Vw limited 1140x190  1

Lancia Delta hlási návrat!

O tom, že pôvodná Lancia Delta je jednou z ikon talianskej automobilovej školy snáď nikto nepochybuje. Po nemastnej, neslanej poslednej generácii dostala Delta stopku. Nakoniec sa vráti, no s výrazne odlišným charakterom...

Pôjde totiž o rýdzo elektrické auto, teda elektromobil. Lancia potvrdila, že novú Deltu vyvíja podľa aktuálnej stratégie značky. Tá zahŕňa prémiový charakter, čistý a minimalistický taliansky dizajn a elektrický pohon pod emotívnym kabátom.

S príchodom Delty tak Lancia dostane vietor do plachiet v dobe elektrickej. Po fúzii koncernov FCA a PSA tak v gigante Stellantis na prémiové značky nezanevreli. Obrodu hlási Alfa Romeo a jednou z prvých lastovičiek Lancie má byť nová Delta. Lancia sa vďaka Delte rozšíri (a vráti) na ďalšie trhy, keďže v súčasnosti predáva iba starnúci model Ypsilon, aj to len v rodnom Taliansku.

“Každý chce Deltu späť a my to nemôžeme ignorovať. Nový model sa vráti ako skutočná Delta - vzrušujúce auto, manifest inovácií a špičkovej techniky. Bude, samozrejme, elektrická," potvrdil príchod novej generácie Delty v pre talianske noviny Corriere della Sera generálny riaditeľ Lancie, Luca Napolitano. Nová Delta sa má oficiálne v sériovej podobe ukázať v roku 2026. Žiadne technické podrobnosti zatiaľ nepoznáme.

Na dizajn novej Delty dohliada európsky šéfdizajnér Stellantisu, Jean-Pierre Ploué spolu s mladým tímom dizajnérov. Delta bude moderná a s čistým talianskym dizajnom. Predpokladáme, že vsadí na retro-modernu, ktorá je dnes v móde a s ktorou sa prezentovali niektoré konkurenčné elektrické autá. Menujeme napr. Hondu e alebo štúdiu nového elektrického Renaultu 5. Ak sa nová Delta inšpiruje minulosťou (a sme si takmer istí, že áno), odkazovať bude na svoju legendárnu predchodkyňu - prvú generáciu z rokov 1979 - 1994.