Continental 03 2020 jar b 1140x190 testy
Thumb kia rio 2021 autozurnal 1 Thumb kia rio 2021 autozurnal 4 Thumb kia rio 2021 autozurnal 2 Thumb kia rio 2021 autozurnal 3 Thumb kia rio 2021 autozurnal 5 Thumb kia rio 2021 autozurnal 6

TEST Kia Rio 1.2 DPi a 1.0 T-GDi DCT: Atmosféra funguje najmä v meste

Malá Kia má za sebou omladzovaciu kúru. Na pohľad sa nič vážne nezmenilo, dokonca pod kapotou zostal základný štvorvalec 1.2 DPi bez turba. Kórejčania ho prepracovali a rátajú s ním aj do budúcnosti.

Kia Rio v prostrednej výbave Extra je auto, o ktorom si mnohí myslíte, že také sa nové dnes už nedá kúpiť. Má všetku základnú komfortnú výbavu ­- manuálnu klimatizáciu, možnosť prepojenia smartfónu s multimediálnym systémom alebo dokonca cúvaciu kameru. Zároveň je to auto, ktoré nemá žiadne asistenčné systémy (teda ak nerátame asistenta pre rozjazd do kopca), dotykový displej v ňom slúži vyslovene len na ovládanie rádia a pod kapotou pracuje atmosférický benzínový štvorvalec.

Najzaujímavejšou časťou je práve motor. Ak si myslíte, že v Riu dožíva stará atmosféra, tak ste na omyle. Pred faceliftom mal zá­kladný motor objem 1,25 litra. Toto je inovovaná jedna­dvojka. Vychádza z predchodcu, ale má kratší zdvih. Okrem toho výfukové zvody sú integrované do hlavy, aby sa motor rýchlejšie zohrial a aby pri vyššej záťaži posielal do katalyzátora chladnejšie výfukové plyny. Najväčšou zaujímavosťou sú dva vstrekovače na každý valec. Benzín sa naďalej vstrekuje do sania, teda nepriamo. Po dva vstrekovače zabezpečia, aby sa benzín lepšie rozprášil a nezrážal sa na stenách nasávacích kanálov. 

Výsledok? Kombinovaná spotreba podľa výrobcu klesla o jedno percento. Napriek tomu to konštruktérom stálo za to... Výkon 62 kW (84 k) zodpovedá predchodcovi. Najvyšší krútiaci moment mierne klesol – vrcholí hodnotou 118 Nm až pri 4200 otáčkach za minútu. Užívateľsky je to však príjemný agregát, zvlášť v meste. Prvotný záťah prichádza na hranici dvetisíc otáčok a potom s každou stovkou otáčok navyše jeho elán rastie. V porovnaní s prepĺňaným trojvalcom 1.0 T­-GDi je rozhodne kultivovanejší, čo sa vibrácií týka. Úroveň hluku je podobná, akurát každý motor má svojský prejav.

Kabína malej Kie je jednoduchá, ale vzdušná a z ergonomického hľadiska veľmi podarená.

Jedna­dvojka sa najlepšie cíti v meste. Ľahko sa s ňou rozbieha a dynamika stačí. Kedysi ju automobilky pri základných motorizáciách vedeli podporiť nakrátko odstupňovanými prevodovkami. Štyritisíc otáčok pri diaľničnej stotridsiatke nebolo ničím výnimočným. Dnes si to pre emisné šialenstvo už nedovolia. Preto aj Rio má trochu dlhšiu päťstupňovú manuálnu prevodovku. Motor pri mestskom tempe 50 až 55 km/h znesie štvrtý prevodový stupeň s tým, že ak potrebujete zrýchliť, podradíte. Keby ste základnú motorizáciu vytiahli aj na diaľnicu, tak vedzte, že pri stotridsiatke točí 3500 1/min.

Prečítajte si tiež:

Toto je nová Kia Sportage 2022 so sériovým vzhľadom. Poznáme už aj interiér

Za mestom však štvorvalcu celkom rýchlo dochádzajú sily a prípadné predbiehanie si treba dobre premyslieť. Pravda, opäť raz sa mi do rúk dostalo úplne nové auto (so šiestimi kilometrami na odometri), takže zabehnutý agregát môže byť trochu živší. V rámci krátkej prvej jazdy som stihol v meste prejsť asi 60 kilometrov. V cieli mi na palubnom počítači zasvietila veľmi príjemná priemerná spotreba 6,1 l/100 km.

Pokračujte na ďalšej stránke testu (Rio s motorom 1.0 T-GDi).