Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb illustration technique  4control advanced de renault austral Thumb content 4control renault Thumb content renault austral 2022 ofici lne autozurnal.com 2 Thumb content renault austral 2022 ofici lne autozurnal.com 3 Thumb content renault austral 2022 ofici lne autozurnal.com 4 Thumb content renault austral 2022 ofici lne autozurnal.com 5 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb content renault austral 2022 ofici lne autozurnal.com 6 Thumb content renault austral 2022 ofici lne autozurnal.com 9 Thumb content renault austral 2022 ofici lne autozurnal.com 10 Thumb illustration technique  4control advanced de renault austral  1 Thumb illustration technique  4control advanced de renault austral  2

Renault Austral s vylepšeným riadením zadnej nápravy 4Control Advanced (VIDEO)

Systém riadenia zadnej nápravy 4Control predstavil Renault už v roku 2007 a teraz prichádza s vylepšenou 3. generáciou. Premiéru bude mať v Renaulte Austral.

Renault Austral je nástupca kompaktného SUV Kadjar a bude nositeľom vylepšeného systému 4Control Advanced. Nový Austral je prvým modelom Renaultu, ktorý používa aliančnú platformu CMF-CD. Využívať ju budú kompaktné modely a modely strednej triedy. Stojí na nej aj Nissan Qashqai. Okrem možnosti podvozku s pohonom všetkých štyroch kolies má Austral aj viacprvkovú zadnú nápravu. Tá zlepšuje priľnavosť na ceste, zvyšuje pohodlie na rozbitých cestách a celkovo vylepšuje jazdné vlastnosti. Podľa Renaultu ťaží Austral na horších cestách tiež z prepracovaného riadenia a oveľa lepšie zdoláva nepravidelný povrch vozovky. 


Ako funguje 4Control v Australe? Pri jazde vysokou rýchlosťou alebo v rýchlejších zákrutách (viac ako 50 km/h) sa zadné kolesá natáčajú až o 1° v rovnakom smere ako predné kolesá. Je to vďaka pridanému elektronickému aktuátoru riadenia namontovaného na zadnej náprave, ktorý riadi vstupy prichádzajúce z posilňovača riadenia, motora a elektronického stabilizačného programu (ESP).

Austral je podľa značky veľmi agilný a dobre sa ovláda. Priemer otáčania je len 10,1 m (!), čo je lepšie ako pri niektorých mestských vozidlách. 4Control Advanced dokáže v meste do rýchlosti 50 km/h natočiť zadné kolesá až o 5° proti smeru predných kolies (v porovnaní s 3,5° pri predchádzajúcej generácii). Vďaka tomu ešte väčšmi zmenšuje priemer otáčania, zlepšuje manévrovateľnosť a aj vďaka tomu bude parkovanie v zúžených priestoroch ľahšie. 

V závislosti od zvoleného jazdného režimu: Eco, Comfort alebo Sport je možné nastaviť každý z 3 režimov na jednu z 13 rôznych úrovní. Nastavenia pokrývajú správanie podvozku, ako aj pocity z jazdy: silu riadenia, odozvu podvozku a motora, kontrolu trakcie a dynamickú kontrolu vozidla. K tejto funkcii je možné pristupovať prostredníctvom systému OpenR alebo nového tlačidla špecifického pre funkciu umiestneného na volante.