Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb male drahe auta Thumb content novy renault 5 autozurnal.com 1 Thumb content novy renault 5 autozurnal.com 11 Thumb content novy renault 5 autozurnal.com 9

Malé autá môžu už onedlho stáť dvojnásobok! Dôvod je zrejmý

Za ekológiu si priplatíme. S nástupom emisnej normy Euro 7 môžu stáť malé autá segmentu A a B dvojnásobne viac ako v súčasnosti. Tvrdí to šéf Renaultu, Luca de Meo. Spaľovacie modely sa majú dostať na cenovú úroveň elektromobilov.

Zatiaľ čo elektrické autá majú byť dostupnejšie vďaka klesajúcej cene batérií, u spaľovacích modelov to bude presne naopak. Čoraz prísnejšie emisné limity nútia výrobcov investovať do drahého vývoja a tiež nasadenia rovnakých komponentov, ako majú modely luxusnej triedy áut. Problém pomenoval Luca de Meo, nový šéf Renaultu. Myslí si, že doba, kedy budú malé autá so spaľovacím motorom oveľa drahšie, je veľmi blízko. 

Prečítajte si tiež:

Renault 5 je späť! Do roku 2025 bude jedným zo 14 nových áut značky

“Existuje vstupná cena za to, aby bol spaľovací motor emisne čistý. Do každého auta potrebujete namontovať okrem iného filter pevných častíc obsahujúci platinu, ródium a ďalšie drahé súčastí. A je pritom jedno, či ide o Renault Clio za 15 000 eur alebo Mercedes-Benz Triedy S za 120 000 eur. Áno, filter v Triede S je o trochu väčší, no z hľadiska celkovej ceny auta je v percentuálne dostupnejší (tvorí oveľa menšie percento z ceny auta, pozn. redakcie) a zákazníci sú ochotní to zaplatiť. No život automobiliek, ktoré ponúkajú malé a dostupné autá, začína byť veľmi náročný," hovorí de Meo pre prestížny britský magazín Autocar. Práve preto si myslí, že ceny malých áut so spaľovacími motormi môžu byť už onedlho dvojnásobné, najmä za chystaných čias emisnej normy Euro 7, ktorá si vyžiada ďalší drahý vývoj, úpravy a nasadenie elektrifikácie. 

Prećítajte si tiež:

Žiadny Renault ani Dacia nepôjde viac ako 180 km/h. Značky obmedzia maximálnu rýchlosť

Podľa šéfa Renaultu je riešením problému čisto elektrický pohon, najmä v týchto najmenších automobilových triedach. "Zatiaľ čo spaľovacie motory budú čoraz drahšie, cena batérií ročne klesá približne o 10 %. Malé elektrické autá zároveň nepotrebujú veľké batérie, sú teda percentuálne lacnejšie pri porovnaní s rodinne ladenými, väčšími elektromobilmi. Zatiaľ čo ceny spaľovacích modelov rastú, ekvivalentné elektromobily na cene klesajú. Blížime sa k momentu, kedy sa tieto dve krivky cien pretnú - malé elektromobily budú stáť rovnako ako rovnako veľké modely so spaľovacím motorom," načrtol blízku budúcnosť de Meo. 

Zdroj: Autocar, motor1.com