Thumb 6p Thumb 1p Thumb 2p Thumb 3p Thumb 4p Thumb 5p Thumb 7p Thumb 8p Thumb 9p Thumb 10p Thumb 11p Thumb 12p Thumb 13p Thumb 14p Thumb 15p Thumb 16p Thumb 17p

Predchodca dnešných crossoverov chytí za srdce poctivou technikou

Peugeot 505 Break Dangel spájal pohodlie kombi strednej triedy s technikou off-roadu. Vzniklo iba 500 kusov a dnes je jeden na predaj.

Audi A6 allroad quattro, Subaru Outback alebo Volvo V90 Cross Country. Zvýšené kombíky schopné zdolať ľahší terén sú dnes celkom populárne. Vynález tohto typu auta si privlastňujú mnohé značky, napríklad Subaru či Volvo.

Vyššie kombi s pohonom všetkých štyroch kolies je staršie než si mnohí myslia. Napríklad Peugeot ho ponúkal už na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia.

Model 504 4x4 vznikol v spolupráci so spoločnosťou Dangel. Malá firma z Alsaska už desiatky rokov prerába bežné osobné a úžitkové autá na mrštné štvorkolky. Spolupráca so skupinou PSA Peugeot-Citroën prežila dodnes, a tak v cenníku Citroënu Spacetourer alebo Peugeotu Traveller môžete nájsť položku "pohon 4x4 Dangel".

Automobil, ktorý vám dnes predstavíme, je niekdajšou vlajkovou loďou firmy Dangel. Peugeot 505 Break Dangel vznikol na báze kombi strednej triedy (existoval však aj pick-up). V ponuke bol od roku 1985 do 1990 (pick-up ešte o štyri roky dlhšie) a za ten čas si ho kúpilo iba päťsto zákazníkov. Skrátka kedysi ľudia siahali po štvorkolke len vtedy, keď ju reálne potrebovali.

Peugeot 505 Break Dangel je ozajstným off-roadom medzi kombíkmi. Má svetlú výšku 22 centimetrov a hlavne pohon všetkých štyroch kolies. Šofér sa v ťažkých situáciách môže spoľahnúť na pneumatickú uzávierku medzinápravového diferenciálu. K lepšej trakcii na nespevnenom povrchu pomáha aj samosvorný zadný diferenciál. Keď k tomu pridáme pneumatiky s hrubším vzorom, starý Peugeot môže v teréne zatieniť mnohé moderné SUVčka.

Bielo-zelený exemplár na fotografiách pôjde 23. mája do dražby. Aukčný dom Aste Bolaffi očakáva, že nový majiteľ zaň bude ochotný zaplatiť 16 000 až 20 000 eur. Okrem raritnej techniky v slušnom stave, získa aj zaujímavý príbeh. História konkrétneho kusu je napísaná priamo na spodnej - zelenej - časti auta.

Celkom obyčajný Peugeot 505 Break s atmosférickým benzínovým dvojlitrom (79 kW/108 k) v roku 1985 opustil brány výrobného závodu Peugeot v Sochaux a zamieril na kompletnú prestavbu do Dangelu. Technici si dali záležať, veď objednávka prišla priamo od francúzskeho veľvyslanectva v Líbyi.

Terénne kombi až do roku 2014 slúžilo v archeologickej oblasti Leptis Magna na severovýchode Líbye. O návrat do Európy sa postarali Taliani. Auto prešlo základnou renováciou a dnes čaká na nového majiteľa. Počítadlo ukazuje iba 40 000 najazdených kilometrov. Víťaz dražby získa aj pôvodné diplomatické registračné značky.