Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 3 Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 4 Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 1 Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 2 Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 5 Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 6 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 7 Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 8 Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 9 Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 10 Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 11 Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 12 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 13 Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 14 Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 15 Thumb renault hybridy jazda test autozurnal.com 16 Thumb renault hybridy autozurnal.com 1 Thumb renault hybridy autozurnal.com 4 Thumb renault hybridy autozurnal.com 3 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb renault hybridy autozurnal.com 5 Thumb renault hybridy autozurnal.com 7 Thumb renault hybridy autozurnal.com 6 Thumb renault hybridy autozurnal.com 9 Thumb img 20200930 092533996 hdr Thumb img 20200930 094953973 hdr

JAZDA Vyskúšali sme hybridný Renault Clio, Captur a Mégane E-TECH. Poznáme slovenské ceny

Renault sa do elektrifikácie obľúbených modelov Clio, Captur a Mégane pustil s veľkým elánom. Výsledkom je hybridná technológia, ktorá zaujme technickými riešeniami a sľubuje nízke prevádzkové náklady. Ako jazdia nové hybridy? Zisťovali sme na prvých jazdách po slovenských cestách. Poznáme tiež kompletné ceny hybridných verzií E-Tech.

Renault predstavil nové hybridné modely Clio, Captur a Mégane Grandtour. Počas domácich jázd na našich cestách som postupne v krátkosti vyskúšal všetky novinky. Na plnohodnotný test si musíme ešte počkať, no prvotný dojem je vskutku pozitívny. Zaujala tiež technická stránka, z ktorej najzaujímavejšou časťou je nová automatická sekvenčná prevodovka bez spojky! Ta vychádza z riešení, použitých v F1. Inžinieri Renaultu naprogramovali až pätnásť rôznych pracovných režimov prevodovky. Menia sa automaticky.

Modulárna hybridná technológia E-Tech dovoľuje odlišné technologické riešenie v prípade Clia a dvojice Captur a Mégane. Clio je samodobíjacím full-hybridom, Captur a Mégane zasa plug-in hybridmi. V oboch prípadoch je základom atmosférické benzínové srdce 1.6 SCe zo spoločného vývoja s Nissanom. Motor má nepriame vstrekovanie paliva, reťazový rozvod DOHC a pracuje v efektívnejšom Atkinsonovom cykle. Kvôli emisnej norme Euro 6d (platnosť od 1.1.2021) však dostal filter pevných častíc GPF. Samotný spaľovací motor ponúka 67 kW (91 k), pomáhajú mu však dva elektromotory.

Odporúčame:

Renault chystá kvôli emisným normám veľké zmeny v ponuke motorizácií!

V prípade Clia má menší elektromotor výkon 15 kW (20 k) a plní úlohu štartéra a generátora. Väčší produkuje 35 kW (48 k) je súčasťou prevodovky. Kombinovaný výkon hybridu E-Tech je 103 kW (140 k). Captur a Mégane majú celkový výkon 117 kW (160 k). Kombinujú rovnaký zážihový atmosférický štvorvalec 1.6 SCe s dvoma elektromotormi, ale tentokrát v silnejšej forme. Primárny, ktorý poháňa kolesá má 53 kW(72 k) a sekundárny elektromotor 23 kW (31 k). 

Batéria Clia je ukrytá nad zadnou nápravou (pod podlahou kufra) a má kapacitu 1,2 kWh. Dodávateľom je Hitachi. Na mieste pre pasažierov sa zástavba hybridu negatívne neprejavila, klesol len celkový udávaný objem batožinové priestoru na 300 l (254 dm3 VDA). Nad podlahou kufra však ostáva ten istý objem ako v prípade štandardných nehybridných verzií Clia.

To Captur a Mégane majú podstatne väčšiu batériu s kapacitou 9,8 kWh, v tomto prípade od LG. Umiestnili ju čiastočne pod zadné sedadlá a vedľa zadnej nápravy. Plug-in hybridná technika pridáva okolo 250 kg hmotnosti. Technickou zaujímavosťou je v prípade Capturu a Méganu zadné viacprvkové zavesenie kolies, v malých a kompaktných Renaultoch doposiaľ nevídané. Batožinový priestor pre Mégane Grandtour udávajú 447 l (389 dm3 VDA) a Captur má 557 l (379 dm3 VDA). Zároveň Captur neprišiel o výhodu v podobe posúvateľnej zadnej lavice. 

Captur a Mégane E-Tech majú kombinovanú spotrebu paliva podľa WLTP len 1,3 - 1,4 l/100 km. Samozrejme, platí to pre prvých 100 km jazdy a s plne dobitou batériou. Podľa spôsobu dobíjania sa batéria zvládne nabiť na 100 % za 3 - 5 hodín. Z klasickej domácej zásuvky výkonom 2,3 kW to trvá 5 hodín, z wallboxu 3,7 kW to trvá 3 hodiny.

Na batériu dáva Renault záruku 8 rokov alebo 160 000 km. Počas tejto doby nesmie klesnúť kapacita batérie pri Cliu pod 63 % a pri Capture a Mégane pod 77 %. Inak vám ju vymenia.

Najzaujímavejšou časťou hybridov E-Tech je použitá prevodovka. Ide o automatickú sekvenčnú skriňu bez spojky, ktorá na trhu nemá obdobu. Spaľovací motor využíva štyri prevodové stupne, elektromotor sa pripája cez ďalšie dva prevodové stupne. Spojka chýba, radenie prebieha prostredníctvom elektronických aktuátorov a o synchronizáciu sa stará elektromotor. Hybridy E-Tech sa rozbiehajú stále na elektrinu. Teoretickou výhodou je komfortné, plynulé a zároveň rýchle radenie, jednoduchosť a nízka hmotnosť. Elektromotor a spaľovací motor vedia využívať "svoje" prevodové stupne nezávislé na sebe.

V prípade dynamickej jazdy obe jednotky spolupracujú a poháňajú predné kolesá. Pri ustálenej jazde s miernymi nárokmi na dynamiku spaľovací motor poháňa predné kolesá a zároveň dobíja batériu. Pri plug-in hybridoch v elektrickom režime poháňa predné kolesá výlučne elektromotor, no v prípade potreby a šliapnutí pedálu plynu na podlahu sa pohon prepne do hybridného režimu a do hry sa zapojí aj spaľovák.

Renault Clio E-Tech

Ako prvé som vyskúšal hybridné Clio. Full-hybrid dokáže v meste jazdiť až 80 % času na elektrinu. To si overíme v redakčnom teste, ja som vzal Clio primárne na okresné cesty s prejazdom cez mesto a dediny. Už pri výjazde z parkoviska ma prekvapila veľmi rýchla reakcia na plyn a krásna pružnosť. Značka tvrdí, že nový hybrid je v bežných rýchlostiach (cca do 130 km/h) rovnako pružný ako skvelý prepĺňaný štvorvalec 1.3 TCe. Okrem výbornej pružnosti sa mi páčil aj prejav atmosférického motora. V otáčkach má šťavu a pekný zvuk, no do kabíny sa ozýva viac, ako by som čakal. Prevodovka funguje výborne, oba motory spolupracujú plynulo, prekvapia len dlhé prevody, určené pre spaľovací motor. Samotné preradenia sú veľmi plynulé, občasné cuknutie som zaznamenal len pri prechode z čisto elektrického režimu do hybridného. A čo spotreba paliva? Prvé kilometre a primárne jazda v meste znamenala odber 4,1 l/100 km. Spolu s okresnými cestami a skúšaní dynamiky nakoniec stúpla na 4,8 l/100 km. Podľa výrobcu má žrať priemerne 4,3 l/100 km.

Pripočítajte si k tomu skvelé jazdné vlastnosti Clia, kvalitný interiér a atraktívne tvary a máte skvelého konkurenta k zavedeným hybridom, napr. k Toyote Yaris.  

Cenník Clio E-Tech

Hybridné Clio je v predaji v troch výbavových stupňoch Zen, Intens a R.S. Line.

Model Zen Intens R.S. Line
Renault Clio E-Tech 140 18 900 eur 21 300 eur 22 500 eur

Pokračujte na ďalšej stránke (Renault Captur E-Tech).