Kia 1140x190
Thumb 1.2 puretech mild hybrid autozurnal.com 5 Thumb 1.2 puretech mild hybrid autozurnal.com 2 Thumb 1.2 puretech mild hybrid autozurnal.com 1 Thumb 1.2 puretech mild hybrid autozurnal.com 3 Thumb 1.2 puretech mild hybrid autozurnal.com 4 Thumb 1.2 puretech mild hybrid autozurnal.com 6 Thumb 1.2 puretech mild hybrid autozurnal.com 7

PSA chystá nový motor 1.2 PureTech mild-hybrid a prevodovku

Elektrifikácii klasických spaľovacích motorov sa nevyhne ani skupina PSA. Po rýdzich elektromobiloch a plug-in hybridoch príde na scénu aj mild-hybridná technika. Nový motor 1.2 PureTech bude mild-hybrid, spolu s ním príde aj nová dvojspojková 7-stupňová prevodovka.

Automobilky musia využívať všemožné kroky, len aby vyhoveli sprísňujúcim sa emisným limitom. Okrem elektromobilov a plug-in hybridov je cesta znižovania emisií aj v konzervatívnom poňatí, formou elektrifikácie klasického spaľovacieho motora. Okrem nižšej spotreby a teda aj emisií dokáže elektrická pomoc zlepšiť priebeh výkonu najmä v spodnom otáčkovom pásme a pridať cenné kW navyše. Nevýhodou je vyššia zložitosť mild-hybridného motora oproti spaľovacej "klasike".

Nový 1.2 Puretech mild-hybrid pre CMP aj EMP-2

S mild-hybridnými motorizáciami skupina PSA od r. 2022 počíta nielen v kompaktných vozidlách postavených na platforme CMP, ale aj vo väčších s platformou EMP-2, na ktorej stojí napr. Peugeot 3008, 5008 a 508. 

Po vzore ďalších výrobcov áut chystá skupina PSA nový mild-hybridný trojvalcový turbobenzínový motor so starým známym názvom 1.2 PureTech, a to v dvoch verziách. S manuálnou prevodovkou pohon adoptuje integrovaný štartér-generátor, pri verzii s automatom bude elektromotor súčasťou skrine prevodovky.

Odporúčame:

TEST Peugeot 208, Opel Corsa a Renault Clio: Každý je iný

Keď sme už  pri prevodovkách, zdá sa, že PSA dá zbohom výborným 8-stupňovým hydromeničovým automatom japonskej firmy Aisin a nahradí ich úplne novou 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou od belgického Punch Powertrain. Novú automatickú prevodovku zo spoločného vývoja bude PSA vyrábať vo francúzskom závode v meste Metz. Podľa prvých informácií by mal mild-hybrid poskytnúť až 20 kW pomoci spaľovaciemu motoru, čo je veľmi slušné číslo.

Prvýkrát by mal byť nový mild-hybrid s motorom 1.2 PureTech a 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou k dispozícii v budúcej generácii Peugeotu 3008 a 5008. Neskôr ho dostanú ďalšie značky koncernu PSA, teda Citroen, Opel alebo DS. Nový Peugeot 308, ktorý očakávame v r. 2021, by mali predstaviť ešte so "starou" technikou a 8-stupňovým automatom Aisin.