Ev6 autozurnal.com 1140x190px

Renault končí s vývojom nových naftových motorov. Ich náhradou budú hybridy

Spaľovacie motory ako také to dnes nemajú ľahké, polená pod nohy im hádžu emisné normy, ekologickí aktivisti a politické smerovanie štátov EÚ. O to viac sú na odstrel motory spaľujúce naftu, od čias aféry Dieselgate sa ich obľuba znižuje a mnoho výrobcov s nimi nadobro skončilo... Niekdajšia bašta turbodieselov, značka Renault, končí s vývojom nových naftových pohonných jednotiek. Zameria sa na elektrifikáciu, hybridy a elektromobily. 

Ďalšou značkou, ktorá ohlásila stopku investíciám do vývoja nových vznetových agregátov je Renault. Francúzska značka bola jednou z tých, ktoré ešte nedávno na naftové motory dCi spoliehali vo veľkom a takto motorizované autá tvorili základ ponuky. Časy v automobilovom priemysle sa však turbulentne menia. Koniec vývoja nových naftových agregátov oznámil šéf značky Luca de Meo.

Prečítajte si tiež:

Žiadny Renault ani Dacia nepôjde viac ako 180 km/h. Značky obmedzia maximálnu rýchlosť

Ale pozor, čítajte s porozumením. Neznamená to, že Renault kompletne končí s naftovými motormi už teraz a ihneď ich prestáva vyrábať a predávať. Súčasnú generáciu motorov dCi bude Renault vyrábať a predávať dovtedy, pokým mu to situácia na trhu a politické pozadie dovolí. Tieto agregáty pravdepodobne môžu prejsť ďalšími úpravami. Kompletne nové motory však nepostavia. Kompletnú stopku naftovým motorom ako takým môže dať chystaná emisná norma Euro 7 s veľmi prísnymi limitmi. Do platnosti má vstúpiť v roku 2025.

Tak ako pri iných značkách, aj Renault investuje do vývoja elektrifikovaných pohonov a rýdzich elektromobilov. Práve prvé menované majú ideovo nahradiť úsporné vznetové motory. Benzínové hybridy E-Tech Renault zvládol veľmi dobre a v praxi sa pýšia nízkou spotrebou paliva. Zároveň v nich značka vidí potenciál, na rozdiel od vznetových motorov, ktoré to majú (minimálne v štátoch EÚ) "spočítané"... 

Zdroj: motor1.com