Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 01 prv  slovensk  z kazn cke testy scania 40 r Thumb 02 prv  slovensk  z kazn cke testy scania 40 r metrans Thumb 03 prv  slovensk  z kazn cke testy scania 40 r ab sped

Zákaznícke testy e-trucku Scania 40 R 

Prví dvaja slovenskí dopravcovia mali možnosť otestovať plne elektrický ťahač Scania novej generácie, ktorý je určený pre regionálnu dopravu. Výsledky ukazujú, že s 30-tonovou súpravou možno na jedno nabitie prejsť vyše 400 kilometrov.

Model 40 R zaradili na svoje trasy dopravné spoločnosti METRANS a AB-SPED a najazdili s ním celkove vyše 2000 kilometrov. Spotreba elektrickej energie bola približne 106 kWh/100 km, vodiči a vedenie firiem pozitívne hodnotia riešenie dobíjania – rýchlu mobilnú nabíjaciu stanicu Kempower s výkonom až 40 kW, ktorú Scania zapožičala spolu s vozidlom.  

„Prevádzkujeme kombinovanú dopravu, ktorá by mala vždy prebiehať v okruhu 150 kilometrov od terminálu. Preto potrebujeme dojazd približne 300 kilometrov na jedno nabitie. Scania nás presvedčila, že túto úlohu zvládne. Požadovaný dojazd bez problémov prekročila a s 30-tonovou súpravou dokázala prejsť 440 km bez nabíjania. Počas testu sme vozidlo používali len na rannú prepravu, ale vieme, že by sme ho mohli bez váhania nasadiť do prevádzky i popoludní,“ také bolo hodnotenie Petra Lanku, manažéra cestnej dopravy v spoločnosti METRANS.

Podobné hodnoty dojazdu mala Scania 40 R aj počas praktických skúšok v spoločnosti AB-SPED. Pri celkovej hmotnosti súpravy 32 t dosiahol e-truck spotrebu približne 108 kWh/100 km, čo predstavuje dojazd viac ako 430 km. „Scania 40 R nás hneď prvý deň presvedčila, že na našej trase medzi Galantou a Ilavou zvládne takmer 400 km so 40-tonovou súpravou. Vozidlo sme vyskúšali aj na rýchlonabíjacej stanici a vieme, že pri našej spotrebe dokážeme batérie nabiť na 300 km dojazdu za 60 minút. Aj na diaľniciach ostáva spotreba v rozumných hodnotách okolo 112 kWh/100 km, a to aj napriek silnému vetru a pneumatikám s vyšším valivým odporom,“ povedal majiteľ spoločnosti Anton Bolega, ktorý väčšinu testovacích kilometrov odjazdil sám. 

Variabilná pohonná sústava

Scania ponúka elektrické vozidlá pre regionálnu dopravu s niekoľkými verziami pohonného ústrojenstva. Testovaný ťahač využíva pohonnú jednotku s označením CM3-6, ktorá kombinuje tri elektromotory so šesťstupňovou bezspojkovou plne automatickou prevodovkou. K dispozícii je vo výkonových modifikáciách 400 kW/2800 Nm a 450 kW/3500 Nm.

Batérie zložené z článkov vyrobených spoločnosťou Northvolt s nízkou uhlíkovou stopou ponúkajú celkovú kapacitu 624 kWh. Dostupných je podľa požiadaviek zákazníka a prevádzkových podmienok prevádzky 75 %, resp. 83 % kapacity. V prípade testovacieho vozidla bolo toto takzvané SoC okno nastavené na 75 %, t. j. 468 kWh. To by malo 40-tonovej súprave poskytnúť dojazd 350 km, prax však ukazuje, že sa dá dosiahnuť aj väčší jazdný dosah.

Batérie sa dajú nabíjať pomocou štandardného konektora CCS s výkonom až 375 kW, pričom úplne vybitú batériu možno nabiť za 85 minút. V budúcnosti je elektrická Scania pripravená aj na inštaláciu megawattového nabíjacieho štandardu (MCS) s niekoľkonásobne vyšším výkonom. Pre regionálnu dopravu sú určené predovšetkým ťahače 4x2 a trojnápravové podvozky 6x2*4 a kabíny radu R a S, ktoré poskytujú aj komfortné prenocovanie.