Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 9310 jaguar c x17 image 01 090913 Thumb 91472 large jaguar land rover sa rozhoduje medzi polskom a slovenskom Thumb 91471 large jaguar land rover sa rozhoduje medzi polskom a slovenskom Thumb 91470 large jaguar land rover sa rozhoduje medzi polskom a slovenskom

Jaguar Land Rover sa rozhoduje medzi Poľskom a Slovenskom

Prémiovej britskej automobilke pod krídlami indického koncernu Tata Motors sa nebývalo darí a preto potrebuje nové výrobné kapacity. Chce ich postaviť v Poľsku alebo na Slovensku.

Poľský vicepremiér Janusz Piechocinski novinárom prezradil, že v pondelok 6. júla t.r. bude vo Varšave v poradí už šieste rokovanie zástupcov tamojšej vlády a britskej automobilky o podmienkach výstavby a prevádzky nového výrobného závodu Jaguar Land Rover v Poľsku. Jedná sa o investíciu za 1,85 mld USD, ktorej výsledkom má byť ročná produkcia 350.000 áut. Novú fabriku majú uviesť do prevádzky v roku 2019. Pre Poľsko by to bola doteraz najväčšia investícia do automobilového priemyslu.

Jaguar Land Rover podpísal 2. júla zmluvu o spolupráci v rovnakej oblasti s rakúsko-kanadským koncernom Magna Steyr. Ten by mal v Grazi vyrábať zatiaľ nešpecifikovaný model britskej automobilky. Prvý zahraničný montážny závod otvoril Jaguar Land Rover v októbri minulého roka v Číne, kde plánuje ročne vyrábať 130.000 áut.

O výstavbu továrne v jednej z krajín V4 uvažuje aj americká automobilka Tesla, ktorá sa špecializuje na výrobu elektromobilov.