Ev6 autozurnal.com 1140x190px

Renault Sport definitívne skončilo. Agendu prevzala Alpine. Má to však háčik

Športová odnož francúzskej značky skončila. Renault tvrdí, že jej agendu od 1. mája 2021 prevzala Alpine, no pre fanúšikov a zákazníkov to má horkastú príchuť. Alpine má byť pod novým vedením a v duchu stratégie čisto elektrickou značkou. O fantastické spaľovacie modely Renault Sportu tak nadobro prídeme.

Renault Sport je vo svete športových automobilov pojem. Bežné modely Renaultu sa pod jej čarovným prútikom menili na zábavné, charizmatické a vo svojej triede najlepšie autá na trhu. Spomenieme špičkové Clia a Mégany R.S. A nielen to, Renault Sport vdýchol život aj okoreneným, ale nie úplne športovým modelom ako napr. Mégane a Laguna GT. Zdá sa však, že o jeden výborný kompaktný hothatch onedlho prídeme. Ide o posledné dielo divízie R.S - súčasný faceliftovaný Mégane R.S. Nový štandardný Mégane má byť rýdzim elektromobilom. Už to mnohé naznačuje.

Prečítajte si tiež:

Renault končí s vývojom nových naftových motorov. Ich náhradou budú hybridy

Keďže Renault Sport ako také skončilo, Alpine ho ideovo nahradí. No už dávnejšie nám nový šéf Renaultu Luca de Meo potvrdil, že Alpine bude robiť čisto elektrické modely. Jedna éra končí, ďalšia sa začína. Pre mnohých však toto rozhodnutie značky jednoznačne má smutný podtón. Dnešné hothatche so spaľovacím motorom sú totiž na vrchole a mnohé konkurenčné značky ich ešte budú ponúkať aj naďalej. Veríme, že aj v ďalšej generácii. No Renault s nimi skončí práve so súčasnou generáciou Mégane R.S. Jeho výroba zatiaľ beží a preto ak ho chcete, kupujte, kým tu s nami je...

Transformácia značky Alpine na čisto elektrickú má ešte jeden nepríjemný dopad. Skončí geniálne malé kupé A110, ktoré odkazuje na svojho historického predchodcu fantastickým spôsobom. Dúfame, že aj na poli elektrických áut bude Alpine ikonou a prinesie špičkové modely, na ktorých bude radosť jazdiť. Pôjde však už o odlišný druh zážitku, ako doteraz...

Alpine chystá do budúcna minimálne tri nové modely. Prvým má byť kompaktný crossover, ďalším malý hothatch a posledným náhrada za kupé A110, ktorú vyvíjajú spolu s Lotusom. Vo všetkých prípadoch pôjde o čistokrvné elektrické modely.