Cupra leon blizsie banner 970x250px 03

Nástupca Peugeotu 108 má byť malým crossoverom

Mestské miniautá nemajú na ružiach ustlané. Mnohé už skončili, a tradičné minitrio z Kolína čaká transformácia. Zatiaľ čo Toyota segmentu A verí a s Aygom počíta aj do budúcna, Peugeot sa pravdepodobne zvezie na módnej vlne a nástupcom modelu 108 bude malý crossover.

Kolínske trojčatá čaká v roku 2021 rozlúčka. Spoločný podnik PSA a Toyoty preberie kompletne japonská značka. Tá totiž malému Aygu verí, jeho výrobu v českom meste doplní Toyota Yaris. Citroen C1 pravdepodobne skončí úplne bez nástupcu. Najzaujímavejšie informácie vyplávali na povrchu ohľadom najmenšieho Peugeotu. Ten podľa má podľa nepotvrdených, no veľmi pravdepodobných správ presedlať na vyšší podvozok v štýle mini mestského crossoveru/SUV. Krok by to bol logický, keďže za crossover si značka môže vypýtať viac peňazí a zároveň mu do karát hrá vysoká obľuba týchto typov áut.

Do úvahy pripadá Peugeot 1008

Podľa francúszkeho magazínu Caradisiac príde Peugeot s crossoverom, hierarchicky zaradeným pod mimoriadne obľúbený model 2008. Značka by mala oprášiť názov 1008. Stáť má na platforme CMP, na ktorej stojí napr. Peugeot 208 alebo 2008. S tým súvisí aj ponuka motorizácii, začínajúca atmosférickým benzínovým trojvalcom 1.2 s výkonom 55 kW (75 k), končiac plne elektrickým pohonom s výkonom 100 kW (136 k) a dojazdom vyše 300 km. A práve tieto pohonné jednotky by mala francúzska novinka adoptovať. Dostupný elektrický mestský minicrossover by mohol do určitej mieri konkurovať Dacii, ktorá ohlásila lacný elektrický model Spring.

Predobrazom nového modelu by mohol byť koncept HR-1 z roku 2010 (úvodná fotka). Značka už vtedy naznačila, že malý crossover je v pláne. Odvtedy sa však automobilový trh zmenil a zažíva turbulentné časy, a podobne sa zmenil aj dizajn Peugetou. Základné tvary v spolupráci s modernými detailmi však predsa len môžu priniesť ovocie.

Nástupcu Peugeotu 108 spoznáme pravdepodobne až koncom roka 2021 / začiatkom 2022.

Zdroj: Caradisiac