Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 01 man lion s city e je bus of the year 2023 Thumb 02b man lion s city e je bus of the year 2023

Korunovaný za najlepší autobus: MAN Lion's City E

Inšpiruje podnikateľov, vodičov autobusov a cestujúcich, ale aj odborníkov – tak ako medzinárodnú porotu, ktorá elektrický mestský autobus MAN Lion's City 12 E ocenila titulom Bus of theYear 2023.

Na jar tohto roku predviedol MAN Lion's City 12 E pôsobivé výkony v rámci renomovaného porovnávacieho testu. Koniec-koncov, uznanie si zaslúži už fakt, že za 10 dní zvládol takmer 2500 kilometrov dlhú cestu cez 8 európskych krajín až do írskeho mesta Limerick, aby tam následne absolvoval International Bus Euro Test 2022. „Bola to mimoriadna udalosť pre nás i pre porotu, keď sme po desiatich dňoch jazdy dorazili s MAN Lion's City 12 E do Limericku,“ povedal Rudi Kuchta, vedúci autobusovej obchodnej jednotky v MAN Truck & Bus. Plne elektrický mestský autobus však zapôsobil na členov jury aj počas týždňa od 9. do 12. mája, keď na írskej pôde skúšali a hodnotili 5 elektrických modelov od 5 výrobcov (Higer AZUR, Karsan eATA, MAN Lion´s City 12 E, Mercedes-Benz eCitaro a Volvo B7L).

Po štyroch dňoch intenzívneho testovania a dlhých technických diskusiách zaznel záverečný verdikt: Ocenenie Bus of the Year 2023 patrí modelu MAN Lion's City 12 E. Porotu zloženú z 23 európskych odborných novinárov zaujal víťaz najmä celkovým konceptom mestského autobusu, ktorý boduje dojazdom, spoľahlivosťou, pohodlím a predovšetkým udržateľnosťou. „Nový MAN Lion's City 12 E sa vyznačuje priekopníckym dizajnom, vysokou úrovňou komfortu a veľmi tichým interiérom. Pracovisko vodiča je jedno z najlepších na trhu a poskytuje vysoký stupeň bezpečnosti. Pri tomto modeli sa MAN od prvej skice až po reálny produkt zameral na elektrickú mobilitu. Vďaka tomu všetko do seba zapadá. Nie je to dieselový autobus, ktorý bol prestavaný na elektrický. Porota International Bus & Coach of the Year mala pozitívny pocit od prvej testovacej jazdy až po rozhodnutie, že MAN Lion's City 12 E je autobus roka 2023,“ skonštatoval predseda poroty Tom Terjesen, keď odovzdával cenu Rudimu Kuchtovi (na snímke vpravo) na podujatí „Hviezdy roka“, ktoré usporiadalo Nemecké združenie automobilového priemyslu (VDA) v predvečer otvorenia veľtrhu IAA TRANSPORTATION 2022 v Hanoveri.

Titul Bus of the Year sa udeľuje už tri desaťročia a je považovaný za najvýznamnejšie medzinárodné uznanie v autobusovom priemysle. „O to väčšmi sme hrdí, že náš MAN Lion's City E bol tak dobre prijatý odbornou porotou a získali sme toto prestížne ocenenie,“ hovorí Rudi Kuchta. Sériová výroba elektrického mestského autobusu sa začala v roku 2020. Dnes už jazdí denno-denne v mnohých európskych krajinách. V čom je pointa úspechu? Neustály ďalší vývoja zlepšovanie plne elektrického modelu Lion's City E. Aby dopravní operátori mohli prispôsobiť svoj e-bus budúcemu použitiu, ponúka MAN aj dve možnosti využitia batérie: Stratégiu „spoľahlivý dojazd“ (až 270 km) alebo „maximálny  dojazd“ (až 350 km). Okrem toho nový systém klimatizácie a vylepšená vykurovacia sústava garantujú ešte väčšiu efektívnosť. Novinkou sú i modulárne batérie. To znamená, že od tohtoročnej jesene zákazníci budú môcť špecifikovať počet batérií. V ponuke je viacero alternatív aj z hľadiska veľkosti. Napríklad najnovšie si možno Lion's City E objednať vo vyhotovení midibus, ktorý je dlhý 10,5 metra a má jednu z najväčších kapacít batérií vo svojom segmente. Midibus dopĺňa ponuku elektrických autobusov MAN, ktorú tvoria tri varianty s dĺžkou 10,5 m, 12,2 m a 18,1 m.

Tituly Bus of the Year a Coach of the Year udeľuje medzinárodná odborná porota rôznym typom autobusov a autokarov už od roku 1989. Európski odborní novinári špecializovaní na tento sektor dopravy venujú osobitnú pozornosť praktickosti a koncepcii vozidiel, ktoré výrobcovia poskytnú na porovnávací test. Vďaka najnovšiemu oceneniu, ktoré získal Lion's City 12 E, si spoločnosť MAN Truck & Bus mohla už po 12. raz prevziať trofej pre vozidlá značiek MAN a NEOPLAN. Takže teraz má v zbierke šesť titulov Coach of theYear (2022, 2020, 2006, 2004, 2000, 1994) a rovnako šesť ocenení Bus of theYear (2023, 2015, 2005, 1999, 1995, 1990).