Suv bonus all bannery 1140x190 02

Porsche a Audi vstúpia do F1! Rozhodovanie nebolo ľahké

CEO koncernu Volkswagen Herbert Diess potvrdil predchádzajúce klebety o vstupe Porsche a Audi do kráľovskej disciplíny motoršportu!

Potvrdenie vstupu dvoch prémiových značiek koncernu do F1 Diess ohlásil počas živého vysielania s názvom „Dialog with Diess“ v nemčine na oficiálnej stránke VW Group na YouTube. Šéf vylúčil použitie mena Volkswagen v F1 s tým, že charakteru F1 „nezodpovedá a značka sa nezúčastní“. Namiesto toho sa do kolotoča zapoja zvlášť Porsche a Audi a použijú svoje vlastné mená.

Diess povedal, že zmeny pravidiel plánované na rok 2026 sú ideálnou príležitosťou na zapojenie sa do súťaže. Podľa stránky Motorsport.com sa Diess vyjadril, že toto bola „posledná šanca“ tohto desaťročia urobiť takéto dôležité rozhodnutie. Najvyšší predstaviteľ koncernu VW uviedol, že vývoj motora F1 trvá tri až štyri roky, takže sa museli rozhodnúť práve teraz. Ak by tak neučinili, v blízkej budúcnosti by zo vstupu do F1 mohli cúvnuť... My sme však nesmierne radi, že v dnešných ťažkých časoch dostal odvážny krok zelenú.

Prečo F1 a nie iná trieda motoristického športu? Diess obhájil rozhodnutie presvedčením, že v USA a v Ázii sleduje F1 čoraz viac ľudí a kráľovná motoršportu sa dostáva čoraz viac po povedomia verejnosti. Diess tiež povedal, že ak by sa Porsche a Audi do F1 pripojili v čase bez zásadných zmien predpisov, trvalo by päť až desať rokov, kým by bojovali o prvenstvá. Rok 2026 je však kľúčový v tom, že zmena predpisov prinesie úplne nové motory a tým aj rovnaké podmienky. Obe značky, Porsche a Audi už s vývojom motorov pre F1 začali. Lepšie je na tom podľa Diessa Audi, ktoré robí v tomto smere väčší pokrok. Podľa najnovších informácií bude Porsche spolupracovať s Red Bullom.

Diess priznal, že nie všetci členovia predstavenstva koncernu VW boli zo vstupu do F1 nadšení: "Diskusia v predstavenstve nebola jednomyseľná. Určite máme iné priority. Nie je to vyslovene motošport, ale primárne sa zameriavame na technickú úroveň našich áut, ďalej na autonómnu jazdu, softvér a potrebujeme batérie pre naše elektrické auta. Máme toho na práci dosť." Nakoniec však všetci členovia predstavenstva hlasovali za, keď sa presvedčili, že vstup do F1 pomôže zvýšiť  prestíž a hodnotu oboch prémiových značiek

PS: Úvodný snímok nie je fotka oficiálneho monopostu, ale fanúšikovská 3D ilustrácia od Camille De Bastiani pre Motorsport.com.