Thumb duster 2024 Thumb dacia duster 2024 Thumb content duster 3. gen Thumb content dacia duster 2024 Thumb content content content dacia bigster concept  5    k pia Thumb content content content dacia bigster concept  3    k pia Thumb content content content dacia bigster concept  12

Takto má vyzerať nová Dacia Duster III. Čo už o nej vieme?

Nová generácia Dacie Duster už jazdí zahalená do maskovacej fólie. Na trh príde pravdepodobne až budúci rok, no oficiálne predstavenie prebehne už v roku 2023.

Podľa neoficiálnych a zatiaľ nepotvrdených informácií by malo k oficiálnej premiére nového Dusteru 3. generácie dôjsť v lete 2023. Zatiaľ sme mohli vidieť niekoľko zachytených maskovaných prototypov a koncept Bigster, z ktorého dizajnových čŕt bude vychádzať aj nový Duster. Známy grafik webu Kolesa už tradične využil proporcie maskovaných prototypov a "zobliekol" Duster do potenciálnej produkčnej podoby. Jeho ilustrácie do veľkej miery zodpovedajú realite, čo sme si už mohli niekoľkokrát overiť...

Budúci rok na naše trhy dorazí nový Duster, neskôr bude nasledovať Bigster v produkčnom kabáte. Rovnomenný koncept Bigster už poznáme. Vo svojej podstate pôjde o predĺženú verziu nového Dusteru s dlhším rázvorom osí kolies a 7-miestnym interiérom.

Nový Duster 3. generácie kompletne zmení platformu. Podlahovú plošinu B0 vymení za modernú platformu CMF-B Low Spec, na ktorej stojí súčasné Sandero, Logan alebo Jogger. Otázkou je, ako Dacia vyrieši verziu s pohonom všetkých kolies, keďže doteraz žiadne auto postavené na platforme CMF-B neroztáčalo štyri kolesá. A pokiaľ si dobre spomínam, pri dávnejšej prezentácii nám ľudia z Renaultu povedali, že pohon všetkých kolies ani nepodporuje... Nový Duster 4x4 však môže dostať riešenie nie nepodobné súčasnej výbehovej generácii, v prípade štvorkolky s úplne inou zadnou nápravou s nezávislým zavesením kolies. Som veľmi zvedavý, ako to nakoniec bude a verím, že o pohon 4x4 nový Duster nepríde. Podľa posledných informácií vždy dobre informovanej stránky Rnews.cz nový Duster III príde aj s pohonom všetkých kolies práve v kombinácii s nezávislým zavesením kolies. Predokolky budú mať vzadu vlečené ramená s torznou priečkou.

V ponuke ostane aj dvojpalivová verzia na LPG/benzín a pribudne hybrid E-Tech. Zatiaľ však nevieme, či pôjde o full-hybrid aliancie s motorom 1.6 SCe (Clio, Jogger, Arkana, Nissan Juke...) alebo niektorú z nových generácií hybridov E-Tech (1.8 SCe/1.2TCe). V prípade žiadaného pohonu LPG však dôjde k zmene. 1.0 TCe s nepriamym vstrekom nahradí úplne nový turbobenzínový trojvalec 1.2 TCe, ktorý bude pre nasledujúce roky hlavnou motorizáciou áut Renault/Dacia. Existovať bude aj so 48V mild-hybridnou technikou, plne hybridnou technikou a dokonca aj ako plug-in hybrid. Nový Duster nedostane všetky verzie nového trojvalca, no LPG je istotou. 

Zdroj: Kolesa