Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb new ford mustang 4 low Thumb new ford mustang 8 low Thumb new ford mustang 2 low Thumb new ford mustang 9 low Thumb new ford mustang 10 low Thumb new ford mustang 12 low Thumb new ford mustang 11 low Thumb new ford mustang 13 low Thumb new ford mustang 19 low Thumb new ford mustang 15 low Thumb new ford mustang 21 low Thumb new ford mustang 24 low Thumb new ford mustang 25 low Thumb new ford mustang 26 low Thumb new ford mustang 28 low Thumb new ford mustang 33 low Thumb ford mustang 2023  1 Thumb ford mustang 2023  2 Thumb ford mustang 2023  3 Thumb ford mustang 2023  4 Thumb ford mustang 2023  5 Thumb ford mustang 2023  6 Thumb ford mustang 2023  7 Thumb ford mustang 2023  8 Thumb ford mustang 2023  9 Thumb ford mustang 2023  10 Thumb ford mustang 2023

Nový Ford Mustang 2023 oficiálne: Nechýba V8 motor, manuálna prevodovka a príde aj do Európy

Ford Mustang siedmej generácie budúci rok zamieri aj na starý kontinent! Postavili ho z tradičných surovín, na hybrid a pohon všetkých kolies zabudnite. Mustang ostáva "starým dobrým" tradičným autom, avšak s decentne prepracovanou mechanikou.

Vzhľadom na zmenšovanie objemu a počtu valcov ikonických športových áut je chvályhodné, že Ford v Mustangu zachová typický atmosférický osemvalec s objemom 5.0 l a dokonca sa bude držať aj klasickej manuálnej prevodovky. Navyše, v plnotučnej osemvalcovej forme dorazí aj do Európy. Vzhľadom na sprísňujúce sa emisné normy a limity očakávame, že nový Mustang bude výrazne drahší a kvóty na jednotlivých trhoch skromnejšie. Tak či onak, nový Mustang sa drží overeného receptu a pred Fordom skladám dole pomyselný klobúk. Pletky o hybride, vysokej hmotnosti a pohone všetkých kolies sú nateraz minulosťou. 

Základnou motorizáciou bude známy turbobenzínový štvorvalec 2.3 l EcoBoost, ktorý však Ford výrazne prepracoval pre vyšší výkon a efektivitu. Konkrétne výkonové detaily motorovej palety zatiaľ Ford nezverejnil. EcoBoost však dostal upravené vŕtanie aj zdvih valcov, nové turbodúchadlo twin-scroll a Ford v tlačovej správy hovorí, že motor je "all new", teda úplne nový. Spolupracovať bude výhradne s 10-st. automatom. Modifikovaný je aj osemvalec Coyote. Dostal prepracované sanie a škrtiace klapky pre lepšiu odozvu a výkon. Štandardom je 6-st. manuálna prevodovka a v opcii nechýba 10-st. automat, ktorý už poznáme zo súčasnej generácie. Oba motory posielajú silu výlučne na zadné kolesá.

Mustang príde s 12 možnosťami lakovania vrátane nových povrchových úprav ako Vapor Blue, Yellow Splash a Blue Ember. Príplatkové brzdy Brembo budú ponúkané buď s červenými alebo čiernymi strmeňmi, spolu s dvoma novými dizajnmi 19-palcových kolies. Ford v siedmej generácie Mustang výrazne odlíši podľa toho, aký motor si zákazníci zvolia, a to špecifickými dizajnovými detailmi. 

Novinka preberá platformu predchodcu so vzperami MacPherson vpredu a nezávislým zavesením kolies s vinutými pružinami vzadu. Ford však tvrdí, že platformu a karosériu výrazne posilnil - vystužil pre ešte lepšie jazdné vlastnosti a ostrejšie reakcie. Odlišné je aj zladenie tlmičov a pružín. V pakete Performance navyše zákazníci dostanú ešte viac tuhosti - nechýba horná rozpera medzi prednými tlmičmi, Torsen samosvor a spomínané brzdy Brembo s 390 mm kotúčmi vpredu a 355 mm vzadu. V opcii dostanete tiež špeciálne adaptívne tlmiče MagneRide, sedadlá Recaro a ladený výfuk s klapkou.

Ceny nového Mustangu ani technické podrobnosti zatiaľ Ford nezverejnil. Predaje začnú v roku 2023. Ford postupne odhalí nové detaily ikonického športového GT a dozvieme sa aj cenové relácie.