Ben 2022 0049 f1 kampan bezbotas bannery 1140x190px sk 01mp 2
Thumb 10 Thumb 1 Thumb 2 Thumb 3 Thumb 4 Thumb 5 Thumb 6 Thumb 7 Thumb 8 Thumb 11 Thumb 12 Thumb 9 Thumb 14 Thumb 13 Thumb 15 Thumb 16 Thumb 19 Thumb 18 Thumb 17

Peugeot 308 SW 1.5 BlueHDi a 1.6 Hybrid: Prekvapenie roka! (VIDEOTEST)

Nový Peugeot 308 stojí najnovšej evolúcii modulárnej platformy EMP2. Tá umožňuje zástavbu hybridného a plug-in hybridného pohonu, no zároveň adoptovala nové výstuhy pre ešte lepšie jazdné vlastnosti a komfort odpruženia. Peugeot zapracoval aj na odhlučnení. O ňom však ešte bude reč.

Základné tvary karosérie už poznáme z hatchbacku a uznávame, že v triede kompaktov ide o jedného z najatraktívnejších zástupcov. Celkovo je novinka atletickejšia, dynamickejšia a spredu agresívnejšia. Peugeot opäť ukázal, že dizajn mu jednoducho ide. Nechýbajú typické "zuby" predného denného svietenia a taktiež najnovšie poňatie štýlu prednej masky, ktoré načrtli už facelifty crossoverov 3008 a 5008. Celková dĺžka kombíku je 4636 mm, čo je o 51 mm viac ako pri predchodcovi. Nový Peugeot 308 je zároveň prvým sériovým modelom s novým logom značky.

Video:


Aj zadná časť vyzerá výborne. Dominujú jej oblé tvary s najnovšou evolúciou LED svetiel s troma "pazúrmi" alebo výrazné, aj keď "fejkové" koncovky výfuku v športovom nárazníku. Predné svetlá sú štandardne plne diódové s LED s technikou, vrcholné prevedenie využíva dokonca LED matrixy s tzv. "vyrezávaním". Napriek tomu, že Peugeot ich nasadil vôbec po prvýkrát, svetlá svietia výborne. Režim konštantne zapnutých diaľkových svetiel a samotné rozsvietenie a zhasínanie 20 LED segmentov funguje rýchlo, presne a našim komplimentom pre Peugeot je aj to, že sa táto svetelná technika môže porovnať s etalónom triedy, matrixovými svetlami IQ Light značky Volkswagen.

Atletický dizajn sa Francúzom náramne podaril. Atraktívnejšie kombi nižšej strednej triedy dnes veru nenájdete.

Oproti hatchbacku si predĺžené kombi s rázvorom 2732 mm v batožinovom priestore polepšilo zo 412 na výborných 608 litrov. Plug-in hybrid má 548-litrový kufor, keďže do priestoru pod podlahou kufra v zadnej časti zasahuje batéria a komponenty hybridného systému. Nad podlahou však máte k dispozícii rovnaký objem ako pri čisto spaľovacích verziách. Rázvor osí kolies je o 57 mm dlhší ako pri 5-dverovom hatchbacku a mali by z neho profitovať cestujúci na zadných sedadlách. Ja som sedel v oboch karosárskych verziách... Aj keď kombi SW sľubuje vzadu v pozdĺžnom smere viac miesta na kolená ako hatchback, v praxi nejde o výrazný rozdiel. V oboch prípadoch som s výškou 186 cm pri posede „sám za sebou“ už kolenami atakoval operadlo predného sedadla. Peugeot 308 nepatrí medzi najpriestrannejšie kombíky kompaktného segmentu, porovnať by sme ho mohli napr. s menšou Toyotou Corolla TS. Cestujúci s výškou do 180 cm sa však vzadu odvezú pohodlne. Chválim dostatok priestoru nad hlavami zadných pasažierov, a to v oboch karosériách aj vďaka dômyselnému profilovaniu vnútorného obkladu strechy. Do pozornosti sa núka aj porovnanie s väčším Peugeotom 508 SW. Ten je na pomery strednej triedy krásnym, ale v zadnej časti zúfalo malým autom. Ak teda chcete klasické kombi od Peugeotu, 308 SW je optikou priestoru aj pohodlia sedenia vzadu paradoxne lepšou voľbou, aj keď má 61 mm kratší rázvor osí kolies. Peugeot 508 SW hrá na dizajn ešte viac a praktickosť išla do úzadia...

Kufor má v čisto spaľovacích verziách objem 608 l. Hybrid ponúka o 60 l menej, rezervovala si ich batéria hybridného pohonu a ďalšie komponenty. Umiestnené sú aj tak pod podlahou kufra, v priestore za zadnými sedadlami. Nad podlahou je využiteľný priestor všetkých motorizácií zhodný.

Kokpit novej 308 má dva zásadné nedostatky, okrem nich ide o príjemné a doslova až luxusné miesto pre motoristický život. Prvým negatívom, o ktorom sa už povedalo veľa a popísalo množstvo materiálu je pre Peugeot dnes už tradičný iCockpit s malým volantom, ktorý mnohým vodičom pri optimálnom nastavení posedu zakrýva spodnú časť displeja. Stále je to tu, Peugeot to v novej 308 nijak nevylepšil ani neeliminoval. Musíte si na to zvyknúť, resp. zvýšiť sedadlo o čosi vyššie a nastaviť volant o kúsok nižšie ako ste bežne zvyknutí. Druhým negatívom je odozva nového infotainmentu a reakcie na dotyky...

Kvalitné materiály, spracovanie, dojem luxusu a v tejto triede snáď najlepšie predné sedadlá s AGR „odznakom“ a masážou. Kabína je v prednej časti príjemným miestom pre život. Vzadu chýba trochu viac miesta v pozdĺžnom smere,308 SW nepatrí medzi najpriestrannejšie kompaktné kombíky.

Navyše, k niektorým funkciám sa musíte preklikať cez viacero zbytočných krokov. Majoritu však dokáže ovládať priamo a prispôsobiť si rýchle menu pod displejom podľa vlastných preferencií. Mne osobne vadila len letargia systému a zbytočne dlhé, ťažkopádne prechodové animácie, ktoré zjavne „žerú“ veľa výpočtového výkonu. Bez nich by bol infotainment príjemne odľahčený a rýchlejší. Grafika a rozlíšenie 10-palcového displeja je však špičkové a chválim tiež kvalitný obraz 360° kamerového systému. Staršie modely mali zrnité,  nekvalitné zobrazenie, no nová 308 je v tomto premiant.

Samostatnú  kapitolu si zaslúži audiosystém Focal. Francúzska firma vyrába špičkové audio už od roku 1979 a pokým som nebol na jednej zahraničnej Peugeot prezentácii pred troma rokmi, dovtedy som o nej nepočul. Prvýkrát som si ho vyskúšal v Peugeote 508 a doslova ma šokoval, ako mi sadol a ako sa hodí pre žáner hudby, ktorý počúvam najčastejšie – powermetal. Nepovažujem sa za audiofila, ale to, ako šťavnato, čisto a s presnými, krátkymi basami dokáže toto audio hrať si zaslúži obdiv. Vyskúšal som už mnohé top systémy (vrátane tých najlepších v prémiových limuzínach a SUV), no Focal v Peugeote radím medzi TOP 3 a subjektívne mi svojim hudobným prednesom pasuje najviac. Škoda, že je k dispozícii výlučne len v top verzii GT.

Pokračujte na ďalšej stránke testu.

Advertisement