Top leaderboard 1140x190 po fdb
Thumb c hr kona 16 Thumb c hr kona 12 Thumb c hr sedpred 30 Thumb c hr kufor 23 Thumb c hr sedzad 31 Thumb c hr volant 42 Thumb c hr zadobokl 10 Thumb kona sedpred 49 Thumb kona sedzad 52 Thumb kona kufor 46 Thumb kona volant 42 Thumb kona zadobokr 24 Thumb c hr kona 15

TEST hybridov Toyota C-HR a Hyundai Kona: Dve cesty, jeden cieľ

Hyundai a Toyota majú svojský pohľad nielen na dizajn extravagantného mestského crossoveru, ale najmä na hybridnú techniku. A tá nás tentoraz zaujímala najviac. V teste hybridov sme vyskúšali Toyotu C-HR 1.8 Hybrid, 2.0 Hybrid a Hyundai Kona Hybrid.

Test hybridov Toyota C-HR hybrid vs Hyundai kona Hybrid

Japonci dlhé roky dôverujú kom­binácii atmosférického benzíno­vého motora, dvoch elektromoto­rov a jednoduchej planétovej pre­vodovky e-CVT. Oba elektromotory a prevodovka sú uložené v jednom module vedľa spaľovacieho moto­ra. Menší elektromotor slúži naj­mä ako štartér a generátor. Väčší buď pomáha benzínového agregá­tu alebo sám ženie auto vpred.

Hyundai ide vlastnou cestou. K atmosférickej benzínovej jedna­-šestke GDi pridáva spojku, za ňou sa nachádza hlavný elektromotor a následne šesťstupňová dvoj­spojková prevodovka. V elektric­kom režime sa benzínový štvorva­lec odpája a elektromotor cez pre­vodovku roztáča kolesá. Inokedy auto ženú vpred oba motory, prípadne iba jedna-šestka, ktorá zároveň točí elektromotorom a vyrába elektrinu. Druhý elektro­motor plní úlohu štartéra a generátora. S kľukovým hriadeľom spaľovacieho motora je spojený prostredníctvom remeňa.

Hyundai produkuje kombinovaný výkon 104 kW (141 k). Toyota v rámci nedávnej omladzovacej kúry C-HRky rozšírila ponuku hybridných verzií na dve. Slabšia jedna-osmička produkuje 90 kW (122 k), silnejšia novinka s dvojlitrom dáva 135 kW (184 k). Aby sme si urobili kompletný prehľad o dynamike a spotrebe, do porovnávacieho testu sme vzali obe Toyoty. Pokračujte na ďalšej stránke testu.