Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb renault scenic vision concept 1 Thumb renault scenic vision concept 3 Thumb renault scenic vision concept 4 Thumb renault scenic vision concept 2 Thumb renault scenic vision concept 5 Thumb renault scenic vision concept 6 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb renault scenic vision concept 7 Thumb renault scenic vision concept 8 Thumb renault scenic vision concept 9 Thumb renault scenic vision concept 10 Thumb renault scenic vision concept 11 Thumb renault scenic vision concept 12 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb renault scenic vision concept 13 Thumb renault scenic vision concept 14 Thumb renault scenic vision concept 15 Thumb renault scenic vision concept 16 Thumb renault scenic vision concept 17 Thumb renault scenic vision concept 18 Thumb renault scenic vision concept 19 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb renault scenic vision concept 20 Thumb renault scenic vision concept 21 Thumb renault scenic vision concept 22 Thumb renault scenic vision concept 23 Thumb renault scenic vision concept 24 Thumb renault scenic vision concept 25 Thumb renault scenic vision concept 26 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb renault scenic vision concept 27 Thumb renault scenic vision concept 28 Thumb renault scenic vision concept 29 Thumb renault scenic vision concept 30 Thumb renault scenic vision concept 31 Thumb renault scenic vision concept 32 Thumb renault scenic vision concept 33 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb renault scenic vision concept 34 Thumb renault scenic vision concept 35 Thumb renault scenic vision concept 36 Thumb renault scenic vision concept 37 Thumb renault scenic vision concept

Renault Scenic Vision: Kombinácia pohonu, aká tu ešte nebola

Podobne ako nedávno sériový Megane novej generácie, aj kompaktné MPV Scenic kompletne zmení identitu. Štúdia, ktorá sa má na 98 % podobať produkčnej verzii, však šokuje riešením pohonu.

Primárne ide o batériový elektromobil, no Renault k čisto elektrickému pohonu pripojil aj vodíkový pohon. Spojil tak dve technológie, ktoré v posledných rokoch bojovali o priazeň, rozdeľovali ľudí na dva tábory a aj si navzájom konkurovali. V osobných autách dnes bez debát získala nadvládu práve prvá skupina - batériové elektromobily. Scenic Vision však využíva aj vodíkový palivový článok ako tzv. "predlžovač dojazdu". Iste si spomeniete na elektrické BMW i3 REX, ktoré bolo primárne čisto elektrickým autom, no po minutí energie v batérii si dokázalo prostredníctvom malého spaľovacieho motora vyrobiť elektrinu pre "napájanie" elektromotora. Podobný princíp využíva aj Scenic Vision, namiesto benzínového spaľovacieho motora však nasadil vodíkový palivový článok. 

Ide o zaujímavú technológiu, no sériovej podoby sa s najväčšou pravdepodobnosťou v Scenicu nedočká. A to z pragmatických dôvodov. Tým hlavným je cena. Naložiť do autá drahý batériový pohon a "obohatiť" ho ešte o ďalší drahý palivový článok s karbónovou nádržou na vodík je finančne náročné. Hodí sa pre potreby štúdie a ako technologické demo, no v kombinácii s náročnosťou z hľadiska priestorovej zástavby už pre sériové kompaktné auto nie... Renault však týmto dokazuje, čo dokáže a v ďalších modeloch po novom Scenicu sa takéhoto niečoho môžeme dočkať. Predĺženie dojazdu sa hodí najmä pre veľké autá, ktoré sú predurčené aj na dlhé diaľnične lety, napr. pre veľké rodinné MPV a crossovery vzdialenej budúcnosti.

Poďme však späť k Scenicu Vision. Už to ani nie je MPV, ale skôr akýsi zväčšený Megane E-Tech, to znamená niečo medzi klasickým hatchbackom a crossoverom. Má hmotnosť 1700 kg, čo je vzhľadom na elektrické základy nízka hodnota. Na dĺžku meria 4 490 mm, široký je 1900 mm a vysoký 1590 mm. Oproti Meganu je o 291 mm dlhší, o 132 mm širší a o 85 mm vyšší. Rázvor predĺžili o podstatných 150 mm.

Z Meganu E-Tech si Scenic Vision požičal elektromotor silnejšej verzie s výkonom 160 KW (220 k) a pre zmenu batériu slabšej verzie s kapacitou 40 kWh. Menší akumulátor je tu práve kvôli zástavbe vodíkového palivového článku. Renault tvrdí, že toto riešenie tak využíva ľahšiu batériu a zároveň ponúka rovnaký dojazd ako model s veľkou kapacitou batérie. Už však nespomenul, že kvôli úspore hmotnosti na batérii musel do auta namontovať niekoľko ďalších, drahých a miesto zaberajúcich komponentov vodíkového pohonu. Palivový článok má výkon 16 kW a je umiestnený v podlahe. Nádrž na vodík je pod prednou kapotou, vyrobili ju z uhlíkových vláken a váži iba 2,5 kg.

Celá štúdia je z 95 % vyrobená z recyklovateľných materiálov. Pre nás je však dôležitejšie, že nový produkčný Scenic bude stáť na platforme CMF-EV (spoločný základ s Meganom E-Tech a Nissanom Ariya), poskytne s najväčšou pravdepodobnosťou len čisto elektrický batériový pohon a na trh dorazí v roku 2024.