Kia 1140x190
Thumb ostra it asistent man optiview 1 Thumb ostra it asistent man optiview 1 Thumb ostra it asistent man optiview 2 Thumb ostra it asistent man optiview 4 Thumb ostra it asistent man optiview 3 Thumb ostra it asistent man optiview 5 Thumb ostra it asistent man optiview 8 Thumb ostra it asistent man optiview 6 Thumb ostra it asistent man optiview 7 Thumb ostra it asistent man optiview 9 Thumb ostra it asistent man optiview 10

Ostražitý asistent MAN OptiView

Spoločnosť MAN ako prvá na svete prišla s kamerovým systémom OptiView pre autokary. Jeho zásadným prínosom je, že eliminuje mŕtve uhly a výrazne zlepšuje prehľad vodiča pri jazde v noci alebo v zlých poveternostných podmienkach. Teraz si túto inovatívnu technológiu možno objednať i pre mestské autobusy MAN.

MAN OptiView absolvoval premiéru na veľtrhu IAA v roku 2018 a je to prvý systém, ktorý nahrádza vonkajšie zrkadlá na zájazdových autobusoch. Odvtedy sa osvedčil pri každodennom používaní na celom svete a čoraz viac vodičov sa môže spoľahnúť na túto inovatívnu technológiu. „MAN OptiView je mimoriadne spoľahlivý a významne zvyšuje bezpečnosť cestnej premávky. Systém, ktorý nahrádza zrkadlá, si naši zákazníci patrične obľúbili,“ hovorí Rudi Kuchta, vedúci autobusovej divízie v MAN Truck &Bus. A dodáva: „Aby bola doprava v mestách ešte bezpečnejšia a tiež pre veľký dopyt zo strany operátorov, OptiView je teraz k dispozícii aj pre všetky mestské autobusy novej generácie, samozrejme, vrátane plne elektrického MAN Lion's City E.“

S kamerovým systémom má vodič lepší prehľad

Zariadenie nahrádzajúce zrkadlá veľmi dobre boduje v hustej mestskej premávke. „Ak sa blízko križovatky stretnú autobusy a chodci alebo cyklisti, môže dôjsť k nebezpečným situáciám, pretože šofér ich napriek dobre vyriešeným vonkajším zrkadlám ťažko vidí v oblasti mŕtveho uhla. A presne tu prichádza k slovu náš systém, ktorý nahrádza zrkadlá: Zobrazuje vodičovi autobusu oblasť v mŕtvom uhle, a tak zaručuje väčšiu bezpečnosť najmä pri odbočovaní, ale aj pri zmene jazdného pruhu a manévrovaní,“ vysvetľuje Heinz Kiess, vedúci produktového marketingu Bus. Ako to funguje? Digitálny systém využíva dve kamery na každej strane vozidla a vodičovi sa priestor pozdĺž bokov autobusu zobrazuje vo vysokom rozlíšení na dvoch monitoroch v interiéri. Kamery dokážu pokryť väčšiu oblasť než bežné vonkajšie spätné zrkadlá. A keďže s OptiView má vodič pod kontrolou aj mŕtvy uhol, výrazne sa znižuje riziko, že prehliadne ostatných účastníkov cestnej premávky.

„Zároveň neustále pracujeme na ďalšom vývoji systému,“ hovorí Heinz Kiess. „Sme jediný výrobca na trhu, ktorý teraz pre naše autokary ponúka v štandardnej výbave predné zrkadlo. To eliminuje mŕtvy uhol dokonca ešte viac, čo je obzvlášť užitočné pri manévrovaní.“ V modeloch NEOPLAN Cityliner a Skyliner je predné zrkadlo namontované vo vnútri vedľa monitora na pravej strane, kým NEOPLAN Tourliner a MAN Lion's Coach ho majú namontované zvonka na A-stĺpiku.

Ďalšie výhody MAN OptiView: Vodič lepšie vidí pri jazde za dažďa alebo keď sneží a tiež v noci, pretože kamery automaticky prispôsobujú obrazový materiál aktuálnej situácii. A za tmy viditeľnosť nezhoršujú svetlá z reflektorov vozidiel jazdiacich vzadu ani reflexy lúčov zapadajúceho slnka, čo stáva pri zrkadlách. Okrem toho kamery vzdorujú aj poveternostným vplyvom, pretože majú funkciu vyhrievania a sú mimoriadne odolné.

Menší je aj odpor vzduchu

Novátorská technológia pozitívne ovplyvňuje aj ekonomiku prevádzky. Autobusy vybavené systémom OptiView majú zhruba o 10 % menší odpor vzduchu ako vozidlá s konvenčnými vonkajšími zrkadlami. Vďaka lepšej aerodynamike autobusov bez zrkadiel môžu prevádzkovatelia profitovať z nižšej spotreby paliva.