Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 01 priekopni k vo vyuz i vani  elektrifikovanej dial nice Thumb 02 priekopni k vo vyuz i vani  elektrifikovanej dial nice Thumb 04 priekopni k vo vyuz i vani  elektrifikovanej dial nice Thumb 03 priekopni k vo vyuz i vani  elektrifikovanej dial nice

Priekopník vo využívaní elektrifikovanej diaľnice

V máji tohto roku Hans Adam Schanz získal vozidlo Scania upravené pre elektrifikovanú diaľnicu. Jeho firma ako prvá v Nemecku začala v každodennej praxi využívať ťahač s pantografovým zberačom.

Firma Spedition Schanz prepravuje denne 100 až 150 ton farieb z Odenwaldu do Frankfurtu a trasa jej vozidiel vedie mimo iného po päťkilometrovom pilotnom úsekom na diaľnici A5. Christine Hemmel a Kerstin Seibert, riaditeľky rodinnej firmy Spedition Schanz, sú nadšené, že ich spoločnosť ako prvá v Nemecku prevádzkuje v rámci vozidlového parku hybridnú Scaniu R 450 vyvinutú pre elektrifikovanú diaľnicu. „Keď sa nás opýtali, či sa chceme do projektu pridať, dlho sme nepremýšľali,“ hovorí Christine a Kerstin dodáva: „Naša spoločnosť Schanz myslí na životné prostredie. Technológia elektrifikovaných ciest vyzerá veľmi sľubne a sme radi, keď sa dozvieme viac, ako to celé funguje v praxi.“

Thomas Schmieder (na snímke) je jedným z troch vodičov v Spedition Schanz vyškolených na tento nový typ vozidla. Práve kvôli nemu sa uchádzal o prácu v spoločnosti Schanz. „Čítal som, že sa Spedition Schanz bude zúčastňovať pilotného projektu a okamžite ma to začalo zaujímať. Elektrická mobilita prechádza vzrušujúcim vývojom – podľa mňa má budúcnosť a ja chcem byť jej súčasťou.“

Výhradným dodávateľom pre testovanie elektrifikovaných diaľničných úsekov, ktoré financuje nemecké Ministerstvo životného prostredia, ochrany prírody a jadrovej bezpečnosti, je Scania. V nadchádzajúcich mesiacoch budú pre projekt v Hesensku dodané ďalšie štyri hybridné trucky R 450. Okrem toho sa pripravujú dve skúšobné sekcie na cestách v Šlezvicku-Holštajnsku a Baden-Württembergu. „Tieto testy ukážu, či je technológia v reálnych prevádzkových podmienkach životaschopná a možno ju použiť na prepravu tovarov s nízkymi emisiami uhlíka a zredukovaným hlukom,“ hovorí produktový manažér Stefan Ziegert z oddelenia pre udržateľnú dopravu v Scania Deutschland Österreich. „Budeme hľadať odpovede na otázky koľko CO2 je možné ušetriť, ako fungujú vozidlá v rôznych podmienkach, koľko energie treba dodávať nielen pre prevádzku, ale tiež na nabíjanie batérií, atď.“