Ev6 autozurnal.com 1140x190px

Renault vyvíja nový motor 1.2 TCe. Má mať špičkovú tepelnú účinnosť

Vývoj spaľovacích motorov diktujú emisné normy, a to najmä na európskom trhu. Renault vyvíja úplne nový motor so staronovým označením 1.2 TCe, ktorý má od začiatku brať do úvahy emisnú normu Euro 7. Pôjde o prepĺňaný benzínový trojvalec s vysokým kompresným pomerom a špičkovou tepelnou účinnosťou približujúcou sa turbodieselom.

S jazdne výborným, ale spoľahlivosťou neslávne presláveným štvorvalcom 1.2 TCe (do roku 2017) bude mať novinka spoločné len obchodné meno 1.2 TCe. Starší štvorvalec 1.2 TCe nahradil po všetkých stránkach výborný motor 1.3 TCe, vyvíjaný v spolupráci s Daimlerom. Novinka je však z iného súdka. Pôjde o turbobenzínový trojvalec s kódovým označením HR12. Konštrukčne má podľa zákulisných informácii vychádzať zo súčasného trojvalcového agregátu 1.0 TCe HR10 (z verzie s priamym vstrekovaním paliva), no vŕtanie aj zdvih valcov má mať odlišné. Z toho pramení aj vyšší zdvihový objem, napriek rovnakému počtu valcov.

Aký bude nový motor Renault 1.2 TCe? 

Od januára 2021 platí nová emisná norma Euro 6d (alebo Euro 6full aťd..). V roku 2026 má prísť do platnosti ešte prísnejšia Euro 7, a práve s ňou pri vývoji motora 1.2 TCe Renault od začiatku počíta. To okrem čistoty výfukových plynov znamená vysokú tepelnú účinnosť na úrovni turbodieselových motorov, aj vďaka práci v Atkinsonovom cykle. Šepká sa, že motor s nízkym vnútorným trením bude zároveň spolupracovať s budúcimi hybridnými pohonmi E-Tech (v súčasnosti je základom E-Tech modelov atmosférický štvorvalec 1.6 SCe).

Odporúčame:

JAZDA Vyskúšali sme hybridný Renault Clio, Captur a Mégane E-TECH. Poznáme slovenské ceny

Vás však budú zaujímať viac technické parametre motora. Prvé, nepotvrdené informácie hovoria o výkone 96 kW (130 k) pri 4750 ot/min, krútiacom momente 230 Nm pri 1750 - 3500 ot/min a kompresnom pomere 12,0:1. Nový motor 1.2 TCe má debutovať v ďalšej generácii SUV Kadjar, ktorá sa svetu ukáže na prelome rokov 2021/2022. Okrem modelov Renaultu sa ho môžeme dočkať aj v aliančných Nissanoch.   

Zdroj: RNews.cz, auto.cz