Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb content talisman scenic espace koncia autozurnal.com  1 Thumb content talisman scenic espace koncia autozurnal.com  2

Okrem hrozby konca tradičných modelov ide Renault prepúšťať

Nemilá situácia na trhu automobilov, ktorú masívne prehĺbila pandémia koronavírusu, bude mať ďalšie obete. Kríza postihla automobilky vo veľkom. Renault bude škrtať nielen v portfóliu modelov, ale aj na poli zamestnancov. Prepustí 15 000 ľudí a niektoré fabriky úplne zatvorí.

Tradičné modely francúzskej značky majú dostať stopku. Týka sa to veľkopriestorového Espace a Scénicu, okrem nich dôjde aj na Talisman a možno aj na stálicu triedy kompaktov, Mégane. No ozdravný plán Renaultu počíta s ďalšími opatreniami, ktoré sú podľa zástupcov značky nevyhnutné. Renault prepustí až 15 000 zamestnancov, z toho 1/3 na domácej francúzskej pôde. V súčasnosti má automobilka takmer 180 000 zames­tnancov v 39 krajinách sve­ta.

Prečítajte si tiež:

Renault bude škrtať. Stopku majú dostať známe modely

„Je to nevyhnutné,“ povedala šéfka spoločnosti Clotilde Delbosová s tým, že vzhľadom na súčasnú neistotu a zložité podmienky nemá firma inú možnosť, ak sa chce vrátiť k zisku a zabezpečiť si ďalší rozvoj.

Automobilka začala rokovať s odbormi o reštruktualizácii fabrík alebo o ich zatvorení. Škrty na tomto poli sú súčasťou trojročného "ozdravného" plánu, v rámci ktorého chce značka znížiť náklady o 2 miliardy eur. Automobilka oznámila za minulý rok prvú celoročnú stratu za posledných 10 rokov a navyše, jej situáciu prudko zhoršila pandémia nového koronavírusu, ktorá od polovice marca na niekoľko týždňov zastavila výrobu a predaj. 

Prečítajte si tiež:

Ozdravný plán Nissanu zahŕňa nový spôsob spolupráce s Renaultom

Vo väčších problémoch je ďalší člen aliancie, Nissan, ktorý sa mimoriadne trápil už pred prepuknutím pandémie. Japonská značka oznámila zatvorenie fabrík v Barcelone a v Indonézii, zároveň odchádza z trhu Južnej Kórei. Celková produkcia má klesnúť o 20 %. Už dávnejšie sa zdroje blízke automobilke vyjadrili, že ak sa chce Nissan dostať zo dna, musí byť menšou značkou. Súčasťou stratégie je samozrejme prepúšťanie, radostnejšou správou je 12 nových áut v najbližších 18 mesiacoch, medzi nimi aj nástupca Nissanu 370Z!

Prečítajte si tiež:

Nástupca Nissanu 370Z prvýkrát na oficiálnom videu!

Zdroj: motor1.com, motor1.com