Thumb img 6977 Thumb img 6844 Thumb img 6289 Thumb img 6903 Thumb img 6318 Thumb img 7284 Thumb img 7306 Thumb img 6962

Renault Grand Scénic 1,6 dCi: Obytný automobil

Takmer štyri tisícky kilometrov za desať dní povedia o aute a jeho komforte veľa.

Renault Grand Scénic v našej redakcii plní úlohu rodinného i služobného auta. Týždne slúži na rozvoz detí do školy, aby vzápätí absolvoval niekoľko dlhých trás. Počas letných prázdnin sa mu ušla aj úloha dovolenkového vozidla. Zbaliť dvoch dospelých do kompaktného minivanu nemôže byť problém, avšak my sme plánovali v aute aj spať. Čiže sedadlá druhého a tretieho radu boli po celý čas sklopené. Ak z nich odmontujete hlavové opierky, vytvoria krásne rovnú plochu. Keďže podbehy iba minimálne zasahujú do batožinového priestoru, matrac sme nemuseli príliš orezávať, aby vyplnil celý priestor. Takto vzniknutá pojazdná spálňa meria na dĺžku približne meter deväťdesiat bez toho, aby bolo akokoľvek nutné manipulovať s prednými sedadlami. A na šírku? Dosť, aby sa tam bez problémov vyspali dvaja nie príliš mohutní dospelí. Batožina sa počas jazdy viezla v zadnej časti kufra (pod matracom) a v noci zabrala spolujazdcove sedadlo.

V Grand Scénicu sme takto strávili spolu štyri noci na území Talianska. Dve na diaľničnom odpočívadle, jednu pri jazere Lago di Garda a jednu v kempe. V kempe sa oficiálne spať v aute nesmie, ale správca nám predsa len jedno miesto dal. S tým, že keby prišla na kontrolu polícia, nevie o nás. Talianske diaľnice sú drahé, čo do mýta i cien palív, no služby stoja za to. Príjemne prekvapili najmä čisté a bezplatné sprchy v motorestoch Autogril. Ale pozor, musí ísť o „lepšiu“ verziu Autogril Ristorante. Jednoduchšie vybavený Autogril Bistro sprchy nemá. Potešilo aj parkovanie na diaľničnom odpočívadle pod prístreškom, takže na auto počas prestávky priamo nedopadajú slnečné lúče.

V zadnej časti kabíny vznikla improvizovaná „spálňa“.

Palubný počítač po návrate späť na Slovensko ukázal 3842 prejazdených kilometrov a kombinovanú spotrebu nafty 6,0 l/100 km pri priemernej rýchlosti 59,9 km/h. Tu treba dodať, že kým cez Rakúsko sme vždy prešli po diaľnici, na spiatočnej ceste sme v Taliansku dali prednosť okresným cestám a spoznávaniu menej známych mestečiek.

Renault nás potešil nielen nízkou spotrebou, ale aj pohodlím. V rámci veľkých zmien, ktoré Grand Scénic pri nástupe novej generácie podstúpil, sa zmenil aj posed za volantom. Posed nie je taký zvislý ako predtým a tiež sklon volantu má bližšie ku klasickým „nízkym“ autám. Mimochodom, vedeli ste, že nápad dodať obľúbenému kompaktnému minivanu prvky z ríše crossoverov mala žena? Švédka Agneta Dahlgrenová má v automobilke Renault nepochybne veľký vplyv, keď si dokázala presadiť aj často diskutované 20- palcové kolesá.

Celú cestu sme im venovali veľkú pozornosť. Občas sa nájde nerovnosť - a nemusí ísť práve o veľký výmoľ - ktorý cez kolesá dokáže otriasť celým autom. Treba však férovo uznať, že väčšinou auto jazdí dostatočne pohodlne, a to aj po slovenských cestách. Len nečakajte vyslovene plavnú jazdu, typickú pre niektoré francúzske autá. Grand Scénic sa jej zriekol v prospech lepšej ovládateľnosti. Vidno, že Renault na svojich autách pracuje a posúva ich dopredu. Z noviniek Espace, Talisman, Mégane je Scénic, respektíve Grand Scénic najnovší a subjektívne jazdí najlepšie. Hoci myšlienka, prečo si konštruktéri úmyselne sťažili prácu veľkými kolesami, ktoré zväčšujú neodpruženú hmotu a do istej miery sťažujú výber nových pneumatík iba kvôli dizajnu, nám v hlavách víri stále.

Práve veľké kolesá majú subjektívne na svedomí vlažnejšie pružné zrýchlenie než sme čakali od najsilnejšieho motora v ponuke – naftového štvorvalca 1,6 dCi biturbo (118 kW/160 k). Pritom šesťstupňová dvojspojková prevodovka radí veľmi dobre. Len výnimočne sa stane, že by zaváhala s podradením. Motor obyčajne drží v ideálnych otáčkach. Nanešťastie si našu domnienku nemáme ako potvrdiť, pretože iné kolesá ako „dvadsiatky“ sa na Grand Scénic nemontujú. V najlacnejšej verzii dostanete 20- palcové „plecháče“, a to už je poriadna rarita. My sme ich zatiaľ videli iba v internetovom konfigurátore.

Technické parametre
motor 1,6 Energy dCi 160
zdvihový objem [cm3] 1598
výkon [kW/k] 118/160
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 360
pri otáčkach [1/min] 1750
maximálna rýchlosť [km/h] 200
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 10,7
nameraná spotreba [l/100 km] 6,0
objem batož. priestoru [l] 189-718-1901
cena modelu od [€] 28.790