Suv bonus suv bannery 1140x190 02
Thumb content jlr schools5 Thumb content jlr schools portugal  take on the challenging off road course  l r diogo cerqueira  hugo oliveira  luis ligeiro   hdtv  1080  Thumb content jlrover 4x4 in schools Thumb content jlr 4x4 in schools technology challenge world final vertical horizons on track Thumb content jlr schools7 Thumb content jlr schools6 Thumb content jlr schools4 Thumb content jlr schools2 Thumb content jlr schools1 Thumb content jlr 4x4 in schools 03 Thumb content hdimg4c1abe22ca1a2d30538227e0a6bb5e Thumb content auto na drahe Thumb content 1 miesto gymnazium kosice

Košickí študenti vo svetovom finále Land Rover 4x4 in Schools

Tím Columba Racing zložený zo 17- a 18-ročných študentov Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach bude tento víkend reprezentovať Slovensko vo svetovom finále prestížnej vzdelávacej súťaže organizovanej automobilkou Jaguar Land Rover.

Okrem nich sa na ňom zúčastnia víťazi ostatných národných kôl súťaže o titul Svetového šampióna. Stane sa tak v priestoroch University of Warwick v Coventry vo Veľkej Británii, ktorá leží v blízkosti centrály Jaguar Land Rover. Študenti okrem toho navštívia aj Centrum dizajnu a techniky automobilky v mestečku Gaydon, kde sa dozvedia o inováciách v oblasti  automatizácie, konektivity a elektrifikácie aj o  kariérnych príležitostiach v týchto oblastiach.

Študenti gymnázia z Poštovej ulice v Košiciach postúpili do svetového finále ako víťazi národného kola súťaže, ktoré sa konalo pred 2 mesiacmi v závode Jaguar Land Rover v Nitre. Zúčastnilo sa na ňom 9 školských družstiev, ktoré tvorilo takmer 50 talentovaných budúcich inžinierov aj zo škôl v Nitre, Vrábloch a Bratislavy. Košičania presvedčili porotu diaľkovo ovládaným modelom vozidla s pohonom 4x4 vlastnej konštrukcie, ktorý je schopný prekonávať rozličné terénne prekážky. V národnom kole triumfovali už po tretí raz.

Prevádzkový riaditeľ nitrianskeho závodu JLR Alexander Wortberg na margo podujatia povedal: „Pretože automobilový priemysel smeruje k autonómnej, prepojenej a elektrickej budúcnosti, hľadáme mladú generáciu inžinierskych talentov. Táto priemyselná oblasť potrebuje tvorivých ľudí, schopných riešiť výzvy, aké prinesie naše budúce podnikanie. Land Rover 4x4 in Schools Technology Challenge simuluje pracovné situácie, aké prináša reálny život. Ten neobsahuje iba ideálne situácie ale aj každodenné výzvy, ktoré treba riešiť takrečeno za pochodu. Súťaž je vynikajúcou príležitosťou pre mladých ľudí, aby prácou na spoločnom projekte získali vedomosti, pochopili projektové riadenie a nadobudli ďalšie kľúčové zručnosti aj prepojenie s iniciatívou STEM."

Člen nášho reprezentačného družstva Juraj Marcin nám povedal: „Sme nadšenci elektroniky, programovania, dizajnu a všeobecne všetkých nových technológií. Chceme tiež zlepšiť naše vedomosti a schopnosti STEM (veda, technika, inžinierstvo a matematika), ako aj tzv. mäkké zručnosti. Naše vozidlo má vlastnú aplikáciu, zakomponované pokročilé kódovanie, senzory a technológiu. Tešíme sa na stretnutie s tímami z celého sveta aj na nadviazanie kontaktov so skutočnými profesionálmi“.

Od založenia v roku 2006 sa na súťažiach Land Rover 4x4 in Schools Challenge zúčastnilo vyše 15.000 mladých ľudí. Projekt bol celosvetovo spustený v roku 2015 a v súčasnosti beží v 20 krajinách.