Vw limited 1140x190  1
Thumb peugeot 508sw testdrive 1118tc 96 Thumb jcqtnufes s6do2t9ha86a Thumb peugeot 508sw testdrive 1118tc 109 Thumb peugeot 508sw testdrive 1118tc 158 Thumb afai7a6qs8qmm7j3r3fszq Thumb peugeot 508sw testdrive 1118tc 181 Thumb peugeot 508sw testdrive 1118tc 190 Thumb peugeot 508sw testdrive 1118tc 200 Thumb peugeot 508sw testdrive 1118tc 222

Peugeot 508 SW: Dizajnovo nadupaný kombík

Peugeotu v dizajne ide karta. Dôkazom je aj nový kombík 508 SW. Napriek tomu, že rozmermi ide proti prúdu a v porovnaní s predchodcom je kratší aj nižší, po usadnutí dnu vás nakoniec príjemne prekvapí svojim vnútorným priestorom. Na ceste zase poteší ľahkosťou ovládania a komfortom pruženia.

Rok 2018 bol celkom bohatý na silné automobilové novinky. Medzi ne rozhodne patrí nový Peugeot 508, čo potvrdzuje aj fakt, že figuruje medzi finalistami vo viacerých anketách Auto roka. Nielen národných, ale aj tej najprestížnejšej, Európskej. Mňa na 508-čke najviac baví, že ukazuje akým spôsobom treba uchopiť auto strednej triedy, aby táto kategória prežila nápor SUV- -čiek a crossoverov. Odvážnym a emotívnym dizajnom a v rovnakom duchu navrhnutou kabínou. Málo kto nazve Peugeot 508 inak ako nádherným autom a v tomto nadväzuje na sedan aj kombík, ktorý podľa mňa ešte lepšie opticky vyvažuje ostrú a dravú „tvár“ šabľozubého tigra. Obe karosárske verzie boli navrhnuté a vyvíjané nezávisle na sebe a veľmi to na nich vidieť. Kombík napriek pridanej hodnote vo väčšom kufri a vzdušnejšom priestore nad hlavami zadných pasažierov nič nestratil z dynamiky tvarov. Po dizajnovej stránke je to majstrovské dielo, podobne ako sedan, s množstvom zaujímavých detailov. Efektnou frajerinou je napríklad svetelná animácia zadných skupinových svetiel po odomknutí auta na spôsob Audi. Všetky ozdobné lemy a lišty sú podobne ako u nemeckých prémiových značiek namiesto chrómu teraz lakované v čiernej. A pekným detailom je aj lišta pod zadným oknom s nápisom Peugeot.

Uvádzacia edícia First Edition má luxusne pôsobiacu drevenú podlahu kufra, ktorý si objemovo v porovnaní so sedanom polepšil na 530l.

 

Poďme ale k tomu, čo je na kombíku najpodstatnejšie, teda kufor. Keďže model SW je v porovnaní so sedanom dlhší o 40 mm, vďaka väčšiemu previsu samozrejme, citeľne si polepšil aj batožinový priestor. Jeho základný objem má teraz hodnotu 530 litrov (+ 43 l v porov. so sedanom), je o 25 mm hlbší a veľmi príjemná je aj jeho nízka nakladacia hrana a vnútorná výška po plató (550 mm). Jednoducho, priestorovo z neho vyťažili čo sa dalo. Druhou pridanou hodnotou karosérie kombi je viac vzduchu nad hlavami zadných pasažierov. Hoci model SW je vyšší len o 17 mm, vnútri máte pocit akoby to bolo podstatne viac. V konečnom dôsledku tak budete príjemne prekvapení životným priestorom v zadnej časti kabíny, aj napriek tomu, že rozhodne nepatrí medzi najväčšie kombíky v segmente. Napríklad aby ste si mohli zasunúť chodidlá pod predné sedadlá, musíte vyzvať na spoluprácu predných pasažierov aby si sedadlá trochu dvihli. A dozadu sa určite nevmestia tri deti s autosedačkami ani traja dospelí. Predná časť kabíny je identická so sedanom. To znamená, že snaží sa kombinovať domácu, teplú atmosféru s modernou. Príjemné na dotyk sú všetky látkové a kožené obklady aj čalúnenia. Revolučný i-cockpit má veľa kritikov, ale oveľa viac ľudí si autá s týmto kokpitom reálne kupuje. Doposiaľ sa predalo o viac ako 5 miliónov automobilov s i-cockpitom. V 508 môžu mať niektorí urastenejší vodiči problém s výhľadom na prístrojový panel cez veniec volantu. Sú však aj vodiči ako ja, ktorým vyhovuje. Najmä jeho malý a šikovný volant.

Veľká kamera v maske chladiča prezrádza, že vlajková loď 508 je prvý model značky s nočným videním.

 

Poďme ale k jazde. Na Peugeote 508 SW mi je sympatické, že nesnaží sa byť za každú cenu najväčším autom v segmente. Nový kombík je v porovnaní s predchodcom o 5 cm kratší a dokonca až o 6 cm nižší, čo mu dodáva hravosť a mrštnosť na úrovni áut kompaktnej triedy. Je dobre vyvážený, s nízkym ťažiskom, čo cítiť na jeho agilite. Na riadenie reaguje rýchlo, vďaka čomu s ľahkosťou pohotovo mení smer. Veľmi dobrá ovládateľnosť je ale jedna z jeho predností. Druhou je jazdný komfort, mäkkosťou pruženia a rozsahom práce tlmičov na úrovni crossoverov. Nebyť vedomia, že sedím v nízkom športovom kombíku, tipoval by som, že šoférujem francúzske SUV. Atmosféru relačnej plavnej jazdy len občas narušia rázy a vibrácie od veľkých 19-palcových kolies, ktoré keď padnú do jamy alebo stretnú väčšiu priečnu nerovnosť citeľne sa otriasajú. Napriek mäkkému charakteru príplatkového adaptívneho pruženia, ktoré som testoval, kombík netrpí prehnanými náklonmi v zákrutách a do poslednej možnej chvíle odhodlane vzdoruje nedotáčavosti. Posielať ho do zákrut je veľká radosť. Aj vďaka ľahkému benzínovému motoru uloženému vpredu, ktorý som testoval. Kombíku úplne stačí slabšia výkonová verzia motoru 1.6 PureTech (132 kW/ 180 k), najmä v kombinácii so skvele radiacou meničovou 8-stupňovou automatickou prevodovkou. Ponuka motorov bude inak kopírovať sedan a dočkáme sa aj plug-in hybridu. Ten bude kombinovať motor 1.6 PureTech s elektromotorom výkonu 80 kW, ale spoločne budú poháňať len predné kolesá. Čisto na elektrický pohon prejde nový plug- -iny hybrid podľa metodiky WLTP 40 km a na náš trh príde koncom rok 2019.

Interiér kombinuje teplú atmosféru domova s modernou. Hlavné funkcie multimediálneho systému sa prepínajú klapkami.

 

Technické parametre Peugeot 508 SW
motor  1.6 PureTech
zdvihový objem valcov [cm3] 1598
výkon [kW/k]  132/180
pri otáčkach [1/min]  5500
krútiaci moment [Nm]  250
pri otáčkach [1/min]  1650
prevodovka  8AT
palivová spotreba kom. [l/100 km]  5,5
prevádzková hmotnosť [kg]  1460
zrýchlenie 0-100 km/h [s]  8
maximálna rýchlosť [km/h]  225
Rozmery: dĺžka 4790 mm, šírka 1907 mm, výška 1420 mm, rázvor náprav 2793 mm, objem palivovej nádrže 62 l, objem batožinového priestoru 530/1780 l.