Suv bonus suv bannery 1140x190 02
Thumb 3p Thumb 2p Thumb 1p Thumb 4p Thumb 5p

Najlacnejší Peugeot 208 budú vyrábať v Maroku

V novej fabrike na severozápade krajiny spočiatku zmontujú stotisíc áut ročne. Neskôr sa má produkcia zdvojnásobiť.

Štyri roky po podpise zmluvy medzi koncernom PSA Groupe a Marockým kráľovstvom, vznikol v meste Kenitra - necelých päťsto kilometrov severne od metropoly Marakéš - závod na výrobu áut. Náklady na výstavbu modernej fabriky dosiahli 557 miliónov eur, pričom ročne v nej vyrobia stotisíc vozidiel. O dva roky sa má produkcia zdvojnásobiť.

Súčasťou komplexu, ktorý dá prácu 4500 ľuďom, je aj motoráreň. Francúzi v nej plánujú vyrábať 200 000 benzínových motorov PureTech ročne.

Fabrika je pripravená produkovať najmodernejšie autá, postavené na podvozkovej platforme CMP. Ako prvý zíde z pásov nový Peugeot 208.

Francúzsky magazín L'argus, ktorý má dobré kontakty na zákulisie domácich značiek, informuje, že v Maroku sa budú sústrediť na výrobu Dvestoosmičky so základnou výbavou Like (na niektorých trhoch ponesie označenie Access). Exportovať ju budú do afrických krajín, ale aj na Blízky východ a do Európy.

Marocká Kenitra tak doplní trnavský závod, ktorý bude vyrábať lepšie vybavené varianty malého Peugeotu. Ak by bol dopyt po Dvestoosmičke príliš veľký a Trnava by ich nestíhala vyrábať, v Maroku sú pripravení operatívne spustiť produkciu aj drahších verzií.

L'argus ďalej napísal, že Citroënu C3 hrozí kompletné presťahovanie výroby zo Slovenska do Maroka. Malo by sa tak stať v roku 2022, kedy príde nová generácia. Šéf koncernu PSA Groupe Carlos Tavares totiž v marockom závode vidí ďalšiu príležitosť na znižovanie nákladov. Sťahovanie výroby však zatiaľ nebolo oficiálne potvrdené.

Dotácie, nízke mzdy a prístavy

Maroko láka automobilky najmä kombináciou štedrých štátnych dotácií a nízkych miezd. Dôležitou výhodou je aj ľahký prístup k veľkým nákladným prístavom. Nový závod v Kenitre (na fotografii) dá prácu 4500 ľuďom, ďalší si nájdu zamestnanie u dodávateľov.

Konkurenčný Renault má v Maroku už dve fabriky. V Tangeri vzniká až 400 000 áut ročne, vrátane modelov značky Dacia (Sandero, Logan MCV, Lodgy, Dokker), určených pre európsky trh. Logany a Sanderá vyrábajú aj v staršej fabrike v meste Cassablanca s ročnou kapacitou 85 000 áut.

Peugeot 208 Like (Access)

Takto vyzerá základná verzia Peugeotu 208 na obrázkoch z francúzskeho konfigurátora. Má nelakované kľučky i zrkadlá a v prednom nárazníku plastové záslepky namiesto takzvaných svietiacich pazúrov. Denné svietenie je menšie a stalo sa súčasťou hlavných svetlometov.

V interiéri zaujme manuálne nastavovanie vonkajších spätných zrkadiel, tradičný prístrojový panel s analógovými ukazovateľmi, ale aj minimalistický čiernobiely dotykový displej. Základná verzia bude zrejme jedinou, v ktorej si otáčky ventilátora manuálnej klimatizácie môžete nastaviť klasickým otočným ovládačom. Vyššie výbavy majú túto funkciu integrovanú do menu dotykového displeja.

Predaj nového Peugeotu 208 na Slovensku odštartuje v októbri, elektrická verzia e-208 ho bude nasledovať do konca tohto roka.