Continental 09 2020 1140x190
Thumb ford zahmlievanie okien 02 nestandard1 Thumb ford zahmlievanie okien 01 nestandard1

Koniec zahmleným oknám: Ford nasadil automatickú "meteorologickú stanicu"

Nový systém snímačov automaticky zabraňuje zahmlievaniu vnútornej strany čelného skla. Ford hovorí o "meteorologickej stanici". 

Ford demonštruje zdokonalený systém odhmlievania čelného skla na príklade športovej aktivity. V dôsledku pandémie sú fitnescentrá zatvorené, mnohí z nás tak športujú výlučne v prírode a vo vonkajšom prostredí - či už ide o behanie, bicyklovanie alebo silový tréning. Keď však nasadneme po náročnej fyzickej aktivite do auta, vzniká problém - zarosenie vnútornej strany čelného skla. 


Novinka vo vozidlách Ford však tomuto problému dokáže zabrániť. Meteorologická stanica na čelnom skle dokáže zaznamenať vlhkosť vo vzduchu kabíny ako aj zmeny teploty samotného skla. Na základe toho v prípade potreby automaticky aktivuje klimatizáciu a zvolí požadované nastavenie prúdenia vzduchu, aby sa zabránilo zaroseniu čelného skla. Meteorologická stanica je umiestnená na čelnom skle v blízkosti spätného zrkadla. Systém má rozmery 5 x 3 cm a skladá sa z viacerých snímačov. Jeho najnovšia verzia, ktorou sú už vybavené modely SUV Ford Kuga a Explorer, zároveň prispieva k znižovaniu spotreby paliva aj emisií COvďaka obmedzeniu používania kompresora klimatizácie.

Keďže možnosti cvičenia vo vnútri sú v súčasnosti obmedzené v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19, častokrát sa stáva, že ľudia sa nemôžu hneď po cvičení osprchovať. Ako informoval anglický mimorezortný verejný orgán Sport England, minulý rok v čase od marca do júna stúpol počet bežcov o 731-tisíc a cyklistov až o 1,2 milióna, zatiaľ čo v Nemecku vzrástol počet ľudí venujúcich sa behu o 42 percent. Údaje sú výsledkom úsilia ľudí zostať aktívni aj počas „lockdownu“.