Kia 1140x190

Nový Duster príde o turbodiesel aj o nepriamovstrekové motory. Nový motor 1.2 TCe bude hybrid s LPG!

Keďže nový Duster určite zažije novú a veľmi prísnu emisnú normu EURO 7, s jednoduchými motormi sa musíme rozlúčiť aj pri modeli, ktorý je zameraný na čo najlepší pomer ceny a hodnoty. Podľa informácií vždy dobre informovaného magazínu RNews.cz príde Duster o litrový turbomotor s nepriamym vstrekovaním paliva.

Gro ponuky bude tvoriť nový prepĺňaný trojvalec Renaultu s objemom 1.2 l a s pomocou 48V mild-hybridnej technológie. Za čias normy Euro 7 to nanešťastie už bez hybridnej technológie nepôjde. Nová jednadvojka však ponúkne vyšší výkon, nižšiu spotrebu a príjemnejší prejav v nízkych otáčkach. To všetko za cenu oveľa zložitejšej konštrukcie a samozrejme už len s priamym vstrekovaním paliva. 

Úplne nový agregát 1.2 TCe (nemýľte si so starším štvorvalcom s rovnakým označením) má byť v ponuke v dvoch výkonových verziách  - 88 kW (120 k) a 103 kW (140 k) a súčasne nahradí aj väčší štvorvalec 1.3 TCe, ktorý nájdeme v súčasnom Dusteri. Silnejšia verzia bude pravdepodobne dostupná výlučne s automatickou prevodovkou. Základom však bude 6-st. manuálna prevodovka, o možnosť radiť ručne v prípade nového Dusteru neprídeme. A ani o pohon všetkých kolies, ktorým si Duster vybudoval renomé. Podľa súčasných špekulácií však bude štvorkolka dostupná len pre verziu s automatickou prevodovkou. V ponuke má byť aj dvojpalivová verzia motora 1.2 TCe, spaľujúca benzín aj LPG! A to aj napriek tomu, že "prerábka" priamovstrekových motorov na LPG je náročnejšia a drahšia. Zdá sa, že Rumuni chcú mať s LPG verziami naďalej "monopol". S naftovými motormi sa však pri novej generácii Dusteru už vôbec nepočíta.

Nový Duster bude stáť na platforme CMF-B "Low Spec", ktorú využíva Sandero, Logan a s predĺženým rázvorom aj Jogger. Som však zvedavý, ako Dacia vyrieši pohon 4x4, keďže platforma CMF-B má jednoduchú zadnú nápravu s torznou priečkou a zatiaľ sme nevideli žiadny model (ani od Renaultu), ktorý by využíval platformu CMF-B v kombinácii s pohonom 4x4. Duster tak vo verzii s pohonom všetkých kolies môže dostať (podobne ako pri súčasnej generácii) úplne odlišnú zadnú nápravu s viacprvkovým zavesením.

Vzhľad novéhu Dusteru sa inšpiruje konceptom Bigster (úvodná foto), z ktorého má okrem toho vzísť aj sériový model s rovnakým názvom. Duster má byť vo svojej podstate skráteným Bigsterom. Podľa RNews.cz má byť prototyp novéhu Dusteru so sériovou podobou hotový v decembri 2022. Následne začiatkom roka 2023 má nový Duster absolvovať náročné jazdné skúšky za polárnym kruhom. Oficiálna premiéra pripadá do úvahy koncom roka 2023, resp. až v roku 2024. 

Zdroj: RNews.cz