Bd zimni prezuti 1140x190 sk

Najspoľahlivejšie a najmenej spoľahlivé autá podľa nemeckých STK pre rok 2023

Nemecká sieť staníc technických kontrol každoročne zverejňuje rebríček spoľahlivosti áut, rozdelených do kategórii podľa veku. Na nasledujúcich stránkach nájdete premiantov, najspoľahlivejšie autá a taktiež tých najhorších - najmenej spoľahlivé autá s najčastejším výskytom porúch, ktoré nemecké STK vyhodnocujú ako závažné.

Podľa údajov nemeckých staníc technickej kontroly, z ktorých TÜV Report 2023 vychádza, sa kvalita áut, resp. % podiel porúch voči minulému megarebríčku zvýšil. Report pre rok 2023 berie do úvahy viac ako 9,5 milióna osobných automobilov, ktoré sa na technickú kontrolu dostavili v období od júla 2021 do júna 2022. Svoj podiel na vine má určite aj pandémia covidu a ďalšie ekonomické faktory, ktoré výsledok ovplyvnili. Celosvetové problémy totiž spôsobili, že priemerný vek otestovaných vozidiel prvýkrát dostal cez magickú hranicu 10 rokov, bolo to konkrétne 10,1 roka. Zároveň si treba uvedomiť ekonomické dopady na servis a pravidelnú údržbu vozidiel. Keďže ľudia (áno, aj Nemci) musia viac šetriť, svoje autá už nemajú v tak dobrom stave povedzme ako pred pandémiou a všetkými ďalšími svetovými problémami, ktoré sme ako ľuďstvo stihli v posledných dvoch rokoch "pozbierať".

Podobne ako iné rebríčky spoľahlivosti, ani TÜV Report 2023 nie je univerzálny kľúč k absolútnemu hodnoteniu spoľahlivosti vozidiel. Do úvahy berie "len" % podiel vážnych porúch, ktoré znemožňujú prevádzku na nemeckých cestách, ako napr. funkcia svetlometov, úniky prevádzkových kvapalín, poruchy a opotrebenie bŕzd, prasknuté pružiny alebo vytečené tlmiče, poškodené sklá alebo pri starších ročníkoch hĺbková korózia karosérie a iné. Za niektoré "poruchy" môže majiteľ, iné idú na vrub nižšej spoľahlivosti a menšej odolnosti. Poskytuje však celkovo dobrý obraz o kvalite.

Celkovým víťazom v TÜV Reporte 2023 je Mercedes Triedy B, zatiaľ čo titul najhoršieho zástupcu si opäť odnáša Dacia Logan. Svetlá, úniky oleja a nápravy sú najčastejšou trojicou chýb, s ktorými sa nemecké STK stretávajú najčastejšie. 1,6 % vozidiel má napríklad pri svojej prvej kontrole chybu v osvetlení. Ďalšiemu 0,5 % vozidiel - čo predstavuje až 45 000 vozidiel – začne unikať olej už po troch rokoch od kúpy! Z hľadiska podvozku pokročilé konštrukcie tlmičov, ktoré sú dnes štandardom, chybujú už pri prvej kontrole po kúpe v 0,2 % prípadoch. Pri 7 a 11-ročných vozidlách sa miera chybovosti zvyšuje na 1,5 % a 5,2 %.  

Podľa organizácie, ktorá každoročný report vydáva je pozoruhodným faktorom aj príčina celkového nárastu chybovosti – staršie vozidlá nie sú tak dobre servisované a udržiavané ako kedysi. Vo vekovej skupine 11 ročných áut stúpla chybovosť pri hodnotení úniku oleja o 1,2 %, pri svetlách o 0,3 % a pri podvozku o 0,5 %.

Na ďalších stránkach si pozrite víťazov a porazených v jednotlivých vekových skupinách.

Najspoľahlivejšie autá s vekom 2-3 roky:

Poradie Výrobca a typ Miera vážnych porúch
1. Mercedes-Benz Triedy B 2,0 %
2.-3. Mercedes-Benz Triedy GLC 2,3 %
2.-3. VW Golf Plus 2,3 %
4. Audi Q3 2,4 %
5. VW T-Roc 2,5 %

Najmenej spoľahlivé autá s vekom 2-3 roky:

Poradie Výrobca a typ Miera vážnych porúch
1. Dacia Logan 11,6 %
2. Dacia Dokker 10,8 %
3.-4. Citroën C3 Aircross 9,4 %
3.-.4 VW Sharan 9,4 %
5. BMW X5/X6 8,8 %
5. Ford Galaxy 8,1 %

 Pokračujte na ďalšej stránke prehľadu (autá s vekom 4-5 rokov)