Thumb peugeot rifter testdrive 0618tc049 Thumb peugeot rifter testdrive 0618tc064 Thumb peugeot rifter testdrive 0618tc044 Thumb peugeot rifter testdrive 0618tc060 Thumb peugeot rifter testdrive 0618tc065 Thumb peugeot rifter testdrive 0618tc072 Thumb peugeot rifter testdrive 0618tc073 Thumb peugeot rifter testdrive 0618tc075 Thumb peugeot rifter testdrive 0618tc078

Peugeot Rifter: Niekto tu rozmýšľal

Osobná verzia Peugeot Partner s prívlastkom Tepee sa mení na samostatný model s vlastným menom. Dôvodom je snaha viac odlíšiť osobnú verziu od úžitkovej, ktorá teraz prepracovaným interiérom s mnohými praktickými vychytávkami, ako aj vylepšenou technikou konkuruje autám niekoľkých segmentov súčasne.

 

Peugeot Rifter spája v jednom aute z každého rožku trošku. Kúsok dodávky, ktorá sa dá vzadu stále pekne zaťažiť. Kúsok crossovera alebo SUV vďaka solídnej, v danej kategórii až nadštandardnej svetlosti podvozka. Výrobca rozprával na tlačovej konferencii o 30 cm, čo možno platí pre nezaťaženú zadnú časť, ale aj nami odhadovaných 25 čísel pod motorom bude viac ako dosť. Charakter crossovera ešte posilňuje ochranné oplastovanie karosérie a príplatkový systém Grip Control. A v neposlednom rade v ňom objavíte kus prakticky riešeného rodinného vanu, ktorý má veľmi blízko k osobným autám.

Peugeot Rifter bude v ponuke s dvomi dĺžkami rázvoru, v oboch prípadoch v 5 aj 7-miestnom prevedení. Krátka verzia má objem kufra 775 litrov a úložnú plochu dlhú 1 meter. Dlhý odvezie 1050 litrov batožiny. Tri rovnako veľké samostatné sedadlá v druhom rade nie je možné posúvať ani vyberať. Dajú sa len sklápať do podlahy.

Veľkou novinkou je, že Rifter je postavený na kombinovanej podlahe - zadok pochádza z predchodcu, ale predná časť podlahy je platforma EMP2 z osobných vozidiel, čo prináša hneď niekoľko výhod. Predná časť má kratší previs, motor je uložený tak nízko, že po otvorení kapoty ho musíte vnútri hľadať a to samozrejme znižuje ťažisko a prospieva jazdným vlastnostiam. Rifter bude zároveň prvýkrát v ponuke s dvomi rázvormi náprav, v oboch vyhotoveniach v 5 aj 7-miestnej verzii. Objemy kufrov nájdete v tabuľke.

Praktickými vychytávkami začnem od zadnej časti, kde sa dá z veka samostatne vyklápať len zadné okno. V reálnom živote tak môžete mať kufor platom rozdelený na dve časti, pričom v tej spodnej si schováte nákup a vrchná bude slúžiť na odloženie školských tašiek a iných vecí dennej potreby detí. Okrem veľkého kufra je v interiéri ďalších 186 litrov ďalších dodatočných odkladacích priestorov, ktoré pomáhajú využívať hlavne hluché miesta v strope. Veľkou prednosťou osobných dodávok sú posúvateľné bočné dvere, v ktorých prvýkrát u Peugeotu môžu byť elektricky sklápateľné okná. Tie sa v prípade ostrého slnka dajú navyše zatieniť vyťahovacími roletkami. Všetky tri sedadlá v druhom rade sú rovnako veľké aj široké. Nedajú sa však vyberať ani sklápať a na môj vkus majú trochu krátke operadlá. Niekto opäť raz uprednostnil sklápanie sedadiel do podlahy pred pohodlnejším sedením. Sedí sa inak vyššie, podlaha pod nohami je v podstate rovná, takže dobre sa tam bude pohybovať deťom.

Interiér má ešte veľa ďalších zaujímavostí ako napr. 230 V zásuvku, hlbokú schránku pred spolujazdcom, do ktorej vmestíte aj lap top. Aj vďaka tomu, že airbag sa presťahoval z palubovky do stropu. Čo všetko sa dá robiť s interiérom podrobne ukazujem v 8-minútovom videu na facebooku Autožurnál. Nájdite si ho. Niektoré veci je lepšie vidieť, než o nich čítať.

Predná časť kabíny bola inšpirovaná osobnými autami Peugeot. Už aj do dodávky sa dostal i-cockpit. Nechýba množstvo premyslených a výborne rozmiestnených odkladacích priestorov. Rifter je prvou osobnou dodávkou s 8-stupňovou automatickou prevodovkou.

Najväčší zážitok z nového Riftera som mal ale za volantom. Vďaka kompletne preladenému podvozku s novým ukotvením oboch náprav, novými tlmičmi a hlavne zásluhou úplne novej prednej nápravy, ktorá jazde dodáva nádych klasického osobného auta. Počnúc vedením stopy, cez filtrovanie nerovností až po podstatne lepšie, priamejšie riadenie. Hoci táto kategória áut nie je primárne o jazdných zážitkoch, až na niekoľko výnimiek, už sa dá aj v prípade Riftera hovoriť o radosti z jazdy. Veľká zmena nastala aj v odhlučnení auta ako takého , najmä v hornej časti kabíny, kde je veľa vzduchu a často tam zvykne rezonovať zvuk. Aspoň vo verzií, ktorú som testoval (výbava GT Line), Rifter ponúka akustiku na úrovni osobného auta. A v neposlednom rade musím pochváliť i-cockit, ktorý dodáva jazde s osobnou dodávkou tiež výrazný nádych osobného auta. Už samotnou polohou sedenia za volantom, ale aj ergonómiou a riešením pracoviska vodiča. Veľký pozor ale na mohutné predné A stĺpiky, ktoré v zákrutách uberajú z výhľadu a aj mne počas prvých jázd spôsobili, že na chvíľu som nevidel skútristu v protismere, ktorý si rezal zákrutu pri stredovej čiare a doslova som sa ho zľakol. Z ponúkaných agregátov, benzínového 1.2 PureTech a troch výkonových verzií 1.5 BlueHDi som skúšal najvýkonnejší diesel v kombinácii s 8-stupňovou automatickou prevodovkou, ktorá je v tomto segmente rarita. Najviac ma motor prekvapil tichým a veľmi kultivovaným chodom. Taký lahodný zvuk som od naftového agregátu naozaj nečakal. Príjemná je aj súhra s automatickou prevodovkou. Škoda len, že ide o vrcholnú verziu, ktorá bude aj niečo stáť. Na facebooku ste sa pýtali aj na verziu 4x4. Samozrejme bude v ponuke, ale v úprave od externého dodávateľa Dangel s plnou fabrickou zárukou. Štvorkolka sa ale dodáva len s manuálnou prevodovkou. Rifter príde na náš trh už na jeseň.

 

Technické parametre Peugeot Rifter
motor  1.5 BlueHDi
zdvihový objem valcov [cm3]  1499
výkon [kW/k]  96/130
pri otáčkach [1/min]  3750
krútiaci moment [Nm]  300
pri otáčkach [1/min]  1750
prevodovka  8 AT
palivová spotreba kom. [l/100 km]  4,3
pohotovostná hmotnosť [kg]  1430
zrýchlenie 0-100 km/h [s]  10,8
maximálna rýchlosť [km/h]  180
Rozmery: dĺžka 4403 mm, šírka 1907 mm, výška 1879 mm, rázvor náprav 2785 mm, objem batožinového priestoru 775 l (1050 l verzia XL).