Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb renault arkana 1.3 tce test Thumb arkana cennik Thumb renault arkana vybava Thumb renault arkana test autozurnal 34 Thumb renault arkana test autozurnal 2 Thumb renault arkana test autozurnal 6 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb renault arkana test autozurnal 5 Thumb renault arkana test autozurnal 36 Thumb renault arkana test autozurnal 37 Thumb renault arkana test autozurnal 38 Thumb renault arkana test autozurnal 39 Thumb renault arkana test autozurnal 41 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb renault arkana test autozurnal 43 Thumb renault arkana test autozurnal 44 Thumb renault arkana test autozurnal 47 Thumb renault arkana test autozurnal 48 Thumb renault arkana test autozurnal 49 Thumb renault arkana test autozurnal 12 Thumb renault arkana test autozurnal 13 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb renault arkana test autozurnal 14 Thumb renault arkana test autozurnal 15 Thumb renault arkana test autozurnal 16 Thumb renault arkana test autozurnal 17 Thumb renault arkana test autozurnal 18 Thumb renault arkana test autozurnal 19 Thumb renault arkana test autozurnal 20 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb renault arkana test autozurnal 21 Thumb renault arkana test autozurnal 22 Thumb renault arkana test autozurnal 24 Thumb renault arkana test autozurnal 23 Thumb renault arkana test autozurnal 25 Thumb renault arkana test autozurnal 26 Thumb renault arkana test autozurnal 27 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb renault arkana test autozurnal 28 Thumb renault arkana test autozurnal 29 Thumb renault arkana test autozurnal 30 Thumb renault arkana test autozurnal 31 Thumb renault arkana test autozurnal 33 Thumb renault arkana test autozurnal 42 Thumb renault arkana test autozurnal 45 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb renault arkana test autozurnal 46 Thumb renault arkana test autozurnal 47 Thumb renault arkana test autozurnal 48 Thumb renault arkana test autozurnal 49 Thumb renault arkana test autozurnal 8 Thumb renault arkana test autozurnal 7 Thumb renault arkana test autozurnal 1 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb renault arkana test autozurnal 9 Thumb renault arkana test autozurnal 11 Thumb renault arkana test autozurnal 10

TEST Renault Arkana TCe 140: Trefa do čierneho alebo auto plné kompromisov?

Štýlové SUV-kupé modely prichádzajú už aj do revíru mainstreamových značiek. Jedným z najvýraznejších je práve Renault Arkana, ktorá kombinuje atraktívne tvary s technickým základom Clia a Capturu. Ako funguje relatívne veľké auto na "malom" podvozku a s akými kompromismi treba rátať? Otestovali sme Arkanu vo výbave R.S. Line a s turbobenzínovým motorom 1.3 TCe 103 kW (140 k).

BMW X6 prvej generácie vzbudilo senzáciu. Aj keď ho mnohí skalní fanúšikovia značky zavrhli, odpísali a niektorí sa cítili pobúrení, reálni zákazníci s dostatočným obnosom peňazí vo vrecku sa doň zamilovali. A tak vznikla móda veľkých SUV áut s plynule klesajúcou líniou strechy v štýle kupé. Naoko šialená kombinácia zafungovala, svojho zástupcu mal onedlho aj Mercedes a pôvodnú X6-tku začali "kopírovať" aj ďalšie prémiové značky. Nasledovali menšie podobne ladené modely no a v dnešnej dobe s nimi koketujú už aj "bežné", mainstreamové značky, nielen prémia. To, čo sa pred 15 - 20 rokmi zdalo ako veľký úlet, je dnes atraktívnou realitou... Ľuďom sa tieto "hybridy" medzi SUV a kupé páčia a sú ochotní si za ne priplatiť.

O to zaujímavejší je však príbeh Arkany. S predstavením pôvodnej Arkany vzbudil Renault o "ľudové" SUV-kupé veľký záujem. Model postavený primárne pre ruský trh spôsobil medzi fanúšikmi značky a ostatnou motoristickou verejnosťou taký malý ošiaľ. Atraktívne tvary kombinovala "ruská" Arkana s jednoduchou technikou. Bolo jasné, že Renault takéto auto na európske trhy, posadnuté emisnou hystériou a legislatívnymi požiadavky na minimálnu výbavu bez zmien poslať nemôže. A po veľkom mediálnom úspechu tak postavil Arkanu nanovo. S ešte atraktívnejším dizajnom, ale na úplne odlišnej platforme. Zatiaľ čo pôvodná Arkana stojí na základoch Dacie Duster, európsky model postavili na modulárnej platforme CMF-B, na ktorej stojí napr. Renault Captur alebo Nissan Juke. 

Arkana však mestské crossovery prerastá, dokonca je väčšia a má podstatne dlhší rázvor ako Renault Kadjar! Arkana má dĺžku 4568 mm, šírku 1821 mm a výšku 1571 mm. Rázvor osí kolies je dlhý 2720 mm. Batožinový priestor pojme 513 litrov (480 litrov v plne hybridnej verzii). 

Základné tvary kabíny vychádzajú s malými zmenami práve z Capturu. A to nie je vôbec na škodu, palubná doska je atraktívna, vyzerá dobre a navyše je aj kvalitne postavená, z akostných materiálov. Ergonómia je veľmi dobrá, v Arkane nechýba množstvo odkladacích priestorov, chválime aj samostatné tlačidlá na ovládanie základných funkcií a panel klimatizácie s otočnými ovládačmi. Dobrý je aj dotykový infotainment s prehľadnou grafikou a v porovnaní s predchádzajúcimi testovanými Renaultmi konečne aj s rýchlejšími reakciami.

Vyšším vodičom bude vadiť stredový tunel s voličom prevodovky, ktorý utláča koleno. Navyše jeho bokom prechádza v horizontálnej línii pomerne ostrá hrana. Kabína je optikou vonkajších rozmerov úzka. Vodič so spolujazdcom sedia blízko pri sebe, celkovo vás interiér tesnejšie obklopuje a nepôsobí príliš vzdušným dojmom. Do Arkany som presadol z Golfu a instantne som si užšiu kabínu všimol. Vadí to? Ako komu, po týždňovom teste som to už nevnímal. V tejto kompaktnej SUV triede však existujú vzdušnejší a priestrannejší konkurenti. 

Palubná doska a celkovo celá kabína využíva na pomery triedy kvalitné materiály a je dobre spracovaná. Nájdete tu mäkčené plasty, bočné obklady dverí obšité v eko koži a dojem zlepšujú aj detaily verzie R.S. Line (volant, kovové pedály, "karbónové" dekory).

Sedadlá sú hlavne pohodlné a s optimálne tuhými výplňami. V zákrute však držia telo slabšie, výrazné bočné vedenie im chýba. Neteší ma príliš dopredu sklonená opierka hlavy. 

To, že Arkana je postavená na základoch segmentu B, teda malých áut, pocítite hlavne v priestorovej ponuke kabíny. Vzhľadom na štedré vonkajšie rozmery je príliš úzka. Uvedomíte si to, ak vedľa vás vpredu bude niekto sedieť na spolujazdcovom sedadle a navzájom sa budete ramenami takmer dotýkať. Na šírku to teda nie je žiadna hitparáda. Ani priestor na zadných sedadlách nepatrí medzi štedrý. S výškou 186 cm som mal vzadu veľmi málo miesta, najmä na kolená. Pohodlne sa tu usadia ľudia s výškou 170 - 175 cm, a to aj kvôli zvažujúcej sa streche. V priamom porovnaní napr. s takou Cuprou Formentor sú priestorové pomery v kabíne slabé.

Okrem užšej kabíny Arkana nepoteší ani priestorom na kolená a hlavu zadných pasažierov. Vzhľadom na rozmery karosérie ponúka podpriemerné priestorové pomery. Nižší pasažieri a deti sa však odvezú pohodlne. Zadné sedadlá sú ukotvené vyššie ako predné.

Arkana to však doháňa batožinovým priestorom. Ten má objem až 513 l, čo je v kompaktnej triede veľmi slušné číslo. Po otvorení veka vás uvíta poriadna "jaskyňa". Odviezol som v nej štyri obuté 17-palcové kolesá s pneumatikami 215/45 R17 pre moje súkromné auto bez toho, aby im zavadzalo plató kufra. Nájdete tu tiež dvojitú podlahu a pod ňou ostalo miesto na dojazdovú rezervu. V prípade full hybridu E-Tech je kufor plytší, má 480 litrov a na dojazdovku priestor nezostal.


Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, dynamika, zladenie s prevodovkou, spotreba paliva).