Vw limited 1140x190  1

Stellantis vyráža do boja proti lacným čínskym elektromobilom! Chystá 7 nových áut, to prvé nás potešilo cenou

Koncern Stellantis nás v posledných dňoch potešil. Jedna z jeho značiek, konkrétne Citroën predstavil cenovo dostupný plne elektrický model, ktorý bude v základnej verzii stáť 20 tisíc eur. To však nie je všetko, do boja proti lacným čínskym elektromobilom sa zapoja aj ďalšie značky Stellantisu.

Elektrická ofenzíva Stellantisu začína... A začala veľmi dobre. Plnohodnotný elektrický Citroën ë-C3 bude vo verzii s väčšou batériou a  dojazdom 320 km štartovať na cene 23 tisíc eur. Neskôr dôjde aj základné prevedenie s cenou 20 tisíc eur. V časoch, keď nám iné značky sľubujú malé elektromobily s cenou 25 tisíc až o niekoľko rokov sú Francúzi prví, ktorí ukázali reálny sériový produkt, pripravený pre uvedenie na trh. Stáť bude na jednoduchšej platforme Smart Car, primárne určenej pre lacné malé autá vrátane ich elektrických súrodencov. Je odvodená zo staršej platformy CMP, vyvinutej ešte pod krídlami skupiny PSA. Smart Car bola pôvodne určená pre rozvojové trhy.

Prečítajte si tiež:

Nový Citroën C3 2024 sa radikálne zmenil. Cenou milo prekvapil!

Nie všetky zo 7 nových áut budú len rýdze elektromobily, pretože platforma Smart Car podporuje aj nasadenie spaľovacích motorov. Podľa Renaud Tourte, ktorý je zodpovedný za vývoj áut s platformou Smart Car, príde aj väčšia verzia ë-C3 a svojich zástupcov s rovnakým technickým základom chystajú aj ďalšie značky koncernu Stellantis. Na otázku, či Fiat Panda novej generácie bude jedným z nich, Tourte naznačil, že áno, keď povedal, že „nie je úplne hlúpe si to myslieť“. Debut novej Pandy je potvrdený na 11. júla 2024 pri príležitosti 125. výročia značky Fiat.