Thumb solar truck 1 Thumb solar truck 2

Hybridný truck so solárnymi panelmi

Na švédskych cestách testujú hybridný ťahač Scania s návesom, ktorý je pokrytý fotovoltickými panelmi. Takto získaná solárna energia výrazne znižuje prevádzkové náklady aj emisie.

Nákladné vozidlo s návesom so solárnymi panelmi je výsledkom dvojročnej výskumnej spolupráce spoločností Scania, Eksjö Maskin & Truck, Midsummer, Ernsts Express, Dalakraft a Univerzity v Uppsale. „V rámci tejto kooperácie slúžia solárne panely po prvýkrát na výrobu elektrickej energie pre pohon trucku. Slnko ako zdroj energie môže výrazne znížiť emisie v doprave. Je úžasné udávať smer vývoja nákladných vozidiel novej generácie,“ komentoval projekt Stas Krupenia, vedúci výskumného oddelenia v spoločnosti Scania.

Cieľom projektu je skúmanie výroby solárnej energie a tiež o koľko sa znížia emisie uhlíka vďaka použitiu solárnych panelov. Experti z tejto oblasti vyvinuli nové, účinné a ľahké solárne panely pre nákladné vozidlá. Zisťujú tiež, ako trucky dokážu spolupracovať s elektrickou sieťou. „Ide o vzrušujúci projekt, prostredníctvom ktorého sa akademická obec a zástupcovia priemyslu spoločne snažia znížiť vplyv nákladnej dopravy na životné prostredie. Výsledky tohto jedinečného vozidla budú veľmi zaujímavé,“ tvrdí Erik Johansson, vedúci projektu a profesor fyzikálnej chémie na univerzite v Uppsale.

Predĺženie dojazdu o 5000 km ročne

Náves nákladného vozidla s dĺžkou 18 metrov je takmer celý pokrytý solárnymi panelmi, ktorých plocha a výkon zodpovedajú inštalácii na rodinnom dome. Vo švédskych klimatických podmienkach solárna energia predĺži hybridnému nákladnému vozidlu dojazd až o 5000 km ročne. V krajinách, kde slnko svieti viac hodín denne, napríklad v Španielsku, môže vozidlo zdvojnásobiť množstvo získanej solárnej energie, a teda aj dojazd. Elektrina vyrobená solárnymi panelmi ušetrí palivo a zníži množstvo emisií uhlíka.

Súčasťou projektu je tiež výskum nových, ľahkých tandemových solárnych článkov, ktoré sú založené na kombinácii solárnych článkov spoločnosti Midsummer a nových perovskitových fotovoltických panelov. Vďaka tomu sa dosahuje vyššia účinnosť pri transformovaní slnečného svetla na elektrickú energiu. Táto technológia by mohla zdvojnásobiť množstvo vyrobenej solárnej energie v porovnaní so súčasnými panelmi.

560 koní a 100 m2 solárnych panelov

Výskumný truck začala teraz testovať dopravná spoločnosť Ernsts Express AB v prevádzke na verejných komunikáciách. „Celé odvetvie nákladnej dopravy vo všeobecnosti čelí veľkým výzvam, najmä pokiaľ ide o palivo. Budúcnosťou je pohon využívajúci energiu z obnoviteľných zdrojov elektriny. Preto je tento projekt ešte väčším prínosom pre podnik, ktorý sa zaoberá ekologickou prepravou,“ uviedol Lars Evertsson, generálny riaditeľ Ernsts Express.

Truck využívajúci na pohonom slnečnú energiu bol vyvinutý v rámci výskumného projektu financovaného vládnou agentúrou pre inovácie Vinnova – s cieľom dosiahnuť naozaj nízky negatívny dopad na životné prostredie. Ťahač je z hľadiska konceptu pohonnej sústavy plug-in hybrid s výkonom 560 koní. Na stenách a streche 18-metrového návesuje plocha 100 m2 pokrytá ľahkými a ohybnými solárnymi panelmi s maximálnou výdatnosťou 13,2 kW. Odhaduje sa, že pri prevádzke vo švédskych podmienkach dodajú ročne 8000 kWh. Batérie nabíjané solárnou technológiou majú celkovú kapacitu 300 kWh, z toho 100 kWh v ťahači a 200 kWh v návese.