Ev6 autozurnal.com 1140x190px

Renault vyvíja nový benzínový motor 1.8 SCe. Využije ho najmä Dacia

Podľa najnovších informácií dobre informovaného magazínu RNews vyvíja francúzska značka nový benzínový motor. Agregát s objemom 1.8 l a kódovým označením HR18 má poháňať primárne "cenovo" zamerané modely zn. Dacia. 

Motor 1.8 SCe má mať špičkovú tepelnú účinnosť, pracovať bude v Atkinsonovom cykle. Jeho základom je starší motor 1.6 SCe, ktorý pracuje pod kapotami Renaultov v spolupráci s full-hybridnou technológiou. Zaujímavé je, že tento starší "predobraz" pôvodne vyvinul Nissan. Aj novinka 1.8 SCe bude atmosférická, bez prepĺňania turbodúchadlom. Zvedaví sme tiež na to, či Renault nasadí nepriame vstrekovanie paliva ako pri 1.6 SCe, alebo prejde na efektívnejšie, ale menej "blbuvzdorné" priame vstrekovanie.

Motor 1.8 SCe poslúži ako spaľovací základ nových hybridných motorizácií E-Tech. Okrem toho už vieme, že Renault pracuje aj na preplňovanom trojvalci 1.2 TCe, ktorý taktiež nasadia do hybridných pohonov a ktorý vo vrcholnom, plug-in hybridnom prevedení ponúkne v spolupráci s elektromotorom systémový výkon až 147 kW (200 k). No nový atmosférický motor 1.8 SCe má byť jednoduchšou a lacnejšou alternatívou k 1.2 TCe. Poháňať tak bude primárne budúce hybridy zn. Dacia a vyskytnúť sa môže aj u ďalších modelov aliancie Renault-Nissan. 

Keďže emisné limity nepustia a elektrifikácia bude nutná aj u cenovo zameraných modelov, nový hybrid s 1.8 SCe očakávame napr. pod kapotou chystanej Dacie Bigster. Okrem toho poputuje aj pod kapotu novej generácie Dustera 3. generácie, ktorá sa ma svetu ukázať v roku 2024.

PS: na úvodnej fotke je hybridný pohon 1.6 SCe E-Tech zo súčasného Clia