Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Prvá jazda: Najlepšia Vitara je s benzínom a manuálom
Suzuki Vitara najnovšej generácie sa vracia ku svojim koreňom. Off-road sa zmenil na cestné SUV. Z dvoch sesterských modelov si vzal to najlepšie. Motory a pohon od S-Crossu. Interiér akoby z oka vypadol Swiftu, ktorého z neho cítiť aj nadaním pre jazdu.
Keď som sa v poslednej dobe rozprával s ľuďmi na tému novej Vitary, nie raz som dostal otázku, či je to stále off road, aký využíva pohon a mnohí sa zaujímali aj o ďalšie detaily smerujúce k porovnaniu s predchodcom (Grand Vitara). Priatelia, Vitara s integrovaným rámom, medzinápravovým diferenciálom s uzávierkou a redukciou je minulosťou. Toto auto je už čisté cestné SUV, ktoré si správaním na ceste dovolím prirovnať až k dvihnutému a nafúknutému Swiftu. Postavená je na platforme modelu S-Cross, s ktorým zdieľa tiež motory a pohon 4x4.
Aj preto sú si rozmerovo tak podobné. Prvý dôležitý postreh zo živého stretnutia s Vitarou sa týka jej rozmerov. Nečakajte žiadneho drobca. Hoci na prvý pohľad vyzerá byť Vitara menšia a kompaktnejšia v porovnaní s modelom S-Cross, keď postavíte obe autá vedľa seba, prvý dojem sa vyparí.Vitara je v porovnaní s S-Crossom papierovo o 125 mm kratšia, ale naživo rozdiel medzi nimi v dĺžke hľadáte veľmi pracne. Podľa papiera je tiež prekvapivo o 10 mm širšia, hoci na pohľad vysoká a úzka stavba karosérie vytvára iný dojem. Jediný dojem, ktorý potvrdzuje aj papier sa týka výšky. Vitara prerastá S-Cross o 30 až 40 mm podľa verzie. Zároveň má tiež vyššiu svetlosť podvozka (165 až 170 mm verzus 185 mm – Vitara). Takže, hoci mnohí čitatelia Suzuki vyčítajú, že automobilka nemala laborovať s menom Vitara, pretože podľa mena by niekto mohol čakať väčšie auto. Nová Vitara nie je vôbec malá (aj keď nie až taká veľká ako posledná Grand Vitara) a chce byťduchovným nástupcom predovšetkým úplne prvej generácie, ktorá svojimi rozmermi aj koncepciou mala veľmi blízko k novinke. V ponuke značky ale jednoznačne nahrádza v minulosti veľmi obľúbený model SX4 prvej generácie.
Suzuki Vitara(2015) | Suzuki SX4 S-Cross | Suzuki SX4 | |
Motor | 1.6L VVT 5MT | 1.6 VVT 5MT | 1.6 VVT 5MT |
DxŠxV[mm] | 4175x1775x1610 | 4300x1765x1575 | 4150x1755x1565 |
Rozvor[mm] | 2500 | 2600 | 2500 |
Svetlá výška[mm] | 185 | 165 | 165 |
Polomer otáčanie[m] | 5,2 | 5,2 | 5,3 |
Objem kufra[l] | 375 | 430 | 270 |
Objem nádrže[l] | 47 | 47 | 50 |
Pohotovstná hmotnosť[kg] | 1160 | 1190 | 1140 |
Maximálna hmotnosť[kg] | 1730 | 1730 | 1650 |
Pri porovnaní rozmerov s S-Crossom sa automaticky núka otázka, či sa tieto dva modely nebudú navzájom kanibalizovať. Ja tvrdím, že nebudú. Z jednoduchého dôvodu. Vitara je podstatne krajšia...
Veľmi dynamicky pôsobí na ceste najmä predná časť, vďaka ktorej si novinku nezameníte so žiadnym iným autom. Počas prezentácie som sa pýtal technikov, či má nejaký funkčný význam modré tónovanie krytu predných svetlometov pred hlavným projektorom. Ide vyslovene o dizajnérsky prvok, upozorňujúci na verzie vybavené stretávacími diódovými svetlami. Vitara ponúkne dva druhy svetelnej techniky. Štandardom budú halogény, hoci s dennými LED integrovanými do predného nárazníka.Lepšie vybavené verzie môžu mať LED stretávacie svetlá s halogénovými diaľkovými svetlami. Xenóny podobne ako u modelu Hyundai Tucson v ponuke nebudú. Po LED stretávacích svetlách siahajú výrobcovia čoraz častejšie z dôvodu ceny. Vychádzajú lacnejšie než xenóny, pretože podľa EU legislatívy nemusia byť kombinované s ostrekovačmi svetlometov, sú energeticky menej náročné a dlhšie vydržia.
Karoséria s takmer kolmými bočnými stenami bola navrhnutá prísne účelovo. S cieľom čo najlepšie využiť vnútorný priestor. A myslím si, že sa to konštruktérom aj podarilo. Kabína je na pomery triedy naozaj vzdušná a hoci rázvor náprav ostal na úrovni prvého modelu SX4, teda v porovnaní s S-Crossom je o 100 mm kratší, v priestore pre zadných pasažierov sa to vďaka vysokému posedu veľmi neprejavuje. Zato kufor je výrazne menší v porovnaní s S-Crossom. Až o 55 litrov. Veľmi príjemne sa do auta nastupuje. Nielen zásluhou vyššej svetlosti podvozka, ale aj spomínaného vyššieho ukotvenia sedadiel. Chválim aj samotný tvar sedadiel. Sedelo sa mi v nich veľmi dobre a prekvapený som bol hlavne ako držia telo. Bočné vedenie nijak nebije do očí, ale evidentne je dostatočné, pretože za volantom ani na sedadle spolujazdca som sa nemusel v zákrutách dodatočne fixovať rukami. A to som sedel v aute s kolegom, ktorý nezvykne jazdiť na spotrebu…Predné sedenie by som nazval pohodlné a zdravé zároveň.
Najslabšou stránkou auta je fádny dizajn interiéru. To je ale štýl Suzuki – japonská racionálnosť. Suzuki nevymýšľa žiadne moderny – palubný počítač sa stále ovláda tyčinkou na prístrojovom panely. Pre niekoho zastarané retro, pre mňa istota, že viem kde ho hľadať. Skôr ma mrzí, že dizajnéri vnútri skombinovali Swift s prvkami s iných modelov Suzuki a ako jediný originálny detail použili ručičkové hodiny umiestnené v strede plaubnej dosky. No aj tie doslova kričia, že sa sem nehodia. Pochváliť ale musím remeselné spracovanie interiéru a tiež nový multimediálny systém, ktorý bol pred prvými jazdami veľkou neznámou. Pri premiére na autosalóne v Paríži priestor pre veľký dotykový displej vypĺňala veľká čierna nálepka. Novinka príjemne prekvapila. Navigácia od firmy Bosch a s mapovými podkladmi Navigon funguje na jednotku. Páčili sa mi tiež reakcie dotykového displeja a grafika. Určite lepšie než v novom Mondeu, kde nestačí sa dotknúť, ale pri každom dotyku treba prstom jemne zatlačiť. Displej okrem navigácie zobrazuje tiež obraz z parkovacej kamery, ovláda sa ním audio a ponúka aj funkciu MirrorLink. Za nový multimediálny systém s navigáciou sa oplatí priplatiť.
Ponuka motorov je skromná, ale to je opäť japonská racionálnosť. Hoci len dva, no overené a spoľahlivé agregáty. Podobne ako v S-Crosse na výber sú dve jednašestky – naftová od Fiatu 1.6 DDiS a benzínová z vlastnej dielne Suzuki 1.6 VVT. Obe dosahujú výkon 88 kW/120 k.
Ako prvú som skúšal benzínovú jednašestku s úplnou novinkou - 6-stupňovou automatickou prevodovkou od japonskej firmy Aisin. Dodáva sa výhradne s benzínovým motorom, v kombinácii s 2WD aj 4WD. Po technickej stránke ide o najnovšiu generáciu tejto prevodovky, akú využíva aj BMW v modeloch MINI. Software si však technici Suzuki ladili sami. Skúšal som jej ešte predprodukčnú verziu, no už v tejto podobe fungovala dobre. Zbytočne nepodraďuje a s ohľadom na spotrebu sa snaží motor udržiavať v nízkych otáčkach. Radí hladko a uspokojivo rýchlo. Teda na cenu a kategóriu auta. Určite je lepšou alternatívou než prevodovka CVT v S-Crosse. Výhrady som mal k nastaveniu posilňovača riadenia, ktorý pôsobil veľmi umelým, preposilovaným dojmom. Neskôr som sa od technikov dozvedel, že testovacie kusy s automatickými prevodovkami boli ešte predsériovejšie kusy než ostatné verzie, ktoré boli z pohľadu vývoja o stupeň ďalej.
Hneď po presadnutí do modelu s naftovým motorom to bolo cítiť. Riadenie o poznanie lepšie, podvozok pod vplyvom váhy ťažšieho agregátu poddajnejší, na nerovnostiach kultivovanejší, aj keď ani v benzínovej verzii nie je zlý, ale v zákrutách s nerovnosťami si zadná náprava benzínovej verzie rada častejšie odskočí. Podvozok je naladený vyslovene cestne. V zákrutách sa nenakláňa a s neuveriteľnou ľahkosťou až nadšením na tak vysoké auto zahýna do zákrut. Neváham dokonca napísať, že v disciplíne ovládateľnosti je Vitara jedným z najlepších áut v tejto triede. V jej mrštnosti a nadaní pre cestu veľmi cítiť menší Swift. Pod tento dojem sa v nemalej miere podpisuje nízka pohotovostná hmotnosť. Verzia s pohonom iba predných kolies a benzínovým motorom váži len 1075 kg. S pohonom 4x4 Allgrip a automatickou prevodovkou stále veľmi prijateľných 1185 kg. Naladenie podvozka benzínovej verzie pôsobí trochu tvrdým dojmom. Najprv som si myslel, že tuhé sú najmä tlmiče kvôli zachovaniu stability vysokej a úzkej karosérie. Neskôr som mal ale možnosť prebehnúť Vitaru aj po šotolinách a prekvapilo ma ako dobre vie podvozok filtrovať poľné cesty. Takže vnímaná tuhosť bude pravdepodobne pochádzať skôr z uchytenia náprav a tlmičov. Nie je to však nič zásadne rušivé. Navyše, prvé sériové kusy, ktoré dorazia k nám už môžu byť lepšie odladené. A možno bude stačiť auto obuť na menšie, 16-palcové kolesá, keďže všetky testovacie kusy jazdili na zbytočne veľkých 17-tkach. Uvidíme počas domáceho testu. Naftová verzia poteší dvojnásobným krútiacim momentom 320 Nm, dostupným od 1750 ot. 1/min a dobrým odstupňovaním 6-stupňovej manuálnej prevodovky, ale aj lepšou a presnejšou kulisou radenia. Výrobca jej v prípade verzie 2WD udáva priemernú spotrebu v kombinovanom režime 4,0 l/100 km. Nám palubný počítač po krátkej testovacej trase ukazoval 4,8 l/100 km.
Zatiaľ ako najlepšia verzia sa mi javí kombinácia benzínový motor, pohon 4x4 Allgrip a manuálna prevodovka. Prevodovka má síce len 5 rýchlostných stupňov, ktoré sú navyše dlhé, takže už tradične treba motor točiť, ak z neho chcete dostať dynamiku. So spotrebou to ale nepreháňa. Výrobca mu píše priemer v kombinovanom režime 5,6 l/100 km. Ja som jazdil za 6,8 l/100 km. Motor je príjemne tichý, pričom celková úroveň odhlučnenia kabíny je lepšia, aj v porovnaní s väčším S-Crossom.
Pohon 4x4 zabezpečuje elektromagnetická medzinápravová spojka, ale s vlastnou elektronikou Suzuki. Na výber sú tradične 4 režimy. Základný Auto, v ktorom elektronika sama prerozdeľuje krútiaci moment medzi nápravy podľa potreby. Režim Sport dáva v zákrutách väčšie slovo zadnej náprave, teda od prvej chvíle posiela viac krútiaceho momentu dozadu, čím pomáha potláčať nedotáčavosť. Zároveň citeľne sa zrýchlia reakcie akcelerátora a preladí sa tiež posilňovač riadenia. Pre jazdu v snehu a blate má ďalší špeciálny režim a potom tu je ešte možnosť uzavrieť medzinápravovú spojku tlačidlom Lock. Ale len do rýchlosti 60 km/h, kedy sa pohon opäť automaticky prepne do režimu Auto. Z nových prvkov výbavy stojí za zmienku okrem parkovacej kamery napríklad adaptívny tempomat alebo prednárazový systém, ktorého zásah sme si aj naživo vyskúšali s kolegom počas testovacej jazdy. Ako sme sa presúvali cez jednu obec, auto pred nami zrazu prudko zabrzdilo a hoci kolega dával pozor a asi by bol schopný včas spomaliť, systém bol rýchlejší a auto zabrzdil. Pre jazdu v dopravných zápchach a ranných kolónach okolo veľkomiest veľmi dobrá pomôcka.
Predaj novej Vitary na Slovensku odštartoval predvčerom. Ceny a výbavy nájdete v samostatnom článku : Suzuki Vitara na slovenskom trhu s cenou od 14 200 eur