Suv bonus electric bannery 1140x190 02
Thumb 331 processed 640x420 Thumb 14906 large 331 Thumb 14905 large 511 Thumb 14904 large 422 Thumb 14903 large 323 Thumb 14872 large 232 Thumb 14871 large 147

Nový Range Rover vraj ľúbi zákruty

Štvrtá generácia dnes už legendárneho luxusného SUV je podstatne ľahšia ako jej predchodca. S radikálne vylepšeným podvozkom chce ponúknuť podstatne lepšie jazdné vlastnosti než doteraz. 

Hoci si novinka zachovala typický škatuľovitý základný tvar karosérie, posun k športovejšiemu štýlu je zrejmý. Predné partie sú podstatne oblejšie a vzdialene pripomínajú menší model Evoque. Novým charakteristickým prvkom áut značky Range Rover sa stávajú svetlomety, nápadne pretiahnuté až do blatníkov. Z obrázkov nevidno, že nový Range Rover je podstatne nižší než doteraz. Zatiaľ nevieme o koľko, lebo výrobca tento údaj nezverejnil.

Kabína vzdialene pripomína najnovšie modely Jaguar – niektoré ovládače z nich aj pochádzajú. Pasažieri vzadu si údajne užijú o 120 mm viac priestoru na nohy vďaka dlhšiemu rázvoru. Strohé základné informácie tiež uvádzajú, že k dispozícii pre nich bude klasická lavica alebo dve samostatné sedadlá.

Britské médiá informovali, že nový Range Rover (nesie interné označenie L405) dostal kvôli snahe zredukovať svoju hmotnosť hliníkové šasi. Jednotlivé diely sú navzájom spájané nitmi. Konštruktérom sa tak údajne podarilo medzigeneračne ušetriť až okolo 420 kilogramov. Range Rover má aj naďalej zostať najmä luxusným krížnikom ciest, ktorému nerobí problém ani nespevnený povrch. Bonusom budú výrazne lepšie jazdné vlastnosti a celková ovládateľnosť auta než doteraz. Veľký podiel na tom má už spomenutá redukcia hmotnosti, ale tiež prepracované pneumatické pruženie. Systém Terrain Response Auto upravuje charakteristiku podvozka i pohonu 4×4 podľa aktuálneho typu povrchu. K dispozícii je päť predvolených režimov: cesta, terén, skaly, sneh a piesok.

Paleta poháňacích jednotiek má obsahovať zážihový atmosférický i prepĺňaný osemvalec s objemom 5,0 litra. Neskôr má do ponuky pribudnúť turbodiesel 3,0 TDV6 a 4,4 TDV8 i hybridný pohon. Štandardom bude osemstupňový automat ZF. Chystá sa aj Range Rover s predĺženou karosériou, ktorá poskytne pasažierom na zadných sedadlách ešte viac priestoru. Určená však bude iba pre Čínu.