Cupra leon blizsie banner 970x250px 03

PREHĽAD Najlacnejšie autá s naftovým motorom do 15 000 eur

V posledných rokoch sa naftové motory dostali do nemilosti. Niekdajšie veľmi obľúbené motorizácie tak pomaly ale isto z trhu miznú, a to najmä v triede malých a kompaktných vozidiel. Zatiaľ však nezmizli úplne, my prinášame prehľad najlacnejších áut s naftovým motorom na slovenskom trhu. Za strop sme si zvolili čiastku 15 000 eur. Ak máte o úsporný turbodiesel záujem, kupujte, kým tu je. O širokej ponuke totiž hovoriť nemôžeme, a lepšie už nebude.

Bolo to nedávno, kedy naftové motory v predajoch celkovo prevažovali nad benzínovými bratmi. V triede kompaktov sa im darilo, a nepohrdli nimi ani malé autá segmentu B. A dokonca našli cesti aj do miniáut. V posledných rokoch sa však v týchto triedach dostali na okraj záujmu. Politické zbrojenie proti naftiakom naštartovala aféra Dieselgate. Niektorí ešte stále pozerajú na turbodiesele cez prsty. Treba uznať, že z technického hľadiska neprávom. Dnešné, najmodernejšie turbodízle sú oproti predchodcom emisne veľmi čisté (s normou Euro 6). Nečudo, vo výfuku majú niekoľko "štuplov" a vstrekovanie AdBlue zabezpečuje nízke emisie škodlivých oxidov dusíka NOx aj v reálnej prevádzke, nielen v laboratórnych podmienkach. Zároveň majú globálne nižšie emisie CO2 ako benzínové motory, keďže "papierovo" aj v reáli žerú menej. 

Prečítajte si tiež:

POROVNANIE: Koľko stojí údržba malého auta?

Potenciálnych záujemcov o kúpu naftového motora v dostupnejších, "ľudových" triedach bude zaujímať skôr spotreba paliva. Nízkoobjemové turbobenzínové motory sa v určitých jazdných režimoch ku skromnému odberu naftiakov priblížili, no zatiaľ ich nedobehli. Moderné turbodiesele sú ešte stále úspornejšie, fyzikálne predpoklady sa oklamať nedajú a inak to nebude ani v blízkej budúcnosti. Samozrejme, ak do úvahy neberieme benzínové full-hybridy, ktorým pomáhajú elektromotory. Navyše, nafta ako palivo je na našich čerpacích staniciach o 10 % lacnejšia ako benzín. Ani nadobúdacou cenou sa benzínovým súrodencom nevzďaľujú tak ako v minulosti (pri niektorých značkách). Pre porovnanie, naftová Dacia Duster 1.5 Blue dCi 85 kW (115 k) vo výbave Comfort stojí 15 090 eur. Benzínová verzia so silnejším motorom 1.3 TCe 96 kW (130 k) stojí 14 540 eur.

Odporúčame:

Renault chystá kvôli emisným normám veľké zmeny v ponuke motorizácií!

V dnešnej dobe už neplatí staré dobré pravidlo, že "do mesta a na krátke trate jedine benzín". Moderné turbobenzínové motory na krátkych tratiach trpia podobne ako naftové. Väčšina z nich má totiž priame vstrekovanie paliva, a kvôli nemu dokážu riediť olej benzínom. Hrozí tiež karbonovanie sacích ventilov, spaľovacieho priestoru a taktiež potrebujú časticový filter GPF (aj keď s jednoduchšou konštrukciou).

Pre ľudí, ktorí na naftové motory nedajú dopustiť, jazdia ročne veľa km alebo pre fleetových zákazníkov, ktorých prevádzkové náklady obzvlášť zaujímajú sme pripravili prehľad najdostupnejších áut s naftovým motorom. Pokračujte na ďalšej stránke článku (Renault, Dacia).