáčania 11,0 m mu môžu závidieť všetky veľké dodávky. S presným hrebeňovým riadením je ako stvorený na zásobovanie v centre mesta.

motor

Trojlitrový 16-ventilový motor prepĺňaný turbodúchadlom s variabilnou geometriou a s chladičom stláčaného vzduchu.

Aktuálny rad Canter má v porovnaní s predchodcom konštrukciu odľahčenú o 85 kg, resp. 95 kg (7,5-tonová verzia). Konkrétne šasi s kabínou malo užitočnú hmotnosť 1520 kg a kompletné vozidlo so skriňovou nadstavbou Aviana (3800 x 2100 x 2000 mm) ponúkalo užitočné zaťaženie 1000 kg.

Simulujúc distribúciu tovarov som predvádzacie Fuso „povláčil“ po rôznych štvrtiach hlavného mesta – po sídliskách, obchvatoch, štveralo sa strmými uličkami na Kolibe i Kramároch, duril som ho hore- dolu cez Pezinskú Babu…

palintr

Odkladacích priestorov je v kabíne dostatok. S ľahkou nohou sa dá jazdiť pod 10 litrov na 100 km.

Resumé:

V osobnosti Cantera výrazne prevládajú cnosti. A to som ešte nespomenul Duonic, prvú dvojspojkovú automatickú prevodovku na svete vyvinutú pre nákladný automobil. Systém dobre známy z osobných áut znižuje opotrebovanie komponentov i pracovné zaťaženie vodiča, špeciálne v distribučnom režime na krátkych trasách. Duonic maximálne využíval potenciál 3,0-litrového 110-kilowattového štvorvalca. Preraďuje v zlomku sekundy, úplne hladko a bez prerušenia trakcie. Rozbehnete sa z križovatky a po 50 metroch tam už máte šestku. V ekonomickom pracovnom móde necháva čo najdlhšie zaradený najvyšší možný prevodový stupeň. Otáčky drží najradšej tesne nad 1000 min-1 a na rázne zošliapnutie pedálu akcelerátora reaguje neochotne, alebo vás ignoruje. Šetrí palivo. Ale ak vypnete ECO a dupnete na plyn, odpoveď je promptná – podradí a rázne akceleruje. Keďže motor v testovanom vozidle ponúkal maximálny krútiaci moment 370 Nm naozaj štedro – už od 1320 až po 2840 otáčok min-1, bolo s ním radosť jazdiť vo všetkých režimoch. Vždy si totiž môžete vybrať, ktorý mód v aktuálnej dopravnej situácii považujete za najefektívnejší. Takže napríklad cestou z Perneka na Pezinskú Babu som prešiel do manuálne módu, zaradil päťku a na nej vyšiel celý kopec bez jediného podradenia. Inde som však väčšinou nechal pracovať ECODrive, ktorý využíval aj systém štart/stop – v mestskej prevádzke podľa údajov výrobcu usporí až 3 % nafty. Na konci testu ukázal palubný počítač priemernú spotrebu 10,3 l/100 km (vozidlo bolo nezaťažené).

palubschof

Páka prevodovky Duonic s vyznačenými pracovnými režimami. Schodík iba 400 mm nad zemou.

Motorová brzda nebýva v ľahkých truckoch bežná, Canter ju však má (jednostupňovú), a teda redukuje opotrebovanie komponentov bŕzd. Ovláda sa páčkou stieračov. Hoci brzdiaci výkon 50 kW môže vyzerať slabý, v strmých klesaniach pri zaradenom 4. prevodovom stupni a otáčkach motora okolo 2000 min-1 pocítite jej účinok dostatočne intenzívne. Pri jazde na problematickom povrchu podporí vodiča samosvorná uzávierka diferenciálu poháňanej nápravy.

Technické údaje
Motor 4P10-T4
Zdvihový objem valcov [cm3] 2998
Výkon [kW/k] 110/150
Pri otáčkach [1/min] 3500
Najvyšší krútiaci moment [Nm] 370
Pri otáčkach [1/min] 1320
Nameraná spotreba [l/100 km] 10,3
Objem skrine [m3] 16
cena podvozkov FUSO Canter od [€] 19.990

Kúpiť či nekúpiť?

Fuso Canter spĺňa všetky podstatné požiadavky na ľahké nákladné vozidlo pre distribúciu: 1. Pohodlné nastupovanie i vystupovanie. 2. Prvotriedny výhľad z kabíny. 3. Je obratný. 4. Robustný podvozok odolný voči drsnému zaobchádzaniu. 5. Hospodárna prevádzka. Kupujem – presvedčil ma Duonic.